آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)

در سال 485 پیش از میلاد، داریوش پیش از مرگ خود با جانشینی پسرش خشایار شاه از تکرار شورشی که بعد از کوروش اتفاق افتاده بود جلوگیری کرد.
داریوش توانسته بود بعد از مرگ کوروش امپراطوری را گسترش عظیمی دهد. و اکنون خشایار شاه به پیروزی از اقداماتی که کوروش برای کشورگشایی داریوش انجام داده بود می بایست دو اقدام اساسی را در زمان حکومت خویش انجام دهد. سرکوبی شورشیان در بابل و مصر و دیگری ادامه نبرد نیمه کاره با یونانیان بود.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)
به گفته عده ای از مورخان و محققان خشایار شاه نبرد پیشگیرانه ای را علیه یونیان انجام داد که ادامه راه پدرش می شد. خشایارشاه با نیروی دریایی کارتاژ ( تونس امروزی) طرح دوستی ریخته تا با اتحاد آنها بتواند یونیان را شکست دهد.
سال 480 قبل از میلاد درآن زمان که ایران در اوج قدرت خود قرار داشت و از لحاظ ثروت بی نظیر و قدرت با شکوه بود. ده سال از نبرد مارتن می گذشت و دولت یونان از یک نیروی نوظهور با چند نوع رهبری دموکراتیک تا استبدادی تشکیل می شد. که فقط تنفرشان از ایرانیان دلیل کنارهم بودن آنها بود. و خشایارشاه به قصد انتقام جویی در شرف تدارکات برای جنگ دوم علیه یونیان به سوی آنها لشگرکشی کرد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)
جنگ دوم نظامی علیه یونان
یورشی که ایرانیان علیه یونان انجام دادند، از یک استراتژی و سیستم پیشرفته نظامی برخوردار بود و می توانست دنیای پارس را به دنیای مدرن تبدیل کند. جنگ بین دو منطقه آبی و خشکی انجام گرفت. خشایارشاه به مانند پدرش مجبور بود که پلی را در داخل کانال ارتباطی بین آسیا و اروپا ایجاد کرده و سربازان و کشتیهای خود را برای لشگر کشی به سوی یونان روانه کند.
او بایستی نیروهایش را از دریای اتوس را به سوی یونانیان گسیل می کرد. ولی دریا بسیار متلاطم بود. بنابراین با ساختن پل دوگانه بر روی هلس پوت، پلی که بسیار محکمتر و مجهزتر از زمانی بود که داریوش ساخته بود.توانست یکی از بی نظیرترین تجهیزات پیشرفته نظامی را بسازد که جهان به خود دیده است.
او قیایقهایی را بر روی این تنگه قرار داد که با طنابهایی که به آنها بسته بود، اجازه می داد تا قایقها در آب به خوبی شناور باشند. و هر قایق از دوتخته چوبی ساخته شده بودند که می توانست بر روی موجهای متلاطم قرار بگیرند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)
مهندسین ایرانی بستری بر روی کشتی ها ساختند و سپس شاهرایی از چوب بر روی آنها قرار دادند که با هر تخته چوب یک شاهراه فوق العاده برای عبور از تنگه الس پوت که از قایقهای جنگی به عنوان فونداسیون استفاده می کرد شکل می گرفت. نیز می توانستند به وقت نیاز به عقب برگردند.
بعد از تکمیل پروژه خشایار شاه به اروپا لشگرکشی کرد. استراتژی ساده او سبب زمینگیر شدن یونانیانن در دریا و خشکی شد. در آن زمان یونانیان توسط ژنرال یونان رهبری می شد. او می دانست که توانایی شکست دادن او در خشکی را ندارد. بنابراین تمام جنگ برای به دام انداختن نیروی دریاییی ایران در دریا برنامه ریزی شد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)
این برنامه ریزی توسط یونانیان باعث شد تا دو لشگر در ترموپیلا با هم رو به رو شوند. این گذرگاه طوری بود که فقط یک ارابه می توانست از آن عبور کند. و یونانیان به لشکر هزار نفری خود ارا پشت گذرگاه قرار داده بودند. به خاطر همین ایرانیان به اشتباه چند روزی پشت گلوگاه گیر افتاده بودند. در این مدت یونانیان آنجا را ترک کرده و فقط با 6000 سرباز اسکات آنجا باقی ماندند. خشایارشاه به مانند پدرش در تله یونانیان گیر افتاد ولی تمامی سربازان یونانی پشت گلوگاه ار درهم شکست و به سوی آتن لشگر کشی کرد. اما وقتی به اتن رسید آنجا را خالی دید.
خشایارشاه به غیر از پادشاهان ایرانی که با مردم مدارا می کردن، آنجا را به آتش کشید. بااینکه پشیمان شده بود اما دیگر کار از کار گذشته بود و ایران 200 سال بعد تاوان این اشتباه را به خود دید. اما هنوز جنگ تمام نشده بود.
در این مدت ژنرال یونان به فکر دام ماندازی برای سپاه ایران بود. ونیروی عظیم پارسیان را به سمت سالامیس کشاند، و حمله غافلگیرکننده را آغاز کرد. ناوگان عظیم پارسیان در تنگه توان مانور با کشتیهای یونانیان را نداشتند.زیرا یونان با کشتی های دژکوب خود به کشتیهای ایرانی ضربه زدند، و سپاه یونان، ایرانیان را درآن تنگه دره شکتند و به ظاهر دوباره پیروزی از آن انها گشت.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (4)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (4)

۱۰ مورد از بهترین کشورها برای آغاز یک کسب و کار تازه

جاذبه های گردشگری مونیخ آلمان (4)

جاذبه های گردشگری صربستان (4)

میوه درمانی (4)

مشهد اردهال (4)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر