آشنایی با قوانین ترکیب بندی (1)

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون یا Composition به انتخاب محل قرارگیری عناصر یک عکس در کادر و در کنار دیگر عناصر گفته می شود. به عبارت دیگر ترکیب عناصر یک عکس با هم برای ایجاد یک کل، ترکیب بندی نام دارد. در این مقاله قصد داریم تا با برخی از قوانین مختلف ترکیب بندی آشنا شویم. همه ی این قوانین به شما در ثبت یک عکس بهتر کمک خواهند کرد به این صورت که شما با دانستن آن ها قادر خواهید بود که به راحتی برای محل قرار گرفتن سوژه ی خود در کادر عکستان تصمیم گیری کنید. در واقع شما به وسیله ی ترکیب بندی درست یک عکس قادر خواهید بود تا مفاهیم و احساساتی که مورد نظرتان است در عکستان بگنجانید.

مهم ترین قانون ترکیب بندی، قانون یک سوم نام دارد. بر طبق این قانون سوژه ی شما بهتر است که در نقطه یا خط یک سوم از کادرتان قرار بگیرد. در این صورت سوژه بیشتر به چشم می آید و عکس نیز به طور کلی جذاب تر خواهد بود. اگر به آثار هنرمندان بزرگ توجه کنید، بی شک رعایت این قانون را در اکثر آن ها مشاهده خواهید کرد. امروزه فیلم برداران حرفه ای نیز این قانون را در تک تک لحظه های فیلم های خود رعایت می کنند و در نتیجه صحنه هایی با جذابیت بصری بیشتر را برای مخاطب خود خلق می کنند. در تصویر زیر قانون یک سوم به زیبایی هر چه تمام تر رعایت شده است.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (1)

یکی دیگر از قوانین ترکیب بندی قانون مثلثی نام دارد. بر طبق این قانون وجود خطوط مورب و مثلث ها در یک تصویر باعث ایجاد حس بی ثباتی و القای آن به مخاطب می شود. وجود خطوط عمودی و افقی در یک عکس نشان از حس پایداری و استواری دارد. به عنوان مثال فرض کنید که در یک عکس یک فرد به صورت ایستاده بر روی یک سطح صاف وجود دارد، در این صورت این عکس به شما حس استواری و با ثباتی را خواهد داد. اما اگر همین فرد را بر روی یک سطح مورب قرار دهید، حس بی ثباتی به شما القا خوهد شد. این خطوط مورب و مثلثی موجود در تصویر می تواند به صورت واقعی در عکس شما وجود داشته باشد. مثلا اشیای مثلثی و ... و یا این که می تواند به صورت فرضی با قرار گیری سوژه های مختلف در کادر ایجاد شود. برای درک بهتر این موضوع می توانید به عکس زیر نگاه کنید.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (1)

یکی دیگر از قوانین ترکیب بندی قانون مثلث های طلایی است، که بسیار به دو قانون بالا شباهت دارد. بر طبق این قانون باید کادر خود را با یک خط فرضی از یک گوشه به گوشه ی دیگر قسمت کنید. در واقع یک قطر مستطیل کادر، یکی از خطوط فرضی شما خواهد بود. دو خط دیگر نیز از هر یک از گوشه های باقی مانده به صورت قائم نسبت به خط اول، ترسیم می شوند. در این صورت کادر شما به چندین مثلث تقسیم می شود. حال شما باید هر یک از عناصر موجود در تصویر خود را بر روی یکی از این خطوط فرضی قرار دهید. با این ترکیب بندی می توانید حس تنش و یا بی ثباتی را به مخاطب خود القا کنید. برای این که با این قانون و روش ترسیم خطوط فرضی آشنا شوید می توانید به عکس های زیر نگاه کنید.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (1)

آشنایی با قوانین ترکیب بندی (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر