آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

معادن و منابع زیرزمینی فلات ایران همیشه به صورت منبعی بزرگ و غنی برای تمدن های مستقر در میان رودان به شمار می رفته است، بنابراین روابط فرهنگی و تجاری بین مراکز استقرارهای میان رودان با مناطق غربی فلات ایران دایما برقرار بوده است. به خاطر وجود همین گونه روابط و پیوستگی هاست که مثلا تمدن ایلامی را هرگز نمی توان از تمدنهای میان رودان به طور کلی جدا دانست، از سوی دیگر له نفوذ هنری و فرهنگی ایلام را به خوبی می توان در مناطق دور و نزدیکی چون تل نخودی و تل باکون فارس و کمی دورتر در تپه های ابلیس و یحیی در استان کرمان مشاهده کرد. شهر سوخته و به طور کلی فرهنگ های واقع در حوزه رودخانه هیرمند از جریان این روابط کمی كنار مانده اند، در عوض روابط تجاری بسیار خوبی با تمدن های شرق و شمال مانند امریه و نال در پاکستان و موند یگاک در افغانستان و نمازگاه در خراسان بزرگ (امروزه جمهوری ترکمنستان) داشته اند.

آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

باز هم ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که همچنانکه اشاره شد هر چند رابطه ای مستقیم بین شهر سوخته و تمدنهای میان رودان وجود نداشته است، اما نمی توان به وجود روابطی غیر مستقیم بین این دو مرکز تمدنی دنیای کهن قایل نبود، به عنوان مثال امروزه می دانیم که شهر سوخته مرکز توزیع و پخش سنگ لاجورد صادراتی از بدخشان به میان رودان بوده است یا می توانیم به «نوشته» پیدا شده در شهر سوخته اشاره کنیم که خود مبین وجود مقدمه کوتاه و پیش از بیان و شرح یافته های شهر سوخته شاید بهتر آن باشد که اشاره ای هر چند مختصر به اوضاع جغرافیایی سیستان و وضعیت طبیعی شهر سوخته در دنیای باستان و کنونی بیندازیم.

آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

تحقیق های تازه ای که برای کشف دلتای فعال هزاره چهارم پ.م. در این ناحیه انجام گرفته است و می توان توسط عکس های هوایی نمایش داد این است که یک دلتای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته واقع شده است، اما اکنون توسط شن و ماسه پر شده است و تشخیص آن را بسیار دشوار ساخته است. به سبب اینکه در این منطقه باد از سوی غرب به سوی مشرق می وزد، در نتیجه تمام این ناحیه به علت تماس مستقیم و پیوسته با جریان باد فرسایش یافته و به مرور از ارتفاع آن کم شده است. بخش شرقی تپه های شهر سوخته در مقایسه با بخش هایی غربی از ارتفاع بلندتری برخوردار است، به این دلیل که تنها مانع و عامل مخرب در بخش شرقی آب است که به موجب آن دیواره های شرقی شهر سوخته به صورت شکاف های عمودی صافی درآمده است و تا به امروز نیز در مجاور آن گودال های سفید کوچکی مشاهده می شود که نشان از باقی مانده های دریاچه های باتلاقی انتهای رودخانه هیرمند دارد.

آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

وسعت و اهمیت استخراجات از شهر سوخته در طول چندین دهه اخیر این منطقه باستانی را از صورت یک محدوده عادی دوران مفرغ ها خارج کرده است و به اصلی ترین مرکز اسکان و در حقیقت مركز اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در میان تمام مناطق فلات ایران در طول هزاره های سوم و دوم پیش از میلاد تبدیل کرده است.

آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

بر اساس پژوهش های باستان شناسی انجام گرفته در پیرامون شهر سوخته، کشف و استخراج تقریبا چهل محوطه باستانی دیده می شود که سفال های آن با سفالینه های شهر سوخته مشابهت دارند. شهر سوخته با مساحت حدودی ۱۵۱ هکتار، جز وسیع ترین و شمالی ترین محوطه میان این محوطه ها محسوب می شود و در مقایسه با دیگر تپه ها بدون شک از لحاظ وسعت بسیار پهناور بوده است. مساحت هیچ کدام از آنها از حدود دو هکتار بیشتر نمی شود. موضوع دیگری که در اینجا باید به آن پرداخت، این است که تمام محوطه های باستانی کشف شده که مربوط به قبل از تاریخ منطقه سیستان است، در بخش جنوبی این سرزمین واقع شده اند؛ به بیانی دیگر در محوطه ای که امروزه ویران شده و کشاورزی و سکونت در آن مشهودا غیر ممکن است، برعکس  سایر  محوطه های مربوط به زمان های تاریخی و اسلامی که در بخش شمال سیستان واقع شده اند، در مقایسه با بخش جنوبی بسیار حاصلخیزتر اند. عامل این جابه جایی را باید در تغییرات بستر رودخانه هیرمند یافت.

 آشنایی با معادن و منابع طبیعی فلات ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر