آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)

در حدود 4000 هزار سال قبل از میلاد دو قبیله کوچ نشین در فلات ایران به وجود آمدند. که یکی مادها در شمال و دیگری پارسها در جنوب سکنی گزیدند. آن زمان قبل از انکه این قبایل به امپراطوری عظیمی فکر کنندف به دنبال رزق و روزی بودند ومی خواستند تا بدین وسیله معاش زندگی خود را تامین کنند و چون در فلات ایران م یتوانستند زراعت کنند بنابراین به دنبال راههایی برای پیدا کردن آب بودند.
همین امر باعث شد تا با مهندسی پیشرفته آن موقع قناتهایی را در ناحیه آن فلات حفر کنند که منبع آن آب، در دل سنگها بود. بدین صورت می توانستند در آن سرزمین بمانند و با کشاورزی امورات زندگی خود را بچرخانند.قناتهایی که آنها با تدبیر خود بنا کردند طوری بود که مقنیها با مهندسی گسترش یافته آن زمان توانستند سرزمین ایران را به شکلی امپراطوری آباد و سرسبز شکل دهند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
سیستم پیشروی کانالهای زیر زمینی یا قنات
مقنیها با کار مدبرانه مهار جاذبه و با استفاده از توپوگرافی منطقه ای توانستند شیب تندی را در دل سنگهای کوه ایجاد کرده که از البرز تا خلیج فارس امتداد داشت.
آنها چاههایی را را به طول زیاد در روی زمین حفر می کردند، و کانالهایی را به طور افقی در مسافت کوتاهی ایجاد کرده، و روی این کانالها چاههایی با طول کم ایجاد می کردندکه می توانستند، عبور آب را به راحتی به جریان بیاندازند. طول این کانالها گاهی تا 40 الی 60 کیلومتر ادامه داشت. و شیب انها نیز نباید خیلی تند می شد. زیرا باعث می شد تا بستر کانالها فرسایش پیدا کند. و به این ترتیب قناتی با توجه به سیستم پیشرفته ان زمان ساخته می شد.
این مدل قناتها بعدها توسط رومیان در 2000 هزار سال پیش از میلاد ساخته شد. ولی ذهن و توانایی ایرانیان در این مورد بر آنها پیشی داشت. زیرا که قناتهایی که توسط ایرانیان ساخته می شد، از اتلاف و هدر دادن آبها جلوگیری شده و با سرعت بیشتری به سرزمینهای گرم و خشک روانه در جریان بودند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
آغاز حکومت هخامنشیان و امپراطوری کوروش

بعد از آنکه زراعت و کشاورزی در ایران باستان با سرعت هر چه بیشتر رشد کرد و مردم قبایل با هم متحد شدند. سلسله هخامنشیان در هفتصد سال قبل میلاد ایجاد شد.
سلسله هخامنشیان با حکومت کوروش به اوج قدرت خود رسید. کوروش کبیر امپراطوری را پایه ریزی کرد، که سیستم نظامی پیشرفته ای داشت، او علاوه بر آنکه یک مدیر استثنایی در امور نظامی بود، سیاستمدار خیراندیشی نیز به حساب می آمد.
به طوریکه در طول تاریخ تمدنهای مختلف به اولقب بشردوستانه و ادیان مسحیت و یهودیت نیز از او به نامهای مسیح و منجی یاد کرده اند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
کوروش کبیر در 559سال پیش از میلاد مسیح به اوج قدرت خود رسید. یکی از چیزهایی که این امپراطور نابغه انجام داد، ابتکاراتی بود که او در هنگام به قدرت رسیدن خود کرد. او توانست سیستم جدیدی از معماری را ارائه دهد که تا به آن هنگام کسی به خود ندیده بود. و به گفته محققان و مورخان اگر بخواهیم یکی از افرادی که در جهان تاثیر گذار بودند را نام ببرید. بی شک کوروش برازنده لقب کبیر می باشد. و حکومت او یکی از بزرگترین امپراطوریهای جهان تا به حال شناخته شده است.
او با شکست مدعیان سلطنت توانست پادشاه بلا منازعه پارس شود. یونیانی که در زیر سلطه او بودند او را فرمانداری بشر دوست می دانستند. این فرماندار بزرگ با استانداردهای عالی که در معماری داشت و با خلاقیتی که به طور ذاتی در او وجود داشت توانست پایتخت پاسارگاد را به طرز زیبا و با شکوهی به جهانیان نشان دهد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
ایران در آن زمان قویترین تکنولوژی را دارا بود. و یکی از ویژگیهای ایرانیان این بود که با فتح و کشور گشایی بهترین ایده ها و فرهنگها را از سرزمینهای تحت قلمرو خود می گرفتند و در خلق بناها و آثار زیبا استفاده می کردند. که امروزه ویرانه هایی که از آن زمان بر جای مانده گواه این است که پاسارگاد متاثر از معماریهایی از مصر و آشور و آسیای میانه است.
مرگ کوروش
اولین پایتخت پارسیان که بسیار باشکوه ساخته شده، پاسارگاد با دو کاخ مجلل بود، که در میان بوستان و باغهای وسیع احاطه شده بودند. اولین نشان این باغها بوستان پردیس بزرگ با چهار تا باغ محصور شده در ان خود نمایی می کرد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
که در این باغها کانالهایی با سنگ آهک کنده کاری شده قرار داشت که به نحوی طراحی شده بودند، که آبها در هر یارد و یا مجرا وارد کانالهای کوچک می شد. امروزه باغهایی بزرگ متاثر از الگوی پردیس در سرتاسر جهان ساخته می شود. زیرا چیزی که آن ر منحصر و متمایز کرده بود، طراحی مهندسی و طرح مستطیلی و نقوش گلها و علفها و رز و تمامی انواع گیاهان است که امروزه ما تعریفی از آن برای پارکهای مدرن داریم.
همچنان که پاسارگاد د رحال ساخته شدن و توسعه بود، کوروش حکومتهای دشمن را به قلمرو خود اضافه می کرد.. اما او هیچگاه اسیران را به بردگی نکشید و متفاوت از دیگر پادشاهان ارزش های محلی و باورهای انها را ارج نهاده و به رسمیت می شناخت.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
در سال 539 قبل از میلاد کوروش بابل را فتح کرده و به مردم آن سرزمین کمک می کرد تا از دست حاکمان خودخواه و مستبد خودشان آزاد شوند. و مردم او را پادشاهی صلح طلب و دوستدار آزادی و دوستی می نامیدند. زیرا واسطه بین کشور مصر و دشمن و یک امپراطوری می شد، و با ایجاد صلح و آشتی و برادری، میان آنها اتحاد برقرار می کرد. و همینطور یهودیان را که در اسارت پادشاه وقت اورشلیم، معبدشان خراب شده بود. را ازاد کرد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)
کوروش عاقبت در 530 سال قبل میلاد در نبردی کشته شد. و مجالی پیدا نکرد تا در غیر از میدان رزم چه کارهای دیگری می تواند کند؟! او را در پایتختی که خود بنا کرده بود بنا به سفارش وی دفن کردند. این مقبره به صورت قبرستانی مستطیلی شکل پلکانی درست شده، که قبر کوروش بر روی آن قرار می گیرد. مقبره کوروش در پاسارگاد نشان تواضع این امپراطور قدرتمند ایرانی است.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

۱۰ مورد از بهترین کشورها برای آغاز یک کسب و کار تازه

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر