آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

به نظر می آید که شهر سوخته طی چهار دوره استقرار خود دارای جمعیتی متغیر بین ۲۵۰۰ تا ۵۲۲۰ نفر بوده است و اگر مهاجرت ها و مرگ و میرها را نیز در نظر بگیریم شاید بتوان گفت که این شهر با معدل جمعیتی ۵۰۰۰ نفر یکی از پر جمعیت ترین شهرهای وران مفرغ در آسیا به شمار می رفته است.

اکثریت جمعیت به فعالیت تولیدی صنعتی همچون حصیربافی، سنگ تراشی، سفالگری، بافندگی و تجارت مشغول بوده اند. اشتراکات موجود بین یافته های منطقه موندیگاک و شهر سوخته نشان از رابطه بسیار نزدیک فرهنگی و تجاری میان این دو ناحیه با یکدیگر دارد. سفال های کشف شده از شهر سوخته کاملا منطبق با سفالهای موندیگاک است. این تطابق در مورد معماری، صنعت سنگ چخماق، پیکره سازی، فلزکاری و مهرسازی نیز صدق می کند.

آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

شواهد به دست آمده از شهر سوخته وجود طبقه صنعتگران و کارگران تمام وقت در این شهر را تأیید می کند. مدارک موجود نشان می دهد که از دوره دوم به بعد به سبب وسعت زیاد فعالیت های تولیدی، برخی از صنعتگران محل کار خود را در جاهای دیگری در خارج شهر متمرکز می کرده اند، مثلا همانگونه که اشاره کردیم کوزه گری به رود بیابان منتقل شده بوده است هم چنانکه فلزگری نیز به چند کیلومتری شهر در داخل خاک سیستان افغانی منتقل شده بوده است.

آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

در باب موضوع ارتباطات تجاری و فرهنگی به جز در مناطق شرقی باید به وجود این رابطه بین شهر سوخته و مناطق غربی و شمالی مانند میان رودان و خراسان نیز پرداخت. منطقه میان رودان به لحاظ وجود مواد اولیه بسیار فقیر بوده است، اما در نقطه مقابل در فلات ایران از کوه های زاگرس در غرب کشور تا پامیر در شرق آن، مواد اولیه خام به مقدار زیاد یافت می شده است. بر طبق اسناد و شواهد وجود مس در رشته کوه های زاگرس و شبه جزیره عمان وكرمان، وجود سنگ لاجورد در بدخشان، وجود سنگ صابون در کشور عمان و مکران، وجود فیروزه و عقیق در منطقه خراسان و در نهایت وجود سنگ مرمر در کوه های اطراف منطقه سیستان اثبات شده است، بنابراین منطقه میان رودان از حیث تأمین مواد اولیه وابستگی مطلق به کشور ایران داشته است. این موضوع شاهدی بر این مدعاست که بزرگترین روابط تجاری و فرهنگی در آن زمان میان این دو منطقه صورت می گرفته است.

آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

منطقه میان رودان یکی از بزرگترین واردکنندگان سنگ لاجورد و عقیق در هزاره سوم پیش از میلاد بوده و همان طور که گفته شد قرارگیری شهر سوخته در مسیر این راه ارتباطی بوده و یکی از توقفگاه های پخش و صدور این مواد به حوزه میان رودان بوده است. تعداد ۹۰ سنگ لاجورد و عقیق کشف شده در شهر سوخته به شکل تکه های بدست آمده از تراش قطعات بزرگتر سنگی است که حکایت از فعالیت های مربوط به تراش لاجورد در شهر سوخته دارد. تحقیقات انجام گرفته بر روی اشیای ساخته شده از سنگ لاجورد در میان رودان نشان می دهد که بازرگانان میان رودان این سنگ را از بدخشان وارد می کرده اند. در حقیقت در کاوش ها و بررسی های انجام شده در بخشهای جنوبی بدخشان در نزدیکی های معادن سنگ لاجورد تعدادی کاسه های نقره ای و طلایی پیدا شده است که قابل مقایسه با شیوه های هنری میان رودان طی سلسله های قدیم و نیز سبک های معاصر آن در مناطق غربی فلات ایران است.

آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

این خود دلیلی است بر وجود نوعی ارتباط تجاری بین شرق و غرب. البته نباید تصور کرد که تنها میان رودان بازار فعال بین المللی هزاره سوم پ.م. بوده است، بلکه در ترکمنستان جنوبی طی دوره های دوم تا پنجم در تپه نمازگاه و نیز در تپه یحیای کرمان در خلال دوره چهارم استقرار فعالیت های بازرگانی و تجاری وسیعی وجود داشته است. از سویی در بین اشیای پیدا شده از دوره سوم نمازگاه و دوره سوم تپه حصار نیز مقدار زیادی اشیای سنگ لاجوردی (از نوع بدخشانی) می بینیم و از سوی دیگر ظروف ساخته شده از سنگ کلریت را در تپه یحیی و سایر محوطه های باستانی خلیج فارس مشاهده می کنیم. همان گونه که مدارک باستان شناسی وجود سازمانهای سیاسی و تجاری و شهری در میان رودان و ایلام را تایید می کنند، امروزه نیز دلایل کافی بر وجود این گونه سازمانها در محوطه های شرقی از جمله تپه یحیی و شهر سوخته و نمازگاه و موندیگاک و سایر محوطه های منطقه وجود دارد.

 آشنایی با مشاغل مردمان مناطق شرقی ایران باستان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر