آشنایی با گونه های جانوری بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با گونه های جانوری بندر انزلی

همان طور که می دانید زندگی جانوری میزان قابل توجهی به پوشش گیاهی همان منطقه بستگی دارد و با از بین رفتن زیستگاه حیوانات - که رابطه مستقیم با تغذیه جانوران دارد-  تعداد جانوران نیز کاسته یا منقرض می شود. ببر، پلنگ، سیاه گوش، گربه جنگلی و حیوانات وحشی دیگر که سیاحان نیز به آن اشاره کرده اند از آن جمله اند.

کارلا سرنا که در کاروانسرایی نزدیک رشت اقامت داشت به حیوانات درنده مانند ببر که در جنگل های منطقه شمال ایران فراوان بودند و او آن را در چاپارخانه ها دیده بود، اشاره می کند. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد گونه های جانوری در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با گونه های جانوری بندر انزلی

با توجه به شرایط محیطی و جغرافیایی این شهرستان و استان گیلان انواع حیوانات در خشکی و دریا و پرندگان دریایی (آبی) در آنجا زندگی می کنند و تعداد زیادی پرنده مهاجر - که در گذشته تعداد آنها بیش تر بود- برای زیست زمستانی از اوایل شهریور به این ناحیه مهاجرت می کنند و با اتمام زمستان به محل زندگی اولیه خود باز می گردند. همچنین انواع لاک پشت، خرچنگ و ماهی نیز در دریا و تالاب انزلی زندگی می کنند. اما جانوران و پرندگانی که در جلگه و روستاهای اطراف شهرستان بندرانزلی زندگی می کنند، - علاوه بر انواع حیوانات و پرندگان اهلی-  عبارت اند از: گراز، خرس، گرگ، شغال، کفتار، خرگوش، بلدرچین،جوجه تیغی، سنجاب، جغد، خفاش، سگ آبی یا سمور (شنگ). همچنین باید به وجود قرقاول و گاومیش نیز در این شهرستان و استان گیلان اشاره کرد. انواع خزندگان آن، مانند سوسمار، مارها و دوزیستان هستند. فک خزرکه گوشت خوار است در سواحل دریای خزر یافت می شود و در تابستان ها به جنوب آن مهاجرت می کند.

آشنایی با گونه های جانوری بندر انزلی

موهبت تالاب انزلی یک منبع غنی و متنوع از نظر ماهی است و گونه های مهم ماهیان تالاب عبارت اند از: ماهی سفید، سوف معمولی، کپور، کلمه، ماهی سیم، اردک ماهی، اسبله، لای ماهی، هشترخان سوف، سس ماهی سیاه کولی، شاکولی، آمور (علف خوار). تعدادی ماهی آمور (علفخوار) برای کنترل گیاهان آبزی، توسط شرکت سهامی شیلات در سال ۱۳۴۴ از کشور شوروی خریداری شده تا از گیاهان و علف های تالاب تغذیه کنند و جلوی رشد سریع آن را بگیرند. به غیر از ماهی علف خوار، ماهی های دیگر نیز به ماهی های تالاب افزوده شده است.

گیلار، اردک کله سبز، خوتکا، فیلوش، اردک مرمری، چنگر، خوتکای سفید، طاووسک، پلوه آبی، نوک پهن، غاز خاکستری، اگرت کوچک، حواصیل خاکستری، باکلان یا آب قمبل و ... از انواع پرندگان تالاب به شمار می روند.

آشنایی با گونه های جانوری بندر انزلی

موقعیت طبیعی بندر انزلی، علاوه بر این که چشم انداز زیبا، بدیع و بی بدیل پدید آورده است، انواع جانوران را نیز در پوشش گیاهی غنی خود جای داده و با توجه به آب و هوای معتدل این شهر و بارش فراوان، خاک حاصلخیز، وجود رودها، دریا و تالاب، موقعیت کشاورزی ویژه ای را برای ساکنان آن به وجود آورده و امکان صید ماهی و پرندگان را نیز فراهم کرده است. هر سال با شروع فصل سرما تعداد زیادی پرنده مهاجر به سوی جنوب دریای خزر مهاجرت کرده و تالاب انزلی و تالاب های کوچک اطراف این شهرستان را به عنوان زیستگاه زمستانی خود برمی گزینند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر