آشنایی با معماری شهر شیراز - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معماری شهر شیراز

همان خطوط کلی در چشم انداز و تار و پود شهر در معماری شهر هم هست. شیراز برخلاف بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک کشور تمام شده و مسکون است، نه در دست ساخت و ناتمام. ساختمان های عمومی قدیمی اعم از سینما ها، بیمارستان ها، هتل ها، دانشگاه ها و مدارس، پاساژها و حتی بسیاری از خانه های قدیمی متعلق به دهه های 40 و 50 که هنوز هستند، بسیار خوش ساخت و موقر اند. ساختمان های اداری دولتی با محوطه سازی های پیرامون شان که نقش فضای شهری را بازی می کنند، به شکلی حسرت بر انگیز یادآور وجود درک و فهم یا دست کم استانداردهای طراحی ساختمان های عمومی شهری، در دوران گذشته است که مدت هاست به کلی از یاد رفته است. حتی ساختمان های جدیدی هم که با تلاش برای امروزی بودن و پست مدرن بودن مشخص می شوند، فریاد نمی زنند. کم و بیش و تا حد امکان آرام اند. در واقع، نمود نوعی توجه به پیرامون و نوعی وقار، جلوه خوشایندی دارد. از جمله مواردی که این سیما را بر می آشوبند، ساختمان های بیشتر بانک ها، به خصوص بانک سپه است، که ظاهرا هیچ نظارتی از طرف هیچ نهاد مهندسی و معماری بر طراحان آنها اعمال نشده است.

آشنایی با معماری شهر شیراز

اما شاهکار ناهنجاری ها، بعد از هتل کنار دروازه قرآن، ساختمان جدید دانشکده معماری دانشگاه آزاد است. این ساختمان که سالهای متمادی است نیمه کاره مانده به جای باغ بزرگی بنا شده که برخلاف تمامی مقررات موجود از بین رفته است. ظاهرا قدرت شخصی رئیس وقت دانشگاه آزاد امکان چنین اقدامی را فراهم کرده است. بنابراین هم اینک در پس این ساختمان زشت بدون نما و در عین حال در دست استفاده که معلوم نیست به چه دلیل ناتمام مانده ساختمان بس زیبای قدیمی پنهان شده است. ساختمانی به این شکل و شمایل به نام دانشکده معماری چنان شگفت است که آدم احساس می کند باید توطئه ای بر ضد معماری در کار بوده باشد.

آشنایی با معماری شهر شیراز

اما اگر از این دو ساختمان حاصل روحیه متجاوز قانون شکن بگذریم، که در شیراز حضور آن آنچنان که در شهرهای بزرگ دیگر دیدایم محسوس نیست، راز تار و پود و ساخت و بافت نیکوی شیراز در کجاست؟

بی تردید فرهنگ بومی دیرینه خطه پارس در ایجاد این احوالات و فضای ناشی از آن سهم دارد. اما بخش دیگری از حکایت را می توان از خاطرات زنده یاد مهندس الطف علی به پور، استاد ممتاز دانشگاه شیراز و شخصیت ممتاز شیرازی، استنباط کرد که رفتار و کردار خود او تجسم سجایای تحسین شده در ادبیات و شعر ایرانی، به ویژه اشعار حافظ شیراز بود و متأسفانه سال گذشته در ۵۹ سالگی به مرگی ناگهانی درگذشت.

آشنایی با معماری شهر شیراز

سابقه تاریخی شیراز و وجود آثار باستانی متعدد در شهر و نزدیک به آن، وجود مزار حافظ و سعدی... در مجموع باعث توجه رژیم و به خصوص شخص شاه به این شهر بود. به خاطر دارم که در زمان تحصیل در دبیرستان، استانداری برای فارس به نام پیراسته تعیین شد. یکی از وظایف او سر و سامان دادن به شهر بود. همه باغچه های کنار خیابان ها را گل کاری کرد (البته به هزینه مغازه داران). برای جلوگیری از خراب شدن گل ها دور باغچه ها را نرده کشی کردند که بسیاری از آن ها هنوز باقی است. نانوایی ها، قصابی ها و مراکز ارائه مواد غذایی می بایست با کاشی سفید کاشی کاری شوند. آسفالت خیابان ها را تجدید کرد. همه گداها را از سطح شهر جمع آوری کرد و به اردوی بازپروری فرستاد.

آشنایی با معماری شهر شیراز

قوانین راهنمایی و رانندگی را به طور جدی به اجرا گذاشت. خیابان ها خط کشی شدند، حتی عابران پیاده می بایست فقط از محل خط کشی عبور کنند. در غیر این صورت، جریمه می شدند و اگر نمی پرداختند آنها را با کامیون به خارج شهر (نزدیک پل فسا) می بردند و رها می کردند تا مجبور شوند پیاده یا با پرداخت کرایه به شهر برگردند. استاندار برای سر و سامان دادن به شهر از متمولان و پولداران پول می گرفت.

و گذشته از همه این ها عملکرد نظام مهندسی شیراز و نشریه بسیار خوب آن ها تحت نام گزارش هم، مؤید فرهنگ بالای مهندسی معماری و مهندسی شهرسازی در شهر است، که آرزو می کنیم دوام یابد و هر روز بالنده تر شود.

آشنایی با معماری شهر شیراز

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

هتل پارس شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر