آشنایی با قوانین ترکیب بندی (3)

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون یا Composition به انتخاب محل قرارگیری عناصر یک عکس در کادر و در کنار دیگر عناصر گفته می شود. به عبارت دیگر ترکیب عناصر یک عکس با هم برای ایجاد یک کل، ترکیب بندی نام دارد. همه ی قوانین موجود برای یک ترکیب بندی خوب، به شما در ثبت یک عکس بهتر کمک خواهند کرد به این صورت که شما با دانستن آن ها قادر خواهید بود که به راحتی برای محل قرار گرفتن سوژه ی خود در کادر عکستان تصمیم گیری کنید. در واقع شما به وسیله ی ترکیب بندی درست یک عکس قادر خواهید بود تا مفاهیم و احساساتی که مورد نظرتان است در عکستان بگنجانید.

آشنایی با قوانین ترکیب بندی (3)

در دو مقاله ی قبل با قوانین یک سوم، مثلثی، مثلث های طلایی، وزن بصری و عکاسی تو در تو یا کادر در کادر در ترکیب بندی آشنا شدیم. در این مقاله قصد بررسی برخی دیگر از این قوانین را داریم. بنابراین اگر به این مباحث علاقمند هستید، با ما همراه باشید.

یکی دیگر از قوانین ترکیب بندی مسیر نگاه کردن سوژه یا فضای نگاه در یک عکس است. اگر سوژه ی شما یک انسان یا حیوان باشد، مخاطب شما در اولین نگاه به چشمان آن نگاه می کند و پس از آن نیز مسیر نگاه آن سوژه را دنبال می کند. بنابراین بهتر است در مسیر نگاه سوژه ی شما در عکس چیزی قرار داشته باشد یا آن مسیر باز باشد. در واقع بهتر است سوژه ی شما به درون کادر عکس شما نگاه کند، نه به بیرون آن. مثلا اگر شما قصد عکاسی از کسی را دارید که به سمت چپ نگاه می کند، بهتر است خود او را در سمت راست کادر قرار دهید. دقیقا مانند تصویر زیر. اگر در این تصویر سوژه نیز در سمت چپ کادر قرار داشت و سمت راست خالی بود، به هیچ عنوان تصویر جذابی پدید نمی آمد.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (3)

به این قانون، قانون فضا نیز گفته می شود و در آن بیان شده است که به عنوان مثال اگر شما از یک ماشین در حال حرکت عکس می گیرید، بهتر است فضایی که در جلوی  ماشین قرار دارد، از فضایی که در پشت آن واقع است بیشتر باشد. این موضوع این احساس را به مخاطب می رساند که سوژه ی شما در کادر عکس شما فضایی برای حرکت دارد و در واقع القا کننده ی حس پویایی و حرکت نیز خواهد بود. انتخاب کادری که برعکس این موضوع باشد، حس خفگی و وجود مانع را به مخاطب می دهد و از لحاظ زیبایی شناسی نیز مورد تایید نخواهد بود. در واقع قانون فضا را می توان یکی از بدیهی ترین قوانین ترکیب بندی دانست که بسیاری از افراد مبتدی، حتی بدون آشنایی با آن نیز آن را رعایت می کنند.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (3)

قانون چپ به راست یکی دیگر از قوانین ترکیب بندی است که به نوعی مکمل قانون فضا می باشد. بر طبق قانون چپ به راست مسیر حرکت هر سوژه ای در تصویر شما بهتر است از جپ به راست باشد. البته این قانون برای انگلیسی زبان ها است. به گفته ی آن ها هر فرد انگلیسی زبان یا فردی که زبان او از چپ به راست نوشته می شود، تصویر را نیز از چپ به راست نگاه می کند. اما مسلما این قانون می تواند برای افرادی که زبانشان از راست به چپ نوشته می شود، برعکس باشد.

 آشنایی با قوانین ترکیب بندی (3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر