آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

خانه که شامل سرپناه برای شهرنشینان و روستاییان این شهرستان است و شرایط اقلیمی - محیطی بر شکل و عملکرد بناها عامل تعیین کننده به شمار می رود؛ خانه ها در شهرستان بندر انزلی  و عموما استان گیلان معمولا از بلوک های سنگی و آجری با سقفی شیب دار پوشیده از حلب تشکیل شده است. اغلب خانه ها یک طبقه (ویلایی) و تعدادی ۲ طبقه و کمتر خانه های (آپارتمان) بیش از چهار طبقه دیده می شود. همان طور که می دانید خانه ها از سطح زمین با فاصله ساخته می شوند. دلیل این کار رطوبت زیاد و بالا بودن سطح آب های زیرزمینی است که براثر بارش، آب به سرعت به سطح زمین بالا آمده و جاری می شود. همچنین تعداد کمی از خانه ها در این شهرستان و استان گیلان فقط از سفال پوشیده شده است.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد معماری در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

تغییر عمده در ساختمان ها از اوایل دوره پهلوی اول صورت گرفته است، در گذشته خانه ها، از چوب، گل، نی و غلاف دانه برنج (قل)، خار برنج (چل پیل) و سقف آن گالی پوش (ساقه برنج / گلش) و ازلی و ملج ساخته می شد. به مرور زمان به علت آتش سوزی زیاد براثر گرما و قابل احتراق بودن ساقه برنج، پوشش سقف خانه ها به سفال و حلب تبدیل شد. معماری این خانه ها معمولا فاقد پنجره بود اما طاقچه و رف داشت و همه اتاق ها به هم راه می یافت و اتاق ها از طریق در با ایوان ارتباط داشت. در دو طرف در پنجره قرار داشت و زیر آنها گنجه ساخته می شد و در گنجه ها داخل اتاق باز می شد. معمولا در خانه های بزرگ در کنار اتاق ها تنبی یا سالن ساخته می شد که قسمت بین تنبی و ایوان با در چوبی ارتباط می یافت. در موقع لزوم مانند مراسم عروسی و مهمانی در آن در یک سمت اتاق جمع می شد. زیر تنبی نیز برای نگهداری زغال و مایحتاج خالی بود. پایه های ایوان نزدیک سقف با دو ردیف تخته موازی به یکدیگر متصل می شدند که در زمستان و تابستان میوه های جالیزی مانند، هندوانه، کدو و... و بعضی لوازم منزل مانند گمج و... و مواد غذایی و در روزهای بارانی کفش ها را نیز در آنجا قرار می دادند. از این نمونه ها هنوز در شهرستان بندر انزلی وجود دارد.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

کتام/ کوتام

بنای چوبی (کلبه ییلاقی) که هر سال در گوشه ای از حیاط با شروع فصل گرما (معمولا از اردیبهشت) با چوب و تخته، ويريس و الیاف می سازند از چهارسو باز است و سقف آن گالی پوش و از زمین فاصله دارد به طوری که برای رفتن به کتام از نردبان استفاده می شود. این نوع کلبه که در باغ و جالیز ساخته می شود، از آن برای نگهبانی باغ و مزرعه و استراحت کارگران نیز استفاده می شود.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

تلمبار

تلمبار محل پرورش کرم ابریشم است و شباهت زیادی به کتام دارد و تفاوتش در ابعاد آن است. این بنا را معمولا در باغ های توت می سازند تا رساندن برگ توت به کرمها آسان باشد. تلمبار بزرگ تر از کتام است. چهار طرف تلمبار به وسیله شاخه های نازک درختان و ساقه های برنج یا نی پوشیده می شود.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

کندوج یا کوتی

به انبار برنج پیش از خرمن کوبی کوتی یا کندوج می گویند که شلتوک یا درز را به آنجا می برند. حمل شلتوک از مزرعه تاکوتی را درزبار می نامند. این انبار بلندترین بنا در میان مساکن روستایی و شهری گیلان است. با چهار پایه به شکل ستون های بزرگ از چوب. قطر آن ابتدا بیشتر و به تدریج کم تر می شود که به آن موش گیر می گویند. دیوار اطاقک کوچک بالای ستون ها با 1 گل و چوب ساخته می شود و سقف آن کله قندی شکل است که با گالی (ساقه برنج) یا حلب پوشیده شده است و روی قله سقف، گمچ را وارونه برای شگون و برکت قرار می دهند. ورودی آن توسط در متحرک از وسط کف کوتی است. داشتن کندوج علامت موفقیت در کار و ساختن آن نشانه ارتقای اجتماعی برای مالک آن محسوب می شود.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

کومه

کومه بنایی است کنار مرداب و ساحل دریا که ماهیگیران و صیادان هنگام صید و به کمین نشستن، مدتی را برای استراحت در آنجا به سر می برند. این بنا با بام دو شیبه (هشتی) است که مستقیم و بدون دیوار بر سطح زمین اتکا دارد. از شاخه های درختان و نی ساخته می شود و بام آن را با لی و ملج می پوشانند.

آشنایی با معماری شهرستان بندر انزلی

گاجامه

اتاقکی که در قسمتی از کرجی های بزرگ تر از قایق های معمولی برای استراحت ماهیگیران بومی ساخته می شود. زیرا ماهیگیران به ناچار شب ها را در میان دریا به سر می برند و نیاز به پناهگاه دارند. این پناهگاه از نی و شاخه های بلند درختان انعطاف پذیر که حالت نیم دایره به خود می گیرند، ساخته می شود و روی آن را با پوشش ضد آب می پوشانند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر