آشنایی با قوانین ترکیب بندی (2)

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون یا Composition به انتخاب محل قرارگیری عناصر یک عکس در کادر و در کنار دیگر عناصر گفته می شود. به عبارت دیگر ترکیب عناصر یک عکس با هم برای ایجاد یک کل، ترکیب بندی نام دارد. همه ی قوانین موجود برای یک ترکیب بندی خوب، به شما در ثبت یک عکس بهتر کمک خواهند کرد به این صورت که شما با دانستن آن ها قادر خواهید بود که به راحتی برای محل قرار گرفتن سوژه ی خود در کادر عکستان تصمیم گیری کنید. در واقع شما به وسیله ی ترکیب بندی درست یک عکس قادر خواهید بود تا مفاهیم و احساساتی که مورد نظرتان است در عکستان بگنجانید. در مقاله ی قبل با قوانین یک سوم، مثلثی و مثلث های طلایی در ترکیب بندی آشنا شدیم. در این مقاله قصد بررسی برخی دیگر از این قوانین را داریم. بنابراین اگر به این مباحث علاقمند هستید، با ما همراه باشید.

یکی دیگر از قوانین ترکیب بندی وزن بصری نام دارد. وزن بصری به چیزی درتصویر گفته می شود که اول از همه دیده می شود و مخاطب مدت زمان بیشتری برای نگاه کردن به آن نیاز دارد. برای ایجاد وزن بصری در یک عکس عوامل مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال یکی از این عوامل ایجاد کنتراست و تضاد است. برای درک بهتر این موضوع می توانید به تصویر زیر توجه کنید. همان طور که می بینید در این عکس تضاد، عامل ایجاد کننده ی وزن بصری در تصویر زیر است و در این صورت توجه مخاطب اول به سوژه ی قرمز رنگ جلب خواهد شد.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (2)

عکاسی تو در تو یا کادر در کادر یکی دیگر از روش های ترکیب بندی است. در این روش عکاس به راحتی می تواند عمق و بعد را به عکس خود اضافه کند و توجه مخاطب را نیز به همان نقطه ای که خودش می خواهد جلب کند. در این نوع از عکاسی می توان از درها و پنجره ها استفاده کرد تا کادری درون کادر عکاسی شما ایجاد کنند. به این نوع از عکاسی عکاسی با کادر طبیعی نیز گفته می شود. چرا که عناصری از خود عکس در ایجاد کادر نقش دارند. عناصری مانند، درها، پنجره ها و یا حتی شاخه های درختان.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (2)

لطفا به تصویر زیر نگاه کنید. این عکس از سی و سه پل اصفهان گرفته شده است. این نوع از عکاسی نیز نوعی از ترکیب بندی عکس تو در تو است و علاوه بر این که نشان دهنده ی عمق است، توجه شما را به نقطه ای در وسط عکس نیز جلب خواهد کرد. با کمی خلاقیت و دقت در محیط پیرامونتان می توانید سوژه های مناسبی را برای این نوع از عکاسی پیدا کرده و بر زیبایی عکس هایتان بیفزایید.

آشنایی با قوانین ترکیب بندی (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر