آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

پیکره های کوچک: تنها آثار و علامت های پیدا شده در  شهر سوخته که احتمالا در ارتباط مستقیم با مذهب است پیکره های کوچک گلین و سفالین انسان و جانوران است که در این برهه از زمان تقریبا در تمام محوطه های باستانی منطقه جنوب غرب آسیا دیده می شود. در کاوش های شهر سوخته نیز تعداد بسیار زیادی از این پیکره ها به دست آمده است، هر چند تشخیص کاربرد اصلی و اولیه آنها مشکل است، اما می توان به نوعی آنها را به خاطر ارتباط احتمالی شان با باروری و حاصلخیزی به مذهب و آیین ارتباط داد. میانگین اندازه این پیکره ها بین ۳ تا ۸ سانتی متر است و اغلب آنها به جنس مذکر تعلق دارند. این نکته نیز قابل توجه است که تشابه بسیار زیادی بین پیکره های سفالین و گلین پیدا شده از شهر سوخته و پیکره های پیدا شده از محوطه باستانی موند یگاک افغانستان در دوره های سوم و چهارم استقرار در آن محوطه به چشم می خورد.

آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

پیکره های جانوران را معمولا گراز وحشی، خر وحشی، بز و انواع گاوها تشکیل می دهد. این جانوران معمولا در حالت تهاجمی نشان داده شده اند و دارای عضلات قوی و ورزیده ای هستند. بر بدنه برخی از این پیکرهای کوچک تزیینات ساده ای مانند خطوط نازک و ردیف سوراخهای کوچک و گاهی دایره ای پدیدار می شود که این گونه تزیینات معمولا روی بدنه پیکره گاوها دیده می شود. اندازه کوهان ها در پیکره های گاوهای کوهان دار معمولا متناسب با اندازه سایر اعضای این حیوان نیست، اما چشمان گاوها معمولا به صورت نیمه باز نشان داده شده اند و شکل دهان و پوزه برخی از این گاوها نشان دهنده دقت وافری است که در ساختن آنها به کار رفته است. پیکره های سفالین با رنگ نیز تزیین شده اند. رنگها بیشتر روی چشمها دیده می شوند و برخی از این پیکره ها دارای دو خط موازی رنگین در امتداد دو پهلوی جانور می باشند. پیکره های بافته شده در شهر سوخته از نظر شکل به دو گونه تقسیم می شوند:

آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

١. پیکره هایی با بدنهای گرد و استوانه ای: در این گونه پیکره ها بدنه به شکل یک لوله استوانه ای ساده ساخته شده است.

۲. پیکره هایی که به شکل سه گوشه ساخته شده اند و بیشتر آنان متعلق به پیکره انسانها هستند.

تفاوت اصلی بین مجسمه و شکل جانوران در این منطقه با قسمت های شمالی و غربی ایران در نوع حيوانات است چه در اینجا بیشتر پیکره ها متعلق به گاوان است درحالی که در مناطق شمالی و غربی این تندیسه ها یا شكلها متعلق به بز کوهی می باشد.

آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

مقداری از سر گاوهای کشف شده در شهر سوخته شامل یک نقش تزیینی به شکل دایره بر روی پیشانی حیوان است که از آن شعاع هایی منشعب شده است. این شعاع ها احتمالا نماد گاو یا خورشید هستند که مشابه آنها در میان تزئینات کشف شده در دشت کویته پاکستان نیز به چشم می خورد. تعدادی از این پیکره ها به صورت انتزاعی ساخته شده اند و غالبا از یک بدنه استوانه ای با پاهای کوچک تشکیل شده اند که به بدنه چسبانده شده و یک دم بسیار نازک با شاخ های ریز دارند. غالبا در یک یا دو طرف بدن بعضی از گاوها بخش های مقعری به شکل دایره های متحدالمرکز به عنوان تزیین بکار رفته است.

آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

پیکره های انسانی نیز مشابه یکدیگرند. این پیکره ها دارای بدنه استوانه ای با پایه مدور و بازوهای کوتاهی هستند و در حقیقیت تمامی بازو تا مچ دست به شکل مخروطی است که به حال ستایش در برابر چهره قرار گرفته یا به سوی آسمان دراز است. سرها مستقیما به بدن چسبیده و گردن حذف شده است. بدنهای استوانه ای و پاهای کشیده، لباس بلند و ردا مانندی را بر تن القا می کنند. پیکره های پیدا شده در لایه های ۹ و ۸ و ۷ بسیار کوچکند و تنها از دو قطعه تشکیل می شوند، یعنی یک بدنه سه گوشه پهن و یک پایین تنه چند گوشه با پاهای تجریدی. برخی از پیکره ها سر ندارند و به جای آن چیزی شبیه به یک گردن دراز با بینی بزرگ و چشمانی مورب شبیه به قرقیزها یا ترکمن ها دارند.

 آشنایی با پیکره های انسانی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر