آشنایی با مهم ترین بیماری های پوستی

امروزه به علت افزایش استفاده از فست فود ها و رژیم غذایی نا مناسب، ورزش نکردن، چاقی، استفاده نکرن از ضد افتاب های مناسب وبسیاری از موارد دیگر بیماری های پوستی در بین مردم شایع شده است. برخی از بیماری های پوستی به راحتی قابل درمان و پیشگیری هستند ولی برخی از آنها میتوانند زمینه ساز سرطان های پوست شود. بیماری‌های پوستی می‌توانند بسیار خطرناک باشند، این بیماری‌ها حالت مسری یا غیر مسری دارند و به همین دلیل باید افراد به طور مرتب تحت مشاوره و کنترل متخصص برای بررسی وضعیت پوست خود قرار داشته باشند. از مهم ترین بیماری های پوستی که در همه افراد ممکن است ایجاد شده باشد؛ آکنه ها و یا جوش ها هستند.

آکنه و جوش ممکن است بر اثر مشکلات هورمونی، تغییرات آب و هوایی و نداشتن رژیم غذایی مناسب و چاقی از مهم ترین علت های بروز آکنه و جوش است.بیشتر آکنه ها در دوران بلوغ به وجود می ایند و میتوانند ظاهری نگران کننده برای فرد به وجود بیاورند و فرد علاوه بر درد و التهاب ظاهری نامناسب داشته باشد. بیماری شایع بعدی اگزما است که این بیماری از بیماری های دسته آلرژیک هست. این بیماری در نوزدان بسیار شایع است و معمولاً به خاطر البسه، حسایت‌های پوستی و خوردن برخی مواد غذایی آلرژی زا ایجاد می‌شود. چند نوع اگزما وجود دارد که هر کدام نشانه‌های خود را دارند. هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای اگزما وجود ندارد.

این اختلال پوستی یا خود به خود درمان می‌شود و از بین می‌رود یا علائم آن با دارو و کرم درمان می‌شود. بیماری شایع بعدی بیماری برص یا پیسی است که در اینجا سیستم ایمنی بدن به رنگندانه های پوستی حمله میکند و آنها را دشمن خود تلقی میکند و آنها را ازبین میبرد. فراد مبتلا به این بیماری رنگ پوست خود را به تدریج از دست می‌دهند و تاکنون درمانی قطعی برای آن یافت نشده است اما با مصرف برخی از دارو ها وروش های درمانی میتوان آنرا کاهش و یا از گسترش آن جلوگیری کرد. بیماری شایع دیگر خال های پوستی هستند. خال ها از انباشته شدن پوست در یک ناحیه و تغییر رنگ آن ایجاد میشوند اما اگر خال ها تغییر پیدا کنند و ظاهرشان تغییر کنند ملانوما نامیده می شوند که ممکن است خطرناک باشد و باید تحت نظر پزشک معاینه شوید. بیماران مبتلا به ملانوما ممکن است عمل جراحی انجام بدهند، یا تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی قرار بگیرند.

بیماری پوستی زرد زخم نوعی عفونت شایع و واگیردار پوست است. زرد زخم نوعي عفونت سطحي پوست است كه توسط استرپتوكوك ها، استا فيلو كوك ها يا هر دو ايجاد مي شود. ضايعه زرد زخم به صورت ماكول قرمز و كوچك شروع مي شود كه به سرعت گسترش مي يابد و وزيكول هاي نازكي روي آن به وجود مي آيد. بیماری بعدی کهیر است. کهیر یک نوع واکنش آلرژیک حاد یا مزمن به شکل ورم‌ دانه‌های گرد سرخ بر روی پوست که با خارش شدید همراه است. موادی از قبیل آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت فرنگی، شیر و افزودنی‌های غذایی و میوه‌های تازه به‌ ویژه مرکبات و داروهایی مثل آسپرین، پنی سیلین و برخی از آنتی بیوتیک ها میتوانند سبب بروز کهیر شوند. دیگر بیماری پوستی زگیل است. این بیماری به سبب یک نوع ویروس از خانواده پاپیلوم انسانی ایجاد می شود. زگیل معمولاً یک تومور کوچک و زبر است که می‌تواند به گل کلم یا یک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد زگیل‌ها عمومی هستند و می توانند در صورت تماس پوست افراد دیگر منتقل شود پس مسری است. زگیل انواع مختلفی دارد که با استفاده از برخی از داروها و استفاده از شیره درخت انجیر آن را خشک کرد و از بین برد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر