آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

 ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری در شمال آمریکای جنوبی است. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را دریافت کرده ‌است. چرا که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این منطقه خانه‌های خود را بر روی آب ساخته‌اند. ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده ‌است. اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در طول تاریخ ونزوئلا با گویان بر سر قلمرو درگیری و مشاجراتی داشته ‌است. که عمدتاً مربوط به منطقه اسکیبو می‌شود و هم چنین با کلمبیا بر سر خلیج ونزوئلا درگیری داشته ‌است. ونزوئلا امروزه در بعد وسیع به خاطر صنعت نفت، تنوع زیست ‌محیطی منطقه و مشخصه‌های طبیعی آن شهرت یافته ‌است.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

 کریستف کلمب وقتی در سال ۱۴۹۸ به کرانه‌های شرقی این کشور رسید به قدری مجذوب چشم‌ انداز منطقه شد که آن را سرزمین زیبایی نامید. که از آن زمان تاکنون لقب این کشور ‌است. اعتقاد بر این است که نام ونزوئلا از نام یک نقشه‌کش که به همراه آلونسو داوخدا در سال ۱۴۹۹ به سواحل شمال غربی خلیج ونزوئلا سفر کرد گرفته شده است. گروه به محض رسیدن به شبه جزیره گوآخیرا روستاهای پایه بلند متمایزی را مشاهده کردند که مردم بومی آنو بر روی آب ساخته بودند.

دیدن این مناظر صحنه شهر ونیز ایتالیا را در ذهن وسپوچی زنده کرد و در نتیجه نام ونیسیلا به منطقه داده شد. برخی بر این باورند که این واژه معنای ونیز کوچک داشته و بعدها پس از تغییراتی به ونزوئلا تبدیل شده ‌است. مورخان دیگر خاطر نشان می‌سازند که پسوند اسپانیایی زوئلا دارای بار منفی و تحقیر آمیز است. از این رو آن‌ها معتقدند که نام انتخاب شده بیشتر معنای ونیز درجه دوم را القا می‌کند.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

میراث، هنر و فرهنگ ونزوئلا تأثیرات بسیار زیادی را از تکامل تاریخی میراث، فرهنگ و هنر آمریکای لاتین پذیرفته‌ است. این تأثیرپذیری در بناهای تاریخی و معماری، مناظر، بناهای یادبود و نظایر آن نیز دیده می­شود. فرهنگ ونزوئلا را مردم بومی منطقه با توجه به تأثیراتی که از اسپانیایی‌ها و آفریقایی‌ها از آغاز دوران استعمار گرفتند شکل داده‌اند. قبل از این دوره فرهنگ بومی منطقه در هنر سنگ‌شناسی، صنایع دستی، معماری و سازمان‌های اجتماعی منعکس شده بود.

فرهنگ بومی طی سالیانی تا حد بسیار زیادی جذب فرهنگ اسپانیایی شد. فرهنگ مختلط حاصله به منطقه از لحاظ فرهنگی تنوع بخشیده ‌است. هنر ونزوئلایی در داخل و خارج به تدریج مورد توجه واقع شده ‌است. این فرهنگ در ابتدا بیشتر ریشه در مذهب داشته ‌است. در اواخر قرن ۱۹ در هیئت تاریخی و قهرمانی نمود پیدا کرد که این کار به رهبری مارتین تووار انجام شد. مدرنیسم در قرن بیستم بر کشور سلطه پیدا کرد. آرتور میشلان، کرستابول روجاس، آرماندو رورون، مانوئل کابر، جیزز رافائل ساتو، کارلوس کروز دی یز که هر دو سهم عمده‌ای در زمینه تکامل هنر متحرک ایفا کردند و یوسف مرهی از جمله هنرمندان به نام و مشاهیر ونزوئلایی هستند.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

پس از فتح ونزوئلا توسط اسپانیا ادبیات ونزوئلا به تدریج شروع به رشد کرد و تفکر و فرهنگ اسپانیایی بر آن حاکم بود. به دنبال ظهور ادبیات سیاسی در خلال جنگ استقلال ونزوئلا رومانتیسم در کشور جوانه زد. رومانتیسم اولین ژانر ادبی مهمی بود که در ونزوئلا ظهور کرد و نماینده آن خوان ویسنته گونزالس بود. اگر چه شعرای ونزوئلایی بیشتر قصه سرایی را مطمح نظر خود قرار داده‌اند با این حال چهره‌های مهمی در میان شاعران به چشم می‌خورد که شهیرترین آنها آندراس الوی بلنکو است و پس از او فرمین تورو قرار دارد. از میان نویسندگان و رمان نویسان بزرگ این کشور می‌توان به رامولو گالگوس، ترسا دی لا پارا، آرتور آسلر پیتری، آدریانو گونزالس لئون، میگوئل آترو سیلوا و ماریانو پیکون سالاس اشاره کرد.

 یک شاعر بزرگ دیگری به نام آندراس بلو هست که پیرو مکتب اصالت انسانی بود که علاوه بر شاعری مربی و روشنفکر نیز محسوب می‌شود. فلاسفه و روشنفکرانی نظیر لاریانو والنیلا لانز و خوزه گیل فورتول و بسیاری از نویسندگان ونزوئلایی معتقد به پوزیتیویسم ونزوئلایی بودند. سبک­ های موسیقی بومی منطقه بوته آزمایشی برای میراث فرهنگی ونزوئلا است و اغلب گروه‌ هایی مانند آن سولو پابلو و سرناتا گویانیسا نماینده آن هستند. کوآترو ساز موسیقی ملی ونزوئلا است.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

سبک­ های موسیقی خاص و ویژه این کشور عمدتاً از منطقه لانوس و مناطق اطراف آن از قبیل آلما لانرا توسط پدرو الیاس گوتیرز و رافائل بولیوار کورونادو، فلورنتینو ی ال دیابلو توسط آلبرتو آرولو تورآلبا، کنسرتو ان لا لانورا توسط خوآن ویسنته تورآلبا و کابالو ویجو توسط سیمون دیاز گرفته شده ‌است. گائیتا نیز یکی دیگر از سبک ­های مردم پسند در موسیقی است که معمولاً در جشن سال نو و به ویژه در منطقه زولیا نواخته می‌شود. جاروپو رقص ملی ونزوئلا محسوب می‌شود. ترسا کارنو ونزوئلایی یکی از استادان مسلم و شهیر پیانو در سطح جهانی در اواخر قرن ۱۹ بود.

ونزوئلا یک کشور دیدنی از نظر وجود مناظر زیبا و جاذبه­ های گردشگری است. از سواحل و تفریحگاه­ های ساحلی تا کوه­ های سر به فلک کشیده را می ­توانید در ونزوئلا مشاهده کنید. آبشارهای شگفت انگیز این کشور واقعاً زیبا هستند و هر هنرمندی را به این طراحی خداوند به فکر وا می­ دارند. از کوه ­های بلند بالا بروید و کل جهان را زیر پاهای خود احساس کنید. شهرهای ساحلی و جزایر دریایی این کشور برای فراری لذت بخش از مشغله­ های روزانه بسیار مفید هستند.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

 سواحل این کشور دارای شن و ماسه ­های نرم هستند و آرامشی وصف نشدنی را ارائه می­ دهند. اندکی برای برخی از شهرهای رنگارنگ و پر جنب و جوش ونزوئلا باید وقت گذاشت. کم و کاستی­ های ونزوئلا را می­ توان با حیات وحش این کشور پر کرد. بسیاری از نقاط این کشور توسط تیم­ های تحقیقاتی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. کاراکاس پایتخت و بزرگ­ترین شهر کشور نوع خاصی از ماجراجویی خود را با تعدادی از سایت­ های فرهنگی و جاذبه­ های اطراف ارائه می­ دهد.

آشنایی با فرهنگ و رسوم در ونزوئلا

آبشار سقوط فرشته

     در قلب کشور ونزوئلا کوه ­های بلندی وجود دارند در صدر جدول دیدنی­ های این کشور قرار گرفته­ اند.  تمام کره زمین در انحصار یک آبشار غول پیکر است که سقوط فرشته نام دارد. از منظره ­های اطراف این آبشار زیبا وقتی دیدن می­ کنید خواهید فهمید که سقوط فرشته با شکوه ­تر از همه است. عرض این آبشار بلند 979 متر و دارای امتیاز بلندترین آبشار جهان است و یکی از برجسته ­ترین مکان­ های گردشگری در کل آمریکای جنوبی می­ باشد. این منطقه خیره کننده در پارک ملی کانایما واقع شده است. راه رسیدن به این منطقه اندکی دشوار است اما با رفتن به این آبشار می توانید لذتی را تجربه کنید که در جای دیگری نمی توان آن را پیدا کرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر