آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

480 سال قبل میلاد جنگ و شکست ایرانیان، یونان را وارد دوران طلایی کرد. اما امپراطوری ایران را آسیب پذیر کرد. یونانیان ناوگان ایران را در ترموپیلا منهدم کردند. اما هنوز شکوهی از قدرت در بین امپراطوریهای ایران دیده می شد.
پانزده سال بعد از این واقعه خشایار شاه پادشاه ایران در گذشت و برای اینکه دوباره پارسیان به دوران اقتدار خویش برگردند اردشیر فرزندش را جانشین خود کرد. اردشیر بعد از به تخت نشستن توجه اش را به پروژه های نیمه تمام معماری زمان پدر بزرگش معطوف کرد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)
پادشاهی اردشیر
چهار دهه از ماندگاری پرسپولیس به عنوان پایتخت شدن این شهر در حال ساخت گذشته بود. کاخ صد ستون یکی از پروژه هایی بود که اردشیر اوایل امپراطوری توجه خود را به آن جلب کرد. این باغ از یک سالن بزرگ مربعی شکل به ابعاد 61*61 تشکیل می شد. که از ستونهای برافراشته در این باغ واقع در پرسپولیس آدمی را به شگفت در می آورد.
زیرا که نجاران و معماران با استفاده از چکشهای سنگی و ساده این بنا را ساخته بودند. ستونهای آن از یک استوانه مجزا درشت ایجاد شده و هر ستون از هفت یا هشت استوانه سنگی روی هم ستون را تشکیل می دادند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)
نزدیک یکی از حومه های این مناطق امپراطوری در سال 353 پیش از میلاد همسر یکی از حکمرانان محلی مشغول درست کردن مقبره ماسالوس برای همسر رو به مرگ خود شد. او با احترامی که برای شوهرش قائل بود باعث خلق این شگفتی شد که بعدها جزو عجایب هفتگانه دنیای کهن شد. به طوریکه مقبره یکی از رئیس جمهوران پیشین آمریکا به نام اولسیس گرند نیز الهام گرفته از این شاهکار ناب پارسی شد. این مقبره با ارتفاع 35 متر در حیاط بزرگی محصور بود که سنگهای مرمرین به صورت پلکانی در اطراف و هرمی در اطراف آن خودنمایی می کرد. این همه بناها در زمان اردشیر که یاد آورنده معماری پدران خود را خاطر نشان می کرد، اتفاق افتاد. و طوریکه شواهد تاریخی و باستانی نشان می دهد ایرانیان تا 4 قرن قبل از میلاد، برترین مهندسان معماری تاریخ بودند.
همانطور که اردشیر مشغول پروژه های پرسپولیس بود. آتن در مصر منفیس را به اختیار گرفت. و اردشیر کار معماری پرسپولیس را رها کرده به سمت مصر لشگر کشی کرد و آنجا را از یوغ آتن بیرون کشید. در واقع فتح مصر آخرین پیروزی بزرگ هخامنشیان در آن زمان شد. زیرا که بعد از آن اردشیر درگذشت. و ایران به خاطر جنگهای داخلی و پی در پی در حال شکتن و انحطاط بود. در این زمان بود که اسکندر پادشاه جوان مقدونی در پی تصاحب جهان شد.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)
پادشاهی اسکندر مقدونی به عنوان پادشاه هخامنشی
در زمانی که ایران از لحاظ قوای جنگی ضعیف شده بود، یکی از اقوام اردشیر که بعدها لقب درایوش سوم را گرفت برای به دست گرفتن قدرت قیام کرد. از داریوش سوم همواره به عنوان پادشاهی که امپراطوری را از دست داد یاد می شود. زیرا که در چهار سال آینده بعد از حکومتش بارها ایران و آتن در نبرد با هم بودند.
طوریکه یونان توانست داریوش سوم را به عقب نشینی به دروازه های پرسپولیس بکشاند و شهر را به تسخیر خویش درآورد. یونان بعد از این پیروزی جشنهای باشکوهی برپا کرد. و اسکندر چون همواره ستاینده امپراطوری ایران بود به پیروی از سیاست آنها که به اسیران کرای نداشتند، به سپاه خود حق بی احترامی و به غارت کشیدن اموال و جان مردم را نداد. اما سپاه یونان به خاطر هیجانی که از پیروزی بر بزرگترین امپراطوری غرق بودند. شهر را به آتش کشیده و گنجینه ها را به غارت بردند.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)
پرسپولیس در آتش سوخت و این کار برای اسکندر غارت محسوب نمی شد، بلکه سوزاندن برای او یک کار نمادین تلقی می شد. آنها حتی به خاطر این شادی توجهی به پرده ها و اشیا گرانبهایی که در کاخ بود، و ممکن بود آتش آنها را فرا بگیرد نداشتند.
داریوش سوم پس از آن از آنجا گریخت و در یکی از شهرها توسط یکی از دوستان نزدیکش کشته شد. آخرین پادشاه هخامنشی به قتل رسید. اما اسکندر خود را همواره پادشاه هخامنشی می دانست. به طوریکه مراسم باشکوهی برای تدفین داریوش سوم گرفت و حتی بعدها با دختر او ازدواج کرد. و بدین ترتیب فصل آخر سلسله هخامنشیان را رقم زد، که در سه قاره گسترش و به بیش از 2700 سال به طول انجامید.

 

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (5)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (5)

۱۰ مورد از بهترین کشورها برای آغاز یک کسب و کار تازه

جاذبه های گردشگری صربستان (5)

ترکمن های ایران (۵)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (1)

آغاز امپراطوری هخامنشیان (2)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر