آشنایی با کشور سوئیس (3)

جغرافیای انسانی
طبق سر شماری انجام شده در سال 2007 جمعیت سوئیس حدود 7 میلیون و 500 هزار نفر اعلام شد. سوئیس کشور نسبتا جوانی است که میانگین سنی این کشور حدود 40 سال است. 99 درصد افراد بالای 15 سال با سواد هستند. بنا بر این از حیث سواد رتبه هشتم جهان را دارا می باشد. سوئیس نود و پنجمین کشور پر جمعیت دنیاست و رشد جمعیت در این کشور 38 صدم درصد می باشد.

 

آشنایی با کشور های جهان ( سوئیس ) 3


تراکم جمعیت:


طبق مطالعات و آمار در سال 2007 در هر کیلومتر مربع از خاک سوئیس حدود 182 نفر زندگی می کنند که از این حیث شصت و پنجمین کشور متراکم دنیاست. جمعیت سوئیس به طور پراکنده توزیع شده و بخش زیادی از مردم به علت آب و هوای خوب در قسمت شمالی کشور ساکن شده اند. به علت امکانات مناسب و مناظر زیبا و امنیت و اقتصاد فعال کشور سوئیس میل مهاجرت به کشور سوئیس از بین دیگر مردمان زیاد است. این کشور مهاجرانی از یوگسلاوی، اسپانیا، یونان، ایتالیا و بخش هایی از خاورمیانه دارد. سوئیس نژاد های مختلفی دارد و می توانین بگوییم مردمان این کشور چند رگه هستند. 65 درصد آلمانی ها هستند که در شرق و مرکز کشور، 18 درصد فرانسوی ها که در غرب کشور، 10 درصد ایتالیایی ها و 7 درصد باقی مانده از دیگر کشور ها مقیم سوئیس هستند.

 

آشنایی با کشور های جهان ( سوئیس ) 3


نژاد:


بیش تر مردم سوئیس سفید پوست، آریایی هستند که به 4 نژاد تقسیم می شوند.
1- آلمانی ژرمن که در بخش شمال شرقی ساکن هستند و اکثر مردمان سوئیس را تشکیل می دهند.
2- نژاد سلت که در بخش جنوب غربی ساکن هستند.
3- نژاد لاتین، در نواحی جنوبی زندگی می کنند.
4- نژادی قدیمی رت در قسمت شمالی سکنا گزیدند.

 

آشنایی با کشور های جهان ( سوئیس ) 3

خط و زبان کشور سوئیس:


سوئیس دارای سه زبان رسمی و یک زبان ملی است. که هر بخش از سوئیس زبان مخصوص به خود را دارد. مثلا نواحی شمال و مرکز و شرق کشور غالبا به زبان آلمانی صحبت می کنند و حدود 65 درصد هستند. در غرب سوئیس مردم به زبان فرانسوی صحبت می کنند و حدودا 20 درصد هستند و باقی مانده مردم ساکن جنوب کشور به زبان ایتالیایی صحبت می کنند. زبان ملی سوئیس زبان رومی است که فقط حدود نیم درصد از مردم کشور با این زبان صحبت می کنند و در جنوب شرقی رایج است. در هر ناحیه از کشور مردم به زبان غالب به آن سمت صحبت می کنند. تابلو های رانندگی به آن زبان نوشته شده و در مدرسه ها به همان زبان غالب آموزش داده می شود. بیش تر مردم سوئیس علاوه بر تسلط به زبان ناحیه خود، زبان یکی دیگر از قسمت ها را متوجه می شوند و به انگلیسی مسلط هستند. لهجه زبان های فرانسوی و آلمانی و ایتالیایی با حالت استاندارد متفاوت است و برای مردم ساکن آلمان و غیره فهم این زبان سخت است.اما در تلویزیون رسمی به زبان استاندارد صحبت می کنند.
زبان فرانسوی را بیش تر مردم فرایبوگ، ژورا، وود، والیزف نوچاتل، ژنو و زبان ایتالیایی را مردم تیسین صحبت می کنند. مردم سوئیسی به لاتین می نویسند و می خوانند.

 

آشنایی با کشور های جهان ( سوئیس ) 3


مذهب:


دین مردم سوئیسی مسیحیت هستند و به دوبخش پروتستان و کاتولیگ تقسیم می شوند. 41 درصد از مردم کشور پیرو کلیساهای کاتولیک و 40 درصد پیرو مذهب پروتستان هستند. باقی مردم مسلمان هستند یا مذهب ارتدوکس را دارند. پراکندی مذهب در این کشور یک دست است. در سال 1848 درگیری ای بین پیروان این دو دین صورت گرفت که سپس به علت شدت درگیری ها و بالا رفتن آن، پیمان صلحی بین آن ها امضا شد و دولت یک هم زیستی مسالمت آمیز بین آن ها ایجاد کرد.
هم چنین یهودیان حدود بیست و پنج صدم درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند و در حدود 20 شهر انجمن های اسرائیلی – سوئیسی آن ها پا برجاست. طبق آمار و مطالعاتی که در سال 2001 از کشور سوئیس گرفته شده، کل مسلمانان این کشور 31 هزار نفر بودند و بیش تر در بخش شمالی که فلات سوئیس در آن جا واقع است، قرار دارند و به زبان اۀمانی صحبت می کنند. مسلمان ها در شهر های گلاروس، سن گالن، تورگائو، شاف هاوزن، آرگائرو، سولوترن و زوریخ بیش تر هستند. شهر ژنو تنها شهر غیر آلمانی زبان است که تعداد مسلمان ها در ان جا بیش تر متوسط است. بیش تر این مسلمان ها مهاجرانی از کشور یوگسلاوی و ترکیه هستند. در سوئیس دو مسجد، یکی در ژنو و دیگری در سوئیس واقع است. دین اسلام پس از مسیحیت دومین دین بزرگ کشور سوئیس است.

آشنایی با کشور های جهان ( سوئیس ) 3

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

هتل سوئیس گاردن مالزی

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر