آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

ناحیه حفاظت شده بزمان

این ناحیه پهنه ای حدود ۳۲۵ هزار هکتار، شامل بخش کوهستانی، تپه ماهورها و دشت های پیرامون کوه بزمان که دارای دره های آب شیرین و پوشش گیاهی مناسب است، را در بر می گیرد.

پوشش گیاهی مشرف بر دامنه ها خرزهره، ارجن، کهور، زرشک، کنار، نسترن وحشی، بید، گز، قیچ، درمنه و گونه های گون و توسکا است. پرندگان و حیوانات وحشی که در این ناحیه زندگی می کنند، عبارت اند از: دراج، کبک، تیهو، خرگوش، بز، قوچ، میش، خرس سیاه آسیایی، و... کوه های بزمان، از جمله زیستگاه اصلی خرس سیاه به شمار می رود.

آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

تپه های باستانی

تپه دمبیگان از دوران پیش از تاریخ و تپه سياهبون از ۱۵۰۰ پ.م، در قصرقند قرار دارند.

تپه چاه دختران در جنوب شهر نیک شهر و در فاصله ۱۵۹ کیلومتری شهر چابهار قرار دارد. دیرینگی آن به دوران پیش از تاریخ تخمین زده شده است.

آثار سده میانه

اورل اشتاین، که در سال ۱۳۱۲ ه ش / ۱۹۳۳م، به بلوچستان سفر کرده است، در قصرقند آثاری از اواخر سده میانه پیدا کرده است.

دژ نیک شهر

ساختمان دژ نیک شهر بر فراز تل سنگی ساخته شده و در حال حاضر ویران است.

آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

آثار قصرقند

سفال: در محلی به نام کلکی کند، سفال هایی به رنگ آجر پیدا شده، که دور آن با خط هایی نقش یافته، شاید آب خوری بوده است.

تپه سياهبون: این تپه از ۱۵۰۰ پ.م، است و در بخش قصرقند قرار دارد. تپه دمبیگان، که به دوران پیش از تاریخ و دوره اسلامی تعلق دارد، در قصرقند قرار گرفته است.

گورستان: در کنار مسجد بلوردان، گورستانی کهن وجود دارد، که شمار زیادی از مردگان کنار هم قرار گرفته و دفن شده اند.

آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

آثار اسب گولم

در شمال شهر قصرقند و در مسیر رود کاجو در دو نقطه جدا از هم، یکی در ۱۴ کیلومتری قصرقند به نام گودال و دیگری در ۳۰ کیلومری شهر قصرقند به نام گروتک وجود دارد. تصویرهای زیادی به گونه نقطه چین وجود دارد، گمان می رود این شکل ها از دوران پیش از اسلام باشد، شامل تصویر جانوران و انسان در حال جنگ با شمشیر و تصویر گاو بوفالو و کانگورو نیز دیده می شود، که متأسفانه نقطه اولی که شکلهای کمتری دارد توسط دانش آموزان روستایی که اخیرا با این محل آشنا شده اند دستکاری می شود و محل دوم که تخته سنگ بزرگی را در بر گرفته است، تصویرهای آن گویاتر و از هرگونه دستکاری و خراش مصون مانده است.

جا دارد سازمان میراث فرهنگی کشور به این آثار گرانقدر توجه کند و نسبت به حفاظت و هم چنین پژوهش علمی باستان شناختی آن اقدام نماید.

دژ قصرقند

دژ قصرقند در مرکز شهر قصرقند، بر فراز تپه ای قرار دارد. تاریخ بنای آن معلوم نیست، ولی باستان شناسان، آن را به دوره اسلامی نسبت داده اند.

آثار شهر تیس

بندر تیس از لحاظ باستانی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مورد توجه باستان شناسان بوده است، زیرا در پیرامون آن، آثار باستانی بسیاری از دوران گوناگون به چشم می خورد، مهم ترین آنها، به شرح زیر است:

آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

کلات

کلات بر محوطه ای به درازای ۵۴ و پهنای ۲۶ متر بنا شده و شامل آثار دژ و حصار بند دژ و دو برج یا منار است. در ورودی آن، که در حال حاضر بخشی از سردر و طاق اتاق های جانبی آن باز مانده، دارای هشتی بزرگی می باشد، که در سوی شمال خاور کلات قرار گرفته است.

در درازای دیوار دژ، آثار اتاق هایی با ایوان های ویژه که خراب شده اند، وجود دارد. ساختمان این اتاق ها و ایوان های آنها به شیوه اتاق و ایوان سازی کاروانسراهای شاه عباسی همانند است. برج سوی راست و جنوبی آن، به گونه یک اتاق ایوان دار و یک شاه نشین بر روی هرمی مکعب مستطیل پی سازی شده است. در گوشه ای از چهار طاق حمال، یک مناره دیده بانی چراغ دریایی به بلندی 5/۶ متر برجای مانده، که از آجر، سنگ و گچ ساخته شده است.

شیوه ساختمانی و نوع مصالح مناره، مانند سبک معماری دوران سلجوقی است و تعمیرات بعدی آن، بیشتر به دوران صفوی همانندی دارد. در میانه و گوشه های حیاط، آثار آب انبارهای ساخته شده از سنگ، ساروج و گچ برجای است.

 آشنایی با مناطق جهانگردی جنوب شرقی ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

هتل جهانگردی شیراز

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر