آشنایی با فرمت های ذخیره ی عکس

در گذشته دوربین های عکاسی تصاویر خود را بر روی فیلم هایی به نام نگاتیو ثبت می کردند که پس از تمام شدنش، باید آن را تعویض کرده و عکس ها را چاپ می کردیم. اما امروزه مموری کارت ها یا کارت های حافظه جای نگاتیوها را گرفته اند. در این صورت عکس هایی که شما با دوربین دیجیتال خود می گیرید بر روی یک تراشه ی الکترونیکی ذخیره شده و سپس توسط کابل، وای فای، بلوتوث یا روش های دیگر به لپ تاپ یا گوشی موبایلتان منتقل می شود و یا این که می توانید به طور مستقیم از آن ها پرینت بگیرید.

مزیت تراشه های الکترونیکی و کارت های حافظه نسبت به نگاتیوهایی که در گذشته وجود داشت این است که امروزه میزان عکسی که هر بار می توانید با دوربین های دیجیتال خودتان بگیرید تا این که کارت حافظه ی آن پر شود، بسیار زیاد است. این تعداد چندین برابر نگاتیوها است که می توانستند تنها بیست یا سی قطعه عکس را در هر بار تامین کنند. از طرفی در صورتی که یک بار این کارت های حافظه پر شوند با خالی کردن آن ها دوباره امکان استفاده دارند و نیاز نیست که هر بار آن ها را تعویض کنید.

آشنایی با فرمت های ذخیره ی عکس

در این میان دانستن این موضوع نیز برای شما مفید خواهد بود که عکس هایی که بر روی این کارت های حافظه ذخیره می شوند چه فرمت هایی دارند. معمولا هر عکسی در دوربین های دیجیتال می تواند یکی از سه فرمت رایج را داشته باشد. این س فرمت رایج برای عکس ها عبارت اند از: TIFF, JPEG, Raw

فرمت JPEG مخفف عبارت Joint Photographic Expert Group می باشد. این فرمت از معروف ترین و محبوب ترین فرمت های ذخیره ی عکس است که در بیشتر موارد نیز کاربرد خواهد داشت. نکته ی مهم درباره ی این فرمت این است که علاوه بر این که کاربرد بسیاری دارد و توسط همه ی وسایل دیجیتال قابل خواندن است، حجم کمی را نیز اشغال می کند. بنابراین ذخیره سازی آن بر روی دستگاه های دیجیتال آسان تر خواهد بود و راحت تر نیز منتقل خواهد شد. از طرفی به دلیل این که حجم کمی دارد، شما می توانید تعداد عکس بیشتری را در یک فضای مشخص ذخیره سازی کنید.

آشنایی با فرمت های ذخیره ی عکس

فرمت TIFF مخفف عبارت Tagged Image File Format است و استاندارترین فرمت عکاسی محسوب می شود. اما جالب این است که اکثر دوربین های موجود عکسی با این فرمت را ذخیره نمی کنند. فرمت TIFF از فرمت JPEG بسیار حجیم تر است. بنابراین می شود حدس زد که این فرمت فشرده سازی کم تری را بر روی عکس انجام می دهد و در نتیجه عکس با کیفیت تری را ثبت می کند. از طرفی بر خلاف JP
EG نیز با هر بار ویراش بخشی از اطلاعات خود را از دست نمی دهد. این یکی از مزیت های مهم این فرمت است که آن را برای عکاسی بسیار مناسب کرده است.

آشنایی با فرمت های ذخیره ی عکس

فرمت RAW نیز یکی دیگر از فرمت های رایج در عکاسی است که معنی لغوی آن خام است. در واقع عکسی که با فرمت RAW ذخیره شود نیز عکس خامی است. چرا که دوربین در این حالت اطلاعات کاملی از عکس را به صورت خام و پردازش نشده ذخیره می کند. بنابراین این فرمت از حجم بسیار بالایی برخوردار است. از آن جایی که اکثر دوربین های امروزی امکان عکس برداری با فرمت RAW را دارند، باید این نکته را بدانید که در صورتی که با این فرمت عکس برداری کنید تعداد عکس های کمتری را قادر خواهید بود که در کارت حافظه ی خود ذخیره کنید. اما پس از عکاسی با این فرمت می توانید عکس های خود را به هر میزانی که می خواهید ویرایش کنید و مطمئن باشید که دامنه ی ویرایش شما بسیار گسترده تر از حالاتی است که با فرمت های دیگر عکس برداری می کنید. از طرفی کیفیت عکس های ویرایش شده نیز به هیچ عنوان کم نخواهد شد.

 آشنایی با فرمت های ذخیره ی عکس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر