آشنایی با موزه ملی ایران

سری به موزه ملی ایران بزنیم، موزه ای که در خیابان امام خمینی واقع شده و لقب بزرگترین موزه ایران را داراست. این موزه به عنوان جامع ترین موزه ایران به حساب می آید و به دلیل برخورداری از اشیاء تاریخی چند دهه و کیفیت آثاری آن جزو یکی از برترین موزه های جهان به شمار می رود. سیصد شی که نشان از قدمت بالای ایران دارند و قدیمی ترین شی موجود در آن، سنی در حدود 600 هزار سال داشته و نشان از حضور انسان در فلات ایران دارد.

ساختمان موزه ایران به دو بخش اصلی تقسیم می شود بخش مربوط به ایران باستان که کهن ترین موزه کشور بوده و بخش دوم آن به موزه دوران اسلامی یا ایران بعد از اسلام اشاره دارد. موزه ایران باستان با داشتن طاقی بلند و نمایی آجریی  از ساختمان های مجاور به راحتی افتراق داده می شود. موزه دوران اسلامی که نمایی سنگی دارد و آثار آن برجای مانده از دوران صدر اسلام تا قاجار می باشد.

آشنایی با موزه ملی ایران

برای اولین بار اولین رییس مجلس شورای ملی یا مرحوم صنیع الدوله اقدام به تاسیس موزه نهاد اما نتوانست به هدف خود برسد. و بعد از گذشت سالیان ساخت اولین موزه توسط آندره گدار مهندس فرانسوی با الهام گرفتن از طاق کسری تیسفون در سال 1314 آغاز گردید و تکمیل آن دو سال به طول انجامید.

موزه ایران باستان در سال 1316 با سه طبقه احداث گردید. موزه دوران اسلامی با وقفه های فراوان بالاخره در سال 1357 با 4 طبقه شروع به کار کرد. موزه ایران باستان شامل دو بخش پیش از تاریخ و تاریخی تشکیل یافته است.

آثاری که در این موزه به نمایش درآمده است مربوط به دوران پارینه سنگی تا قبل از میلاد مسیح می شود. که این بخش از تاریخ جزو کهن ترین محسوب می گردد. دوران پارینه سنگی همان دوران انسان های اولیه و لوازم مورد نیاز آن ها برای زندگی می باشد. پارینه سنگی ها در 3 تالار موزه باستان به نمایش درآمده اند.

آشنایی با موزه ملی ایران

دوره های نو سنگی یا دوران روستا نشینی و بنیان گذاری شهر ها در 4 تالار به نمایش در آمده، و بعد از آن به دوران تاریخی موزه ایران باستان می رسیم. بخش تاریخی خود به 7 تالار مجزا شامل ساسانی، اشکانی، سلوکی، هخامنشی، عصر آهن، عیلام، آغاز نگارش/ آغاز عیلامی منتهی می گردد که همگی در بخش همکف موزه جای گرفته اند.

دوره عیلام همان دوره شکل گیری حکومت های اولیه و توسعه جوامع شهری می باشد که از این دوره آثار باستانی با شهرت جهانی مانند زیگورات چغازنبیل یافت گردیده که در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند.

دوره مفرغ که در آن با گسترش استفاده از آلیاژ مفرغ که مخلوطی از فلزات قلع و مس بود، تولید ابزارآلات جنگی نیز به طور گسترده ای افزایش پیدا کرد. 

+آشنایی با موزه ملی ایران

موزه دوران اسلامی که آثار بر جای مانده از ابتدای ورود اسلام به ایران را در خود جای نهاده در کل به 6 تالار در طبقه اول و دوم از 4 طبقه موجود در آن ختم می گردد. بنای این موزه برگرفته از کاخ بیشاپور ساسانی می باشد.

طبقه اول این موزه شامل تالار های قرآن، تیموری، صفویه، افشار، زند و قاجار می باشد و طبقه دوم آن به سه تالار صدر اسلام، سلجوقی و ایلخانی مربوط می شود. اغلب آثار موجود در این موزه از آستان شیخ صفی الدین اردبیلی به دست آمده است.

آشنایی با موزه ملی ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر