آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


9. اسپرسو
قهوه و انواع و مشتقات آن از جمله چیزهایی است که در خون ایتالیایی ها موج میزند. کارمندان، وسط روزهای کاری بخشی از زمان استراحت خود را صرف نوشیدن قهوه میکنند. علاقه مندان به فوتبال و سینما قبل و یا بعد از تماشای فیلم یا فوتبال حتما فنجانی قهوه مینوشند و حتی بچه مدرسه ای ها نیز تا زمانی که قهوه جوش به صدا در نیاید به مدرسه نخواهند رفت.
اما مهم ترین نوع این قهوه، اسپرسو است. اهمیت اسپرسو در فرهنگ ایتالیا به قدری بالاست که، کتاب آموزش زبانی که سفارت ایتالیا به تمام علاقمندان یادگیری زبان ایتالیا در اقصی نقاط جهان معرفی کرده است، نامش اسپرسو است. اسپرسو با دما و حرارت متفاوتی نسبت به دیگر قهوه ها ساخته میشود و فرهنگ نوشیدن متفاوتی نیز با بقیه قهوه ها دارد. قبل از اسپرسو باید از شاتی که کنارش به شما میدهند اندکی بنوشید تا حین صرف کردن اسپرسو، تلخی و البته طعم مخصوص آن را به خوبی حس کنید و به خاطر غلظت زیادی که اسپرسو دارد، مجبور خواهید بود که باقی شات آب را بلافاصله سر بکشید تا داخل دهانتان را پاک کند.
درون اسپرسو شکر یا هیچ چیز دیگری را نباید حل کنید و انجام این کار، به منزله اعلام جنگ به ساکنان کافه ای است که داخل آن نشسته اید. کلا همه قهوه ها در ایتالیا آداب نوشیدن متفاوتی را دارند، اما اسپرسو برای آنها چیز دیگری است. اسپرسو سینگل برای کسانی است که خیلی تحمل تلخی را ندارند و حتی ممکن است حین نوشیدن یا بعد از آن یک شکلات را هم داخل دهانشان را بگذارند اما اسپرسو دوبل خاص عشاق این نوشیدنی است. اسپرسو دوبل بر خلاف باور بسیاری از کافه داران و کافه روها در ایران، از نظر میزان داخل فنجان تفاوتی با اسپرسو سینگل ندارد و فقط غلظت آن زیاد است. به حدی که باید شما یک قهوه خور اساسی باشید تا بتوانید از نوشیدن اسپرسو دویل لذت کافی و وافی را ببرید.

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


10.علاقه به علم و دانش
یکی از مهم ترین چیزهایی که همه ساله دولت ایتالیا بودجه های هنگفتی را صرف آن میکند دانشگاه و مراکز تحقیقاتی است. دانشگاههای در این کشور اهمیت و کاربرد فراوانی را دارند و مردم بومی این کشور نیز، برای دانشجویان خارجی احترام بسیار زیادی قائلند و خانه های اجاره ای خود را با مبالغ ارزان تری به آن ها اجاره میدهند.
در ایتالیا دانشگاههای قدیمی کم نیستند. برای مثال دانشگاه ساپینزا که دانشگاه اصلی اش در شهر رم و دانشکده اقماری آن در شهر پسکارا قرار دارد، یکی از قدیمی ترین و مهم ترین دانشگاههای این کشور است. ساپینزا به معنی خرد است و دانشمندان بزرگی را نیز در عرصه های مختلف تحویل بشریت داده است. برای مثال انیشتین از جمله کسانی بوده که در این دانشگاه مدتی کار میکرده و در حوزه هنر هم، کارگردان بزرگی مانند فدریکو فلینی در ساپینزا تحصیل کرده است.

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


دانشگاه بلونیا هم یکی از قدیمی ترین دانشگاههای ایتالیا و حتی جهان است. بلونیا در رشته های هنری رتبه بسیار بالایی را در میان دانشگاههای دنیا دارد و علارغم ارزش کیفی تحصیل در آن، از زیبایی های معماری خاصی هم برخوردار است. شهر بلونیا از جمله شهرهایی است که هنوز هم بافت قدیمی خود را به زیبایی حفظ کرده و با ورود به این شهر متوجه میشوید که هنوز هم برج و باروهای متعلق به روم باستان به نحوی شکیل و قد برافراشته در این جا حضور دارند و این بافت تحصیلی در دانشگاه بلونیا هم قرار دارد. به همین دانشجویان خارجی از تحصیل در این دانشگاه لذت زیادی خواند برد.
دانشگاه های دیگری همچون پلی تکنیک میلان (پلی می) یا پلی تکنیک تورین (پلی تو) از دیگر دانشگاههای مهم ایتالیایی هستند که بسیاری از دانشجویان مهندسی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکنند.

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


نکته بسیار مهم دیگری که راجع به تحصیل در کشور ایتالیا وجود دارد، بورس ایالتی است که به دانشجویان خارجی داده میشود. این بورس از طرف سازمان ملل برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه (از جمله ایران) در نظر گرفته شده و با شاخصی بنام ایزه، متقاضیان بررسی میشوند و اگر کسی مشخصات مالی خود و خوانواده اش زیر سطح ایزه باشد، از سالیانه بیش از پنج هزار یورو بورس ایالتی و همچنین تخفیف در بلیط حمل و نقل شهری و یک وعده غذای گرم(ناهار) و یک وعده غذای سرد(صبحانه) در هر روز برخوردار خواهد بود.
بورس استانی عاملی است که در کنار جذابیت تحصیل در دانشگاههای ایتالیا و شوق دیدن مناطق بسیار دیدنی این کشور، باعث میشود در سرتاسر دنیا دانشجویان زیادی در حال یادگرفتن زبان شیرین این کشورباشند تا بتوانند از پس آزمون های سفارت برآمده و سپس از یک دانشگاه ایتالیایی پذیرش بگیرند.
البته لازم به ذکر است که گرفتن پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی با گرفتن ویزا از سفارت و نهایتا گرفتن بورس ایالتی سه عامل مجزا هستند. شما ابتدا پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر قطعی میکنید، در قدم بعد یا باید سفارت را بابت تسلط بر زبان ایتالیایی و همچنین استطاعت مالی قانع کنید تا به شما ویزا بدهد، در آخر که وارد خاک ایتالیا شدید و مدتی گذشت میتوانید برای گرفتن بورس استانی اقدام کرده و اگر طبق شاخص ایزه واجد شرایط بودید، از بورس استانی هم استفاده کنید.

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


11. مد
و در آخر مد. کافی است فشن شوهایی را که خصوصا در شهر میلان برگزار میشود را دنبال کنید تا متوجه شدت علاقه مردم ایتالیا به این مورد بشوید. حتی جالب است بدانید در میلان پاساژهایی وجود دارد که نگهبانان این پاساژها، موظفند طبق ظاهر و نوع لباس هایی که مردم پوشیده اند اجازه ورود را به آنها بدهند و یا اینکه از ورود آنها به پاساژ امتناع کنند.

 

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)


در میلان شما حین قدم زدن تیپ هایی را از زنان و مردان ایتالیایی خواهید دید که در هیچ مراسم عروسی در کشور خودتان ندیده اید. هیچ چیز به اندازه نوع لباس و تیپ ظاهری برای یک ایتالیایی مهم نیست. نگاهی به پوستر بازیگران، فوتبالیست ها، سیاستمداران و دیگر افراد برجسته ایتالیایی بیندازید تا متوجه اهمیت مد در ایتالیا بشوید.
اگر کسی قصد دارد به ایتالیا رفته و مدتی یا حتی برای همیشه در این کشور سکنی گزیند، مجبور خواهد بود تا هر روز مد این کشور را دنبال کرده و سعی کند که خود را مطابق مد روز کشور چکمه تطبیق دهد.

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا(3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر