آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

سالن مراسم این کلیسا که به نام پادرپیو نام گذاری شده در بالای تپه ساخته خواهد شد. این محل به وسیله یک جاده قابل دسترس به نزدیک ترین شهر متصل است و به منظور دور نگاه داشتن خودروهای زایرین از محل تاریخی، یک دیوار بلند در آنجا بنا خواهد شد که به سمت کلیسا کشیده می شود که در آن دوازده زنگ بزرگ وجود دارد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

معرفی پروژه:

صومعه راهبان در "سن جیووانی رتوند" مکانی بود که "پادر پیو دیپیتر لچينا" تا زمان مرگ خود در تاریخ ۱۹۶۸ در آنجا زندگی می کرد. وی فردی محترم در سراسر ایتالیاست و توسط پاپ ژان پل دوم در میان معتقدین سراسر دنیا در سال ۲۰۰۲ بسیار مشهور گردید. امروزه صومعه سن جیووانی هر ساله بیش از هفت میلیون نفر بازدید کننده دارد. لذا افزایش تقاضا برای اقامت شبانه, فرصت منحصر به فردی را در منطقه برای شکوفایی ساخت وساز فراهم کرد به نحوی که طی دو سال, ۱۲۰ هتل در سراشیبی های این روستای کوهستانی به وجود آمد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

کلیسای پادرپیو در سال ۱۹۹۱ توسط رنزو پیانو در جنوب ایتالیا طراحی و اجرا شد. این کلیسا که در فوجیای ایتالیا قرار دارد در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ بر روی تپه های "سن جیوانی روتندو" و در محل زندگی پدر "پيو" برای زنده نگه داشتن یاد وی ساخته شد. در این بنا, یکی از بزرگترین سقفهای کلیسا در اروپا تنها با استفاده از مصالح طبیعی و پایدار ساخته شده است.

تیم طراحی رنزو پیانو در این سایت, با مکانی مملو از تناقض میان مذهب و تجارت مواجه شد. بعد از اولین بازدید از سن جیووانی، تیم طراحی با این سوال روبرو بود که چگونه می توان میان حالتی عرفانی در فضا, شرایط موجود و حجم زیاد بازدید کنندگان پیش بینی شده, هماهنگی ایجاد کرد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

طبق برنامه هفت هزار نفر باید در فضای کلیسا زیر یک سقف نشسته و در مجموع باید حدود ده هزار نفر در کل ساختمان قادر به گرده همایی باشند. در اسکیس های اولیه، رنزو پیانو در نظر داشت کلیسای عظیمی شبیه به ساختمان های قرون وسطی با استفاده از مصالح سنتی طراحی کند.

هدف اصلی در طراحی پروژه ایجاد کلیسایی با فضای باز بوده است که از هر طرف بتوان وارد آن شد. علاوه بر آن مجموعه باید به صورت یک مکان فرهنگی و تفریحی طراحی شده و دارای سه آمفی تاتر باشد. به همین منظور دسترسی های فروانی به صورت شعاعی برای مجموعه در نظر گرفته شد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

برای ممانعت از ورود اتومبیل های ایران به این مرکز تاریخی, مسیر جدیدی با دیواری به ارتفاع ۲۵ متر در کنار آن احداث شد و ۱۲ عدد ناقوس برای استفاده کلیسا بر روی آن قرار گرفت. از فاصله دور. این دیوار و ناقوس ها تنها مشخصه کلیسا هستند چرا که درختان بلند اطراف کلیسا و گنبد کوتاه آن چنان شاخص نبوده و در حقیقت گنبد نه چندان بلند کلیسا با پوشیده شدن به وسیله درختان برای زایران قابل رؤیت نیست.

در طرح رنزو پیانو, زایران در محوطه صدف مانند بزرگی با مساحت کلی ۶۰۰۰ مترمربع احاطه می شوند. محدوده خارجی این فرم صدف مانند به وسیله سه ربع دایره که شعاع آن ها به طور ثابت کاهش می یابد, ایجاد شده است.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

این مکان در روزهای جشن ظرفیت حدود ۳۰ هزار نفر و همچنین گنجایش اسکان ۶ هزار نفر زایر را دارد. بازدید کنندگان از یک مسیر عابر پیاده با باغچه ای در دو طرف آن به بالای شیب هدایت می شوند. راه عبوری با قوسی به کلیسا منتهی می شود. صلیبی بزرگ به ارتفاع تقریبی ۴۰ متر به عنوان نقطه مرکزی بانه ستون اول رواق کلیسا که هشت زنگ را نگه می دارند و برج زنگ کلیسا را تشکیل می دهند. هم ردیف است. ساخت این ساختمان ده سال به طول انجامید و هزینه آنرا مردم مومن و معتقد تامین کرده اند.

زایران با حرکت در مسیر جدید از جنوب به بالای شیب و به سمت صومعه هدایت می شوند. همان طور که گفته شد, در این مسیر, سقف مسطح کلیسا در پشت درختان به سختی دیده می شود. آنچه در این مسیر توجه بازدید کننده را متوجه خود می سازد دیوار حایل مربع شکل و بزرگی است که در بلندترین قسمت ۲۵ متر ارتفاع دارد. با حرکت به سمت بالای شیب, ارتفاع دیوار کاهش می یابد تا نهایتا در حیاط مقابل صومعه به راس مثلث می رسد. ورودی کلیسا در پایین شیب و در کنار برج های سنگی ۴۰ متری قرار دارد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

مصالح:

در این بنا چگونگی استفاده از مصالح سنتی مانند سنگ به روش مدرن به خوبی نشان داده شده است. عمده مصالح مورد استفاده در ساخت بنا از مصالح محلی است. در کلیسای پادر پیو سنگها نه تنها به عنوان کفپوش بلکه در سایر بخش های تشکیل دهنده ساختمان به کار رفته اند. در این بنا از سنگ به عنوان یک عنصر سازهای در دیوارهای تاق ها و سقف ها استفاده شده است. قسمت عمده حجم بنا را تاق های سنگی و شعاعی تشکیل می دهد که یادآور بناهای گوتیک می باشد. پوشش بزرگ سقف, در تمام قسمت ها از مس پرداخت شده است. ساختار سازه ای نیز ترکیبی از چوب و سنگ آهک مورد استفاده در این منطقه است.

سقف مسی رنگ با منظره کوه های منطقه به خوبی هماهنگ شده و تداعی کننده عملکرد محافظتی لاک یک لاک پشت است. بیان موثر بنار استفاده خلاقانه از مس به عنوان مصالح بنا و ارائه ماهرانه فرم پیچیده سقف, ساختمان را به عنوان یک سمبل آشنا در محیط تعریف می کند. سقف مسی کلیسا برخلاف بناهای اطراف خود که به علت افزایش زیارت کنندگان به سرعت رشد کرده اند. محیط را مستقیما به هدف اصلی فضا- گردهمایی زایران از سراسر دنیا مرتبط می سازد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

از آنجا که مس ویژگی پایداری خود را بدون نیاز به نگهداری خاص حفظ می کند. طی قرون متمادی از آن به عنوان مصالح سازنده سقف کلیساها استفاده شده است. لذا استفاده از مس در این بنا ارتباطی جذاب بین سنت و نوآوری ایجاد کرده است. سطوح مسی, تحت تاثیر شرایط جوی و هوای آزاد, پوششی از اکسید محافظ بر روی خود ایجاد می کنند که با رشد تدریجی خود, سطح محافظ سبزرنگی را تشکیل می دهد.

آشنایی با کلیسا پادرپیو ایتالیا

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر