آشنایی با کوه دماوند و زیبایی های اطراف آن

کوه دماوند یکی از کوه های واقع در شمال ایران است که حتی در سطوح بین المللی نیز مطرح شده و به عنوان یکی از مناطق زیبای کوهستانی در سطح جهانی عنوان شده است. جالب است بدانید این کوه مرتفع ترین کوه خاورمیانه است. این کوه در استان مازندران واقع شده است و از این جهت باعث شده که این استان به یکی از مقاصد گردشگری به ویژه در فصول سرد سال تبدیل شده است. این استان سالانه گردشگران و مسافران زیادی را در خود جای داده و از آن ها استقبال می کند. اکثر مردم برای دیدن این کوه مهم و زیبای ایران به این استان سفر می کنند و ساعات خوشی را در این کوه سپری می کنند.

دماوند  هنگامی که هوا آفتابی و صاف است مناظر و شهرهای اطراف مانند تهران و ورامین را به خوبی نشان می دهد و از آن ارتفاع چشم انداز زیبایی از شهر های مختلف را می توانید مشاهده کنید. از کوه دماوند حتی در اساطیر و داستان های قدیمی و کهن و اصیل ایرانی بسیار یاد شده است. حتی در وصف این کوه شاعر بزرگ ایرانی ملک الشعرای بهار هم شعر سروده است. جالب است بدانید این کوه در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسید و از آن سال به بعد از کوه دماوند محافظت ویژه ای می شود. در ادامه قصد داریم با این کوه مرتفع و مهم ایرانی که در سطح جهانی مطرح شده و زیبایی آن آوازه ی همه است بیشتر آشنا شویم و حتی جاذبه های نزدیک و اطراف آن را نیز بررسی کنیم تا هنگام گشت و گزار و تفریح در این منطقه بتوانید از بازدید از جاذبه های دیگر هم نهایت لذت را ببرید. پس با ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

اطلاعات عمومی درباره ی کوه دماوند

کوه دماوند در شمال ایران قرار گرفته است و همنین به مرتفع ترین کوه ایران و خاور میانه معروف است. این کوه در واقع جزء مرکزی رشته کوه های البرز است و در قسمت جنوبی دریای مازندران قرار گرفته است. ارتفاع این کوه معادل 5 هزار و ششصد و هفتاد و یک متر اعلام شده است. جالب است بدانید این کوه یکی از کوه های آتشفشان است که نظر فعالیت این آتشفشان در زمره ی آتشفشان های نیمه فعال قرار گرفته است. قدمت این کوه به حدودا 38 هزار و پانصد سال پیش باز می گردد و آخرین فورانی که در این ناحیه صورت گرفته است مربوط به 5 هزار و سیصد سال قبل از میلاد بوده است و از آن به بعد فعالیتی از این آتش فشان ها ثبت و دیده نشده است. در حال حاضر این کوه به شدت تحت محافظت قرار گرفته است زیرا هم ارزش ملی و جهانی و هم قدمت تاریخی زیادی دارد.

شهر های نزدیکی که در دامنه ی کوه دماوند قرار دارند عبارتند از شهر گزنک و شهر رینه. همچنین نکته ی حائز اهمیت در باره ی این کوه بسیار مرتفع ایرانی این است که رودخانه های متعددی در اطراف این کوه شکل گرفته اند که از مهم ترین آن های می توان به رودخانه ی هراز در جنوب این کوه، رودخانه ی لار، دیو آسیاب در قسمت غربی، رودخانه ی پنج او یا همان پنج آب نیز در قسمت شرق کوه دماوند قرار دارند. تاکنون عکس های هوایی بسیار زیادی از این کوه گرفته شده است که اطلاعات زیادی نظیر به ارتفع مناطق اطراف این کوه را به ما می دهد.

درباره ی دمای این ناحیه می  توان گفته که پایین ترین دمایی که تا به حال در کوه های دماوند تجربه شده است، منفی شصت درجه می باشد. این مقدار دما را در زمستان می توانید شاهد باشید. همچنین بیشترین مقدار دما در این کوه منفی دو درجه است که در تابستان صورت می دهد. در این منطقه شامل طوفان های متعددی نیز هستیم، که سرعت آن گاهی از 150 کیلومتر در ساعت نیز پیشی می گیرد. البته مقدار این سرعت در کوهپایه ها از 70 کیلومتر در ساعت تا به حال بیشتر نشده است. درباره ی میانگین بارش نیز در این منطقه می توان گفته که عمده ی این بارندگی ها به صورت بارش برف است که در سال حدودا هزار و چهارصد میلی متر است. فشار هوا در کوه دماوند نصف مقدار فشار سطح دریا می باشد.

آتشفشان کوه دماوند

همانطور که گفتیم آتشفشان دماوند نیمه فعال است و برای سالیان طولانی فعالیتی نداشته است. آخرین فوران این کوه مربوط به شش هزار تا دویست و هشتاد هزار سال قبل باز می گردد، همین اطلاعات است که خبر از قدمت کهن این کوه به ما می دهد. در حال حاضر در اطراف این کوه چشمه های گوگردی و آب گرمی وجود دارند که همین موضوع گواه از نیمه فعال بودن آتشفشان در این منطقه است. جالب است بدانید قطر دهانه ی آتشفشان این کوه تقریبا 400 متر است که روی آن را دریاچه ی یخی پوشش داده است.

روز ملی دماوند

به افتخار وجود این کوه مرتفع در ایران، یک روز را در تقویم به نام آن نهاده اند. این روز همزمان با روز تیرگان ( جشن اصیل ایرانی که در روز سیزدهم تیر ماه گرفته می شود) در مازندران یکی است. همچنین جالب است بدانید که انجمنی برای دوست داران کوه دماوند نیز تشکیل شده که این انجمن هر ساله این روز را در دامنه ی قله ی دماوند جشن می گیرند و به شادی و سرور می پردازند. اگر شما هم از علاقه مندان به این کوه هستید می توانید در این روز به این گروه ملحق شده و به گرامی داشت این قله ی مرتفع ایرانی بپردازید. البته علاوه بر این مراسم، مراسمات جالب دیگری نظیر مراسم برف چال نیز در این قسمت صورت می گیرد که فقط مختص به آقایان است.

جاذبه های گردشگری اطراف کوه دماوند

جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی در اطراف این کوه قرار گرفته شده که اکثر گردشگران و بازدید کنندگان هنگام رفتن به این منطقه، به آن ها نیز سر می زنند. در ادامه به اختصار به معرفی چندین نمونه از این جاذبه های می پردازیم که قطعا برای شما نیز جذاب خواهد بود:

  • آبشار برف تنگه لار که در قسمت شرقی منطقه ی لار، واقع در کوه دماوند قرار گرفته است.
  • آبشار جنگلک
  • روستای چنار شرق
  • بقعه ی شیخ شریف گیلیاردی (شیخ بغدادی)
  • دریاچه ی تار
  • غار رود افشان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر