آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد

بعد از بنای حرم مطهر قدیمی ترین بنای مشهد مقدس عمارت مسجد جامع گوهرشاد است. در وسط تقریبی شهر، طرف جنوب آبنیه آستان قدس رضوی، متصل به آن واقع شده است. جامع مزبور از آبنیه مرحومه گوهرشاد آغا، دختر قرایوسف، زوجة شاهرخ شاه و مادر بایسنغر است که به معماری قوام الدين طيان شیرازی، مهندس دربار شاهرخ، در سال ۸۲۱ هجری قمری عمارتش تمام شده است. این معنی در دو پایه طرفین ایوان مقصوره جامع مذکور نزدیک به مناره ها، بالاتر از از اره با کاشی معرق ممتاز نوشته شده است. در پایه غربی ثبت است: «اتفق تحريرها في اوائل شهر الله المبارک رجب المرجب سنة احدی و عشرین و ثمانمائه». و در پایه شرقی: «عمل العبد المحتاج لعناية الملك الرحمن قوام الدين بن زين الدين الشيرازی الطيان» مرقوم است. جامع مزبور در چهار طرف با آجر، در کمال استحکام، با بهترین اسلوب آبنیه شرقی بنا شده، چنان که پس از گذشتن پانصد و کسری سال از تاریخ ساختن آن مورد توجه عموم مسلمین و جالب نظر کلیه سیاحان عالم است. داخل مسجد با نفیس و ممتاز ترین کاشی معرق، با زیبایی بی نظیری مزین شده و در نفاست و ظرافت با چینی های قدیمی برابری می کند.

آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد

مساحت فضای مسجد ۲۶۰۰ گز و طول آن مختصری رو به جنوب قرار داده شده است. مهندس ماهر این بنا را قسمی طراحی کرده که در کلیه اوقات روحانیتی که لازمه یک معبد مهم است در آن معاینه و مشاهده می گردد و بیننده را مجذوب نموده، چنان که مدتی در کیفیت و عظمت بنا متحير و مبهوت می سازد. جامع مزبور در چهار طرف دارای ساختمان و چهار ایوان مرتفع است، که مهمترین آنها ایوان جنوبی معروف به ایوان مقصوره است. دیگر ایوان غربی موسوم به ایران آب، و شرقی مشهور به ایوان حاج حسن، و شمالی به نام ایوان دارالسیاده است. فاصله بین ایوانها، شبستان هایی ست بزرگ و کوچک، و در غرب ایوان مقصوره شبستانیست به نام شبستان حاج سید عباس، در شرقی ایوان شبستان دیگریست به نام شبستان شیخ. در سمت جنوب ایوان آب شبستان نجارهاست. و در شمال آن هم شبستان امام جمعه، در جهت غربی ایران دارالسیاده شبستان چولائی واقع شده، و در شرقی ایوان مزبور شبستان گرم و شبستان حاج آقا حسین هم در قبله ایوان غربی جامع است.

آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد

فوق ایوان مقصوره گنبد بزرگی با کاشی فیروزه ای به ارتفاع چهل و سه گز (از سطح جامع) ساختمان شده و در جنبین ایوان دومناره است به بلندی چهل و دو گز. کاشی های تعمیری تمام خشتی و غیر معرق است و از جهت رنگ تفاوت فاحشی با آنچه از سابق باقی مانده دارد.

آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد

مسجد جامع گوهرشاد مشهد دارای شش درب ورودی است دو درب آن در ضلع غربی به بازار بزرگ مفتوح می شود، اولی معروف به در کتابفروشان که از ابواب قديمه است. خارج در مرقوم کتیبه قدیمی با کاشی معرق دارد، مشتمل به صلوات بر ائمه معصومین عليهم السلام. دومی درب موسوم به در عطاران است که بعد از بنای مسجد، به بازار بزرگ احداث نموده اند. یک درب دیگر در ضلع جنوبی قرار دارد و مشهور به در قبله است که مسافت مختصری تا خیابان فلكه جنوبی دارد. دو درب در ضلع شرقی است، یکی موسوم به درب کاظم خانی که جدیدالاحداث است و بالأخره منتهی به قسمتی از فلکه جنوبی می گردد. و دیگر درب معروف به درب پایین پا است که وارد فضای پایین پا شده و از آنجا به صحن جدید و مدرسه سعدالدین می رود. ششمین درب مشهور به درب دار الساده است که رابط بين عمارات جامع گوهرشاد و ابنیه آستان قدس می باشد. این در از مسجد به دارالسیاده مفتوح می شود.

 آشنایی با مسجد جامع گوهرشاد

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر