آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران

پس از سپری کردن ۱۰۰ سال از شروع اسلام تا پایان عصر سلجوقی، تحولات اساسی در جهان اسلام اتفاق افتاد. کشور ایران نیز در این میان یعنی تا شروع قرن هفتم هجری به لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی دچار تغییر و تحول شد که بدون تردید در توسعه هنرها بخصوص معماری تأثیری زیادی گذاشت.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد این بنا بیشتر بدانیم.

آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران

سبک معماری عصر ایلخانی با مقداری اختلاف در امتداد سبک معماری زمان پیش از خود یعنی عصر سلجوقیان است. استادکاران و صنعتگران عصر ایلخانی طرح هایی با نقشه چهار ایوانی را برای ایجاد ساختمان هایی مانند مدارس، مساجد، کاروانسراها و... برگزیدند. طرح و شکل گنبدها همچنان به روش سلجوقیان اجرا می شد. در این عصر ایوان ها بلند تر و باریک تر و دیوارهای ساختمان ها کم عرض تر می شد. اکثر ساختمان هایی که در عصر ایلخانی احداث شد به دست معماران و هنرمندان بومی بود.

صنعتگران و معماران در شهرهای کوچکتر با امکانات و روش های بومی در شرایط متفاوتی در صدد ساختن بناهای مذهبی و غیر مذهبی بودند. به این خاطر که هنرمندان هر منطقه دارای ذوق و سلیقه ویژه ای در طراحی معماری بودند، سبک ها و روش های متنوعی خلق شد که از میان آنها سبک معماری در شهرهای آذربایجان و یزد نسبت به سایر متمایزتر است. به طور اجمالی از نظر مصالح ساختمانی و فرم، بین ساختمان هایی که در شهرهای آذربایجان احداث شده تشابهی دیده می شود که در ساختمان های نقاط دیگر ایران کمتر به چشم می خورد. سبک معماری در این دوره دستخوش تغییراتی می شود. تزییناتی مانند گچبریف کاشیکاری و آجركاری با ظرافت ویژه ای جز لاینفک هر بنایی می شود. تزئینات گچبری این دوره بر دوره های قبل و بعد از آن برتری مطلق دارد.

آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران

اما آرامش نسبی در حکومت ایلخانیان دیری نپایید؛ در سال ۷۸۳ هجری، تیمور به ایران حمله کرد و یک بار دیگر سناریوی قتل و غارت در ایران تکرار شد. شهرهای آباد و پر رونق ایران از اعتبار افتاد. تیمور در طول دوران حکمرانی خود کشورهای پهناوری را از چین تا مصر و از دهلی تا استانبول، غارت ساخت.

پس از مرگ تیمور، شاهرخ در سال ۸۰۷ هجری به حکومت رسید و پس از او به ترتیب الغ بیک، ابو سعید و سلطان حسین میرزا مسئولیت اداره کشور را بدست گرفتند. در دوره شاهرخ دوباره امنیت و ثبات به ایران بازگشت و نوآوری در آثار هنری، همچون معماری بار دیگر رونق یافت. در انتهای عصر تیموری سلسله های مستقلی همچون آق قویونلو و قراقویونلو در ایران روی کار آمدند و هنوز پنجاه سال از ظهور تیمور نگذشته بود که شهرهای ایران، بجز خراسان. از تصرف تیموریان خارج شد.

آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران

مسجد ورامین ، که محل اصلی برگزاری نماز جمعه در این شهر محسوب می شود، در عصر ایلخانیان، همزمان با پادشاهی ابو سعید در ۷۲۲ هجری، احداث شده است. طرح معماری این مسجد به شکل چهار ایوانی و دارای سردر ورودی در بخش شمالی، شبستان ستونداردر بخش جنوبی، رواق های غربی و شرقی، حیاط مرکزی و گنبد است. گنبد مسجد که اصلی ترین بخش ساختمان است بالای فضایی مربع شکل از طریق فیل پوش ها استوار ایستاده است. گنبد در ابتدا به هشت قسمت و سپس به شانزده قسمت تقسیم و مصالح داخل آن از آجر و تزئینات آن از گچ است. سردر ورودی مسجد بسیار بلند و کشیده و نمای مسجد با طاق نماهایی در دو طرف پوشیده شده است که نمایانگر ویژگی های سبک معماری عصر ایلخانیان است. این سردر توسط کاشی های معرق تزیین شده و حاوی کتیبه ای است که به خط ثلث بر زمينه لاجوردی مکتوب شده است. مقرنس های نصب شده بر سردر ورودی مرکب از کاشی و آجر است.

 آشنایی با مسجد جامع ورامین به عنوان تنها یادگار عصر ایلخانی در استان تهران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل تهران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر