آغاز امپراطوری هخامنشیان (3)

امپراطوری ایران در زمان داریوش به دو بخش مختلف تقسیم می شد. داریوش برای وسعت کشورگشایی، وصل کردن قلمروهای وسیع امپراطوری خود دو پروژه عظیمی را ابداع کرد. یکی از آنها 1500 مایل در داخل امپراطوری پارس امتداد داشت، و دیگری دریای سرخ را به مدیترانه وصل می کرد. برای اینکه بتواند قلمروهای حکومتی خویش را با هم متحد کند.
در سال 515 قبل از میلاد داریوش برای اتحاد بین ملتها فرمان یک شاهراه سنگفرش شده را داد. راهی که این شاهراه و یا کانال را از شمال افریقا تا هند به اندازه 1500 مایل امتداد می داد که به آن جاده شاهی می گفتند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (3)
این جاده طوری طراحی شده بود که مثل آسفالت امروزی خاکریزه و سنگها را به هم می چسباند و مانع از نشست آبهای زیر زمینی به سطح جاده می شد. چیزی که باعث شده بود تا جاده را صاف و یکدست نمایان کند. در هر 22 کیلومتر این جاده مسافرخانه و مهمان سراهایی وجود داشت که برای استراحت مسافران بود. حتی برای تامین امنیت مسافران نیز نگهبانانی در طول جاده بودند که از اموال و جان مردم محافظت می کردند.
داریوش در شمال آفریقا که منبع ثروت عظیمی بود یک گذرگاه بنا کرد . این گذرگاه دریای سرخ را به مدیترانه متصل می کرد. این کانال 210 کیلومتر طول داشت. به این صورت که مهندسین آب شناس داریوش با ابزارهای برنزی کانالهایی را در سنگها ایجاد می کردند که محل عبور آب بوده و با ماسه های خطی اطراف آن کشیده که محل عبور کشتیها از آنجا بود.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (3)
ساخت این کانال به مدت 7 سال طول کشید که در واقع بعضی از قسمتهای در نواحی رود نیل و دریای سرخ راه ابی نبودند بلکه امتداد ی بودند که کشتیها با استفاده از سنگها به آن سمت کشیده می شدند تا به قسمت عمیقتر آن برسند و راه خود ار ادامه بدهند. داریوش با استفاده از این کانال راه تجاری عظیمی ایجاد کرد که از رود نیل تا دریای سرخ امتداد داشت.

لشگرکشی به سمت یونان
ایران امپراطوری عظیمی بود که تا 500 سال قبل از میلاد دارای ثروت عظیمی بود . حتی دو قرن بعد از آنن رومیها نتوانستند چنین ثروتی را که پارسیان داشتند، را دارا باشند. و به علت کشورگشایی های زیاد تمدنهای نوظهور مثل یونان دچار وحشت شده بودند .

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (3)
در سال 494 قبل از میلاد داریوش لشگری را درآسیای صغیر در مرز ترکیه امروزی شکست داد که یونانیان عامل شورش آن بودند. بنابراین داریوش تصمبم گرفت تا به سوی یونان لشگرکشی کند. و این کار نیاز داشت تا از دریا عبور کند برای همین در تنگه بسفر پلی را از سمت شمال آفریقا تا دریای مصر ساخته و 70هزار نفر سرباز پارسی را در دریا روانه یونان کرد. تا به آنها حمله کند. دراین نبرد که به جنگ ماراتن شهرت دارد یونانیان با دوبخش توانستند تا پارسیان در گودال خونی گرفتار کرده و کارآنان را دچار وفقه کنند. در این شرایط بود که داریوش تصمیم به عقب نشینی نموده و برای استحکام پایتخت خویش به سمت پرسپولیس بازگشت و یونان به ظاهر پیروز میدان بود. و لی چندی نگذشت که در راه برگشت در نزدیکی مصر از دنیا رفت. و کار لشگرکشی و نبرد به یونان نیمه تمام ماند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (3)

۱۰ مورد از بهترین کشورها برای آغاز یک کسب و کار تازه

راهنمای سفر به فلورانس (3)

دیدنی های تاریخی شهر یزد (3)

جاذبه های گردشگری مونیخ آلمان (3)

جاذبه های گردشگری صربستان (3)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد