آشنایی با موزه تماشاگه زمان تهران

تهران به عنوان یکی از کلان شهر های ایران شناخته می شود. به همین دلیل می توانید مکان های زیادی را برای تفریح و گردش در آن پیدا کنید. قدمت این شهر به زمان های بسیار دوری برمی گردد به همین دلیل دارای پیشینه ی تاریخی عظیمی می باشد. تهران زمان زیادی است که به عنوان پایتخت ایران شناخته می شود به همین دلیل می توانید در این شهر موزه های مختلفی را پیدا کنید. موزه ی ساعت و یا همان موزه ی تماشاگه تهران یکی از موزه های عظیم و قدیمی ایران می باشد. این موزه یکی از جاذبه های گردشگری به حساب می آید. به هیچ عنوان تماشای این موزه را از دست ندهید.

بعضی از موزه ها نشان دهنده ی فرهنگ و آداب و رسوم آن شهر و کشور می باشد. موزه ی تماشاگه نشان دهنده ی فرهنگ و هنر ایران است. موزه ی تماشاگه زمان در خیابان ولی عصر و نبش چهارراه برزین قرار گرفته است. اگر این مسیر را نمی شناسید می توانید با استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی و یا تاکسی ها به این مکان بروید. این موزه در سال 1387 تاسیس شد. همان طور که می دانید این موزه در امارات دو طبقه ی یکی از قدیمی ترین عمارت های موجود در تهران تاسیس شده است. این امارت تا سال 1346 در دست وراث عبد الله خان منصور بوده تا این که فردی به نام حسین خداداد آن را خریداری کرد چون او فردی علاقه مند به هنر بود توانست این عمارت را به صورتی زیبا و مدرن بازسازی کند. وی از هنرمندان متعددی در زمینه های مختلفی برای تزئین این عمارت استفاده کرد. داخل این عمارت را با هنر کاشی کاری و گچ بری تزئین شده است که باعث بخشیدن جلوه ای خاص به این اثر شده است. مساحت محوطه ی موزه ی ساعت به ششصد هزار متر مربع می رسد. اگر به فضای بیرونی آن بروید می توانید محوطه ی سرسبز ان را مشاهده کنید. در این محوطه اولین ساعت شنی، سوختی و آفتابی را می توانید مشاهده کنید.

داخل موزه می توانید ساعت های قدیمی که بعضی از آن ها به قرن هفدهم و بیستم میلادی بر می گردد را مشاهده کنید. در طبقه ی اول آن نمونه ای از ساعت های مکانیکی و کوکی موجود است. این ساعت ها به شکل های آوندی، رومیزی، دیواری و ایستاده وجود دارد. با دیدن این ساعت ها متوجه می شوید که در زمان های قدیم چه اندازه به تزئینات ساعت توجه می شد.

همچنین در طبقه ی دوم آن می توانید انواع ساعت های جیبی و مچی را مشاهده کنید. بعضی از این ساعت ها متعلق به افراد خاص و مشهوری می باشد. یکی از ساعت هایی که به چشم می خورد ساعت کارت زنی می باشد که در قدیم کاربردی خاصی داشت. در قسمتی دیگر از این موزه مربوط به تقویم های مهم دنیا می باشد. این تقویم ها شامل تقویم های ساده و باستانی می باشد. در این بخش حتی اسطراب ها و ظروف سنجش زمان وجود دارد. ماکت کتیبه ی بیستون نیز در این مکان قرار دارد.

اگر وقت زیادی را در این موزه می گذرانید و احتیاج به تقویت قوای بدنی دارید می توانید از کافی شاپ هایی که در محوطه ی این موزه تعبیه شده است بهره ببرید. محیط بیرونی موزه تماشاگه به صورت آرام و دلپذیر می باشد که می توانید بقیه ی وقت خود را در آنجا بگذرانید.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل تهران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر