آشنایی با پارک فناوری مالزی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با پارک فناوری مالزی

امروزه پارک های فناوری نام های آشنایی هستند. مکان هایی که فعالیت های اصلی در آن ها تحقيق و پژوهش برای توسعه فناوری می باشد. پارک های فناوری محل متمرکز مجموعه از فعالیت های به هم پیوسته هستند که در صورت لزوم می توانند به پیشرفت یکدیگر کمک کنند. اندازه این پارک ها متغیر است. و جمعیتی بین ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ نفر کارمند، و پژوهش گرو دانشجو و ... را در خود جای می دهند.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

محل قرارگیری این مراکز باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی سریع و آسان را به نقاط مختلف فراهم کند. نزدیکی به راه آهن و فرودگاه از مشخصات اصلی این پارک ها است. امکان استفاده مشترک از بناها و امکانات یکی دیگر از ویژگی های اصلی این پارک ها است.

یکی از ساختمان های اصلی و اولیه ای که در این پارک ها ساخته می شود واحدهای رشد است. شرکت های نوپا و نوبنیاد که توانایی ادامه حیات خود را ندارند می توانند از امکانات رایگان این بخش استفاده کنند. معماری ساختمان ها و محوطه این پارک مطابق با جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری روز است و تا به نوعی در عرصه معماری نیز از فناوری بالا در این پارک ها استفاده می شود.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

از دیگر ویژگی های بارز این پارک ها محیط طبیعی و نسبتا آرام آن ها است. مکانی بسیار آرام با چشم اندازهایی زیبا که فعالیت های پژوهشی را در خود جای می دهد. ارتفاع ساختمان در این پارک ها در حدود ۳ تا ۵ طبقه است و این پارک ها با تراکم کم ساخته می شوند به طوری که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد سطح پارک ها را ساختمان و بقیه را فضای سبز تشکیل می دهد. اختصاص حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد سطح زمین این پارک ها به فضای باز حاکی از جایگاه ویژه در معماری منظر در آن هاست.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

با در نظر گرفتن اهمیت معماری منظر و فضای باز و بررسی بیشتر نمونه های مختلف می توان به نتایج زیر در طراحی معماری آنها رسید. در اکثر این مراكز الگوهای آرمانی شهرسازی رعایت شده است. مسیر های جداگانه پیاده و سواره، حتی در برخی موارد مسیر های دوچرخه. دسترسی های سریع و آسان، حریم های خصوصی و امن و تامین توجه ویژه به شهرسازی اعمال می شود. در طراحی این مراکز به علت وسعت زیاد آنها دقيقة همانند شهرک ها و شهرهای جدید عمل گرديده و نکات زیر بنایی یعنی تأسیسات شهری از قبیل دفع فاضلاب و ... همچنین وجود مراکزی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت و عدم تمرکز بعضی عملکردها در یک منطقه کاملا لحاظ شده است.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

در طراحی بافت این مراکز به خاطر فضای باز زیاد و عوارض طبیعی، مکان های قرارگیری اغلب ارگانیک بوده ولی نمونه های کاملا شبکه ای و مدولار هم در بین این مراکز می توان دید. با توجه به موارد بالا بررسی یکی از جدیدترین نمونه های این مراکز می توانند ما را در فهم عناصر اصلی و مهم و تأثیر گذار در طراحی پارک های فناوری کمک کند.

پارک فناوری tech - linx  در کشور مالزی نمونه بسیار خوبی است زیرا در این جا مطالبی در مورد ساختمان دفاتر مرکزی طراحی این پارک دقیقا مطابق با الگوهای پیشین نبوده و روش جدیدی را ارایه می کند.

پروژه Tech - Linx برای شرکت های وابسته به اینترپرایز ۴ در گونه شناسی خود پدید می آید. گونه شناسی که از نوعی شکل حیاط مرکزی پوشش یافته با واحدهای فضایی محاط کننده، محافظت شده توسط سایه بان های عظیم معلق و بال گشوده با سازهای مستقل همچون یک سقف چتر گون استفاده کرده تا آرایشی شبیه یک پردیس دانشگاهی تولید کند.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

این پروژه ای شاخص و منحصر به فرد برای اداره مرکزی یک شرکت متشکل از چندین شرکت فعال در زمینه تجارت نرم افزار است کار می کنند. محل این طرح در «سایبر جایا» در مالزی است، محلی که یک طرح منظر کامل دارد.

یانگ برای پاسخ به الزامات یک ساختمان پاسخگو به محیط با بهره وری بالای انرژی به همراه سیستم های هوشمند پروژه های جامعی ارایه کرد که محیطی دلچسب و دوستانه برای کارکنان صنعت IT به دست دهد.

شکل های متنوعی استفاده شده که طرح اینترپرایز ۴ را گسترش داده و اصول آن را بسط می دهد. شکل پلان، دو مجموعه از دفاتر کار با سیستم سطوح باز به هم پیوسته را شامل می شود که با هم و به همراه دو ساختمان دیگر که با امکانات برگزاری اجلاس و کنفرانس ترکیب می شوند و برای اجاره دادن به کاربری های مختلف مناسب می باشد.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

تمام مجموعه حیاط مرکزی V شکل از داخل به وسیله یک گردشگاه به هم مرتبط است و فضایی را که به صورت طبیعی تهویه می شود با انبوه درختان متراکم و جنگل مانند محدود کرده است. همین طور یک سایه بان معلق ورودی اصلی را تعریف می کنند. ساختمان ها روی یک پارکینگ قرار گرفته در زیرزمینی احداث شده که همگی به صورت طبیعی تهویه می شوند. کل فرم مجموعه توسط پوشش گیاهی وسیع و انبوهی احاطه شده و شامل تراس های بدون سقفی است که سایه بان های پارچه ای معلق روی آن ها سایه می اندازند.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

فضاهای پیرامون همچنین آب نماها را شامل می شود. چهار واحد فضاهای اداری با تقسیم طبقه یا سایر تقسیمات فرعی دیگر اجازه انعطاف پذیری بالا برای اجاره را ممکن کرده و از کهنگی و منسوخ شدن جلوگیری می کنند. این قسمتی از برنامه کاری اجتماعی یانگ است که شامل یک کافه تریا با تراس های خارجی در فضای باز و یک بار است که به جنگل درختان حیاط مرکزی دید دارد. در ساختمان سومی که شکل ارگانیک دارد، بالای کافه تریا، امکانات برگزاری کنفرانس، یک تالار سخنرانی بزرگ و اتاق های سبز یا گل خانه و اتاق های کنفرانس و گفت و گو، امکانات سرگرمی که شامل یک فروشگاه و اتاق های بازی، سونا و اتاق بخار و یک مهدکودک وسیع وجود دارد که برای کارمندان با انعطاف پذیری در دسترسی به هنگام کار فراهم شده است. قابلیت اجتماعی این تدارکات به همراه تراس های وسیعی که سقف آن ها گیاه کاری شده و فضاهای عمومی محافظت شده، هم یک مرکز اجتماعی و هم فضایی برای استراحت خارج از ساعات کاری و جلسات غیررسمی را فراهم می کند.

آشنایی با پارک فناوری مالزی

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور مالزی

هتل پارک رویال استانبول

هتل پارک سیتی استانبول

هتل پارک حیات استانبول

هتل گرین پارک تکسیم استانبول

هتل گرین پارک مرتر استانبول

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر