آفتاب گردان

آفتاب گردان ( نام علمی: Heliean thusannuusl ) گیاهی با دانه های روغنی می باشد. این گیاه یکساله بوده و ساقه های قوی و محکمی دارد که بلندی آن به 2/5-2 نیز می رسد. برگ های آفتاب گردان نوک تیز و پهن است، که تمام سطح آن از کرک پوشیده است. یکی از ویژگی های مهم این گل همانطور که از اسمش پیداست، مکانیزم  چرخش و رشد آن با توجه به حرکت خورشید و نور آفتاب تنظیم می گردد.

آفتاب گردان
آفتاب گردان گل های درشت با دانه هایی سیاه رنگ دارد، و تخمه های آن دارای مصرف خوراکی می باشد. این گیاه همینطور در اکثر نقاط دنیا وجود دارد و از روغن دانه های آن به علت ویتامن E و  70 درصد اسید لینوئیک و فسفو لیپیدی که دارد، برای پخت و پز استفاده می کنند. از جمله سایر مواد پروتئینی، هیدروکربن، فسفر، پتاسیم و سیار ویتامین های A و B نیز در این تخم و خود گیاه آفتاب گردان موجود است.

کاربردها و خواص دارویی گیاه آفتاب گردان

•دانه تخم آفتاب گردان به دلیل روغن مفیدی که دارد باعث کاهش کلسترول بد خون می گردد و برای سلامت قلب یک تقویت کننده خوب محسوب می شود.

آفتاب گردان

•برای داشتن پوستی سالم و بهبود سم زدایی از بدن می توانید خوردن تخم آفتاب گردان را جزو رژیم غذایی خود قرار دهید.

•تخم آفتاب گردان همینطور به ترمیم DNA کمک می کند.

درد معده و یبوست را می توانید با جوشانده سی گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان در آب و سه بار مصرف روزانه برطرف کنید. این جوشانده همچنین تقویت کننده معده و پایین آورنده فشار خون است.

•سردردهایی که همراه با سرماخوردگی می آیند نیز با مصرف جوشانده تخم آفتاب گردان به راحتی رفع می شوند. برای این کار به مقدار سی گرم تخم آفتاب گردان را در آب ریخته و حدود یکساعت بگذارید در حرارت ملایم بپزد، سپس به همراه نبات به فرد مبتلا به سردرد بدهید درمان می شود.

•اگر سی گرم از ریشه آفتاب گردان را با آب و شکر قهوه ای مخلوط کرده و بجوشانید، و روزی سه بار بنوشید، چنانچه دچار بیماری فتق باشید آن را برطرف می کند.

آفتاب گردان

•تخم آفتاب گردان برای درمان ورم پستان در زنان شیرده همچنین مفید است. به طوریکه بو داده تخم آفتاب گردان به صورتیکه کاملا قهوه ای رنگ شده را اگر پودر کنید و با آب جوش و کمی شکر میل نمایید، می توانید اثر معجزه آسا و شفا بخش آن را ببیند.

•همچنین جوشانده گل های خشک شده آفتاب گردان و مصرف روزی سه فنجان از آن، ورم صورت را می خواباند و سرگیجه را نیز از بین می برد.
•مصرف جوشانده سی گرم تخم آفتاب گردان با آب و نبات، که به مدت یکساعت در حرارت ملایم پخته شده است اسهال خونی را نیز درمان می کند.

آفتاب گردان
•جوشانده مغز ساقه آفتاب گردان بهترین دارو برای سنگ کلیه است، چنانچه مبتلا به سنگ کلیه هستید می توانید از این جوشانده به مدت یک هفته و روزی یک مرتبه نوش جان نمایید.

•قرار دادن ضماد مغز ساقه آفتاب گردان به صورت له شده بر روی زخم جراحت، خونریزی را قطع و روند بهبود و ترمیم زخم را تسریع می گرداند.
لازم به ذکر است که تخم آفتاب کردان باید به صورت خام مصرف گردد زیرا پخته آن فاقد خواص دارویی است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر