آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین یا همان مسجد علویان از بناهای به یادگار مانده از صدر اسلام در ایران است. این مسجد همچون مسجد جامع نیریز و همچنین تاریخانه دامغان از طاق های هلالی شکلی ساخته شده است که بعد ها در اثر مرمت بنا به طاق های بلند جناغی بدل شد. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد این آثار تاریخی بیشتر بدانیم.

تزیینات این مسجد، ما را به یاد سنت های گذشته در ایران می اندازد. ویژگی منحصر بفرد مسجد جامع نایین در درجه اول به خاطر منبر آن و درب سراسر پوشیده از هنر منبت است؛ کتیبه ی منبر به تاریخ ۷۱۱ هجری و به خط نسخ نگارش شده که در آن نقوش شاخ و برگ کنده کاری شده است. نقوش این کتیبه گواه آن است که منبر در قرن هشتم هجری به بنا افزوده شده است. بر اساس این کتیبه، منبر را شخصی به نام جمال الدین ملک التجار وقف کرده است. مسجد نایین از تاریخ احداث تا کنون چندین بار مرمت شده که بر اساس اسناد به جای مانده یک بار آن در سال ۸۷۴ است که تاریخ آن در کتیبه ی چوبی درب مسجد دیده می شود.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

اصفهان: مسجد جامع

عظمت و اقتدار معماری سلجوقی را بی شک باید در مسجد جامع اصفهان که نمونه ای است از  زیباترین، استوارترین، عظیم ترین و باشکوه ترین مسجد میان مساجد جهان، جستجو کرد. با وجود اینکه مسجد جامع اصفهان در طول پانزده قرن تکامل یافته، اما مهم ترین دوره ی ساخت این، مربوط به دوره سلجوقی است.

مسجد در حوزه قدیمی شهر اصفهان واقع شده است. در صدر اسلام در ایران ابتدا مسجدی با حیاطی مرکزی و ستون هایی از جنس چوب به جای آن وجود داشته است که از ان چیزی باقی نمانده است. بر اساس اسناد تاریخی و دست نوشته های ناصر خسرو، مشخصات آن بسیار ساده و با حیاطی بسیار بزرگ با رواقهای فراوان بوده است، که در گذر زمان به سبب آتش سوزی و جنگ خراب شده است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان دارای نقشه چهار ایوانی است که مجموعه امروزی آن به شرح زیر است:

  • شبستان مسجد با ستون های مدور و دارای گچبری هایی بی نظیر است. قدمت این بخش از مسجد به دوره دیلمیان باز می گردد.
  • گنبد و چهل ستون اطراف آن منسوب به وزیر وقت خواجه نظام الملک است و در ایوان جنوبی مجموعه مسجد قرار دارد که در سال های ۴۹۵-۴۸۵ هجری احداث شده است.
  • گنبد معروف به گنبد خاکی در حوزه شمالی حیاط مرکزی مسجد و در ۴۸۱ هجری بنا شده است. مورخان ساخت این گنبد و شبستان آن را به وزیر عصر سلجوقی یعنی تاج الملک نسبت می دهند. از منظر شکوه و عظمت، گنبد شمالی و شبستان آن جز اصلی ترین بخش های ساختمانی مسجد محسوب می شود. گنبد شمالی همانند گنبد جنوبی بر سه گوش هایی که از تبدیل چهارگوش به دایره بنا شده، ساخته شده است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

  • ایوان معروف به صفه شاگرد که در دوره سلجوقیان ساخته شده، در قرن هشت و یازده هجری همزمان با عصر ایلخانان و صفویان تزییناتی به آن اضافه می شود.
  • صفه معروف به صاحب، مربوط به عصر سلجوقیان که تزیینات آن و منارهایش در عصر قراقویونلو و زمان صفویان به آن اضافه می شود.
  • ایوان غربی به نام صفه استاد در دوره سلجوقیان ساخته شده و در عصر صفویان با کاشی های هفت رنگ تزیین شد.
  • صفه عبدالعزیز در دوره آل مظفر تکامل می یابد و ایوان شمالی به نام صفه درویش در دوره سلجوقیان ساخته می شود و در زمان صفویان تزییناتی به آن اضافه می شود.
  • مسجد و محراب معروف اولجایتو در سال ۷۱۰ هجری به ساختمان بناهای مسجد اضافه شد.
  • بناهای عهد شاه عباس شامل مجموعه وسط حیاط مسجد و حوض است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان دارای چندین درب ورودی است که قدیمی ترین سردر آن به تاریخ ۵۱۵ هجری است. در تمامی بخش های مسجد تزیینات آجری، گچی و همچنین کاشی کاری دیده می شود که هرکدام ویژگی منحصر بفردی دارد. همچنین در این بنا تقریبا سی کتیبه به چشم می خورد که هنوز چندین کتیبه مورد بررسی قرار نگرفته است.

معماران و بناهایی که در کتیبه های مسجد نامشان ذکر شده است، اسامی عزیز التقى الحافظ، ابراهیم بن استاد اسماعیل بنای اصفهانی، فخرى بن عبدالوهاب شیرازی و شمس بن تاج به چشم می خورد.

 آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر