آشنایی با قلعه فلک الافلاک خرم آباد

استان لرستان آثار زیادی دارد که معروف ترین آن ها قلعه ی فلک الافلاک خرم آباد است. قلعه فلک الافلاک خرم آباد در جایی بسیار بکر قرار گرفته است، این قلعه در نزدیکی رودخانه در مرکز شهر قرار گرفته است که همین عامل از نظر جذب گردشگران بسیار تاثیرگذار می باشد. البته هرچند هم درباره این قلعه تاریخی صحبت کنیم باز هم کم است. این قلعه دارای تاریخی کهن و بسیار عظیم است که قصد داریم در ادامه به معرفی قلعه فلک الافلاک خرم آباد بپردازیم.

آشنایی با قلعه فلک الافلاک خرم آباد

نام شناسی قلعه فلک الافلاک

همان طور که می دانید هیچ رسمی یا انتخاب نامی در ایران باستان بدون دلیل نبوده است، پس قلعه فلک الافلاک هم داستان خودش را دارد. در فرهنگ لغت پارسی، نام این قلعه مترادف است با سپهر سپهران که البته لازم به ذکر است که گفته شود در طول تاریخ این قلعه نام های متفاوتی داشته است که امروزه با نام فلک الافلاک مشهور می باشد. البته نام های متفاوت این قلعه، پیامگر یک اتفاق یا یک دلیل است که بهتر است برای درک این موضوع در اینترنت به جستجو در رابطه با این مطلب بپردازید.

آشنایی با قلعه فلک الافلاک خرم آباد

 تاریخچه ای کلی از قلعه فلک الافلاک

همانطور که در بخش مقدمه این مطلب توضیحاتی ارائه شد، فهمیدید که زمان ساخت این قلعه متعلق به دوره ساسانیان می باشد. این قلعه در طول ادوار تاریخ کاربردهای گوناگونی داشته است، از جمله: انجام کارهای نظامی و حکومتی، استفاده ازاین قلعه به عنوان شهر حفاظت شده و درآخر در دوران پهلوی به عنوان زندان مجرمان سیاسی و پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با قلعه فلک الافلاک خرم آباد

کاربرد کنونی قلعه فلک الافلاک خرم آباد

همانطور که در قسمت تاریخچه این قلعه ذکر کردیم، این قلعه در تمامی ادوار تاریخ مورد استفاده ایرانیان قرار گرفته است، اما نکته حائز اهمیت این است که این قلعه در سال 1349 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. هرساله مسافران زیادی که از سراسر کشور به استان لرستان سفر می کنند به این قلعه تاریخی نیز سر می زنند.

ویژگی های قلعه فلک الافلاک خرم آباد

نکته خیلی جالب در این قلعه، ساخت و ساز های بسیار مستحکم در فراز این قلعه است. این ساخت و ساز ها جلوه زیبایی به این قلعه داده است، البته چیزی که این قلعه را متمایز از دیگر قلعه ها کرده است، جاری شدن چشمه گلستان است، این چشمه به طرز عجیبی در وسط این قلعه قرار گرفته است و بیانگر وجود آب فراوان در دوران قدیم ایران در این منطقه است. البته این قلعه تنها یک قلعه معمولی نیست و دارای چندین بخش است که دیدن آنها خالی از لطف نیست. از بخش های مختلف این قلعه می توان به جاذبه های زیر اشاره کرد:

 چند حیاط ( نه آن حیاط معمولی که شما می شناسید )

 حمام های قدیمی ( به نظر میرسد که حمام های قدیمی استانداردتر بوده است )

 معماری قدیمی ایرانی ( با دیدن معماری این قلعه ، از خود بی خود خواهید شد ! )

موزه فلک‌الافلاک

این موزه که مربوط به دوره ی پهلوی می باشد از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می شود. فعالیت این موزه بعد از دوران شکوهمند انقلاب اسلامی متوقف شد ولی بعد از جنگ ایران و عراق فعالیت خود را مجدد شروع کرد.

بازسازی قلعه فلک الافلاک خرم آباد

مسئولین کشور با پویا سازی های مداوم این قلعه توانسته اند که ظاهر درونی و بیرونی این قلعه را به ظاهر قبلی خود نگه دارند. هرساله مرمت سازی آجر و خشت این قلعه توسط ماهران این حرفه انجام می شود. البته این مرمت سازی آنطور که باید نیست و اگر فکری به حال این قلعه تاریخی نکنند، مانند دیگر آثار تاریخی ایران به فراموشی سپرده می شود و دیگر نام و نشانی از تاریخ کهن ایران نمی ماند. 

آشنایی با قلعه فلک الافلاک خرم آباد

آدرس قلعه فلک الافلاک خرم آباد

آدرس: خرم آباد – خیابان امام خمینی (ره) – دوازده برجی 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد