ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آلرژی به تخم مرغ

تخم مرغ یکی از رایج ترین غذاهای ایجادکننده آلرژی غذایی برای کودکان است.علائم آلرژی به تخم مرغ معمولا چند دقیقه یا چند ساعت پس از خوردن تخم مرغ یا غذاهای حاوی تخم مرغ اتفاق می افتد. علائم و نشانه ها از خفیف تا شدید بوده و می توانند شامل بثورات پوستی، کهیر، احتقان بینی و استفراغ یا سایر مشکلات گوارشی باشند. به ندرت، آلرژی به تخم مرغ می تواند باعث ایجاد آنافیلاکسی (یک واکنش تهدید کننده حیات) شود. آلرژی به تخم مرغ ممکن است در ابتدای دوران نوزادی رخ دهد. اکثر کودکان، اما نه همه آنها، حالت آلرژی تخم مرغ خود را قبل از دوره نوجوانی بروز می دهند.

 

آلرژی به تخم مرغ

علائم

واکنش های آلرژیک تخم مرغ از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و معمولا به سرعت پس از قرار گرفتن در معرض تخم مرغ رخ می دهد. علائم آلرژی تخم مرغ می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • التهاب پوست یا کهیر، شایعترین واکنش آلرژی به تخم مرغ است
  • گرفتگی بینی، آبریزش بینی و عطسه (رینیت آلرژیک)
  • علائم گوارشی مانند گرفتگی شکم، تهوع و استفراغ
  • علائم و نشانه های آسم مانند سرفه، خس خس سینه، تنگی سینه یا تنگی نفس

آنافیلاکسی

یک واکنش شدید آلرژیک می تواند به بروز آنافیلاکسی منجر شود،که یک حالت اورژانسی خطرناک محسوب گردیده و نیاز فوری به تزریق اپی نفرین (آدرنالین) و انتقال بیمار به بخش اورژانس دارد. علائم و نشانه های آنافیلاکسی عبارتند از:

  • انقباض راه های هوایی، از جمله تورم گلو و یا ایجاد یک توده در گلو که نفس کشیدن را دشوار می سازد.
  • درد شکم و گرفتگی
  • نبض سریع
  • شوک، با کاهش شدید فشار خون که به صورت سرگیجه، بی حالی و یا از دست دادن هوشیاری احساس می شود.

هرگونه واکنش آلرژیک خود یا فرزندتان نسبت به تخم مرغ  را با پزشک خود در میان بگذارید. مهم نیست که میزان و درجه این حساسیت چقدر باشد. شدت واکنش های آلرژیک تخم مرغ می تواند هر بار که رخ می دهد متفاوت باشد، بنابراین حتی اگر قبلا یک واکنش ملایم داشته اید، ممکن است واکنش بعدی بسیار شدیدتر و جدی تر باشد.

اگر پزشک شما احتمال می دهد که شما یا کودک شما ممکن است در معرض خطر واکنشهای شدید آلرژیک باشید، ممکن است یک دز تزریقی(شات) داروی اپی نفرین اورژانسی را برای استفاده در صورت ایجاد آنافیلاکسی، برای شما تجویز نماید. این شات از دارو در دستگاهی قرار می گیرد که به راحتی قابل حمل بوده و به شکل اتوماتیک عمل تزریق را انجام می دهد.

چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟

درصورتیکه شما یا فرزندتان علائم یا علائم آلرژی را در مدت کوتاهی پس از خوردن تخم مرغ یا غذاهای حاوی تخم مرغ مشاهده    می کنید، لازم است که به پزشک مراجعه نمایید. در صورت امکان، در حین بروز واکنش آلرژیک پیش پزشک بروید، زیرا این حالت ممکن است در تشخیص دادن بیماری به پزشک کمک کند.

اگر شما یا فرزندتان علائم و نشانه های آنافیلاکسی را داشته باشید، اقدامات اورژانسی لازم را انجام داده و اگر پزشک مربوطه دارویی را تجویز کرده باشد، از سرنگهای تزریق اتوماتیک استفاده کنید. 

 

آلرژی به تخم مرغ

علل

ایجاد یک واکنش بسیار شدید سیستم ایمنی باعث بروز آلرژی غذایی می شود.در آلرژی تخم مرغ، سیستم ایمنی به اشتباه برخی از پروتئین های تخم مرغ را به عنوان مواد مضر شناسایی می نماید. هنگامی که بدن شما یا فرزندتان در معرض پروتئین های تخم مرغ قرارمی گیرد، سلول های سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی ها) آنها را تشخیص می دهند و سیستم ایمنی بدن را به انتشار هیستامین و دیگر مواد شیمیایی که موجب علائم و نشانه های آلرژیک می شوند، وادار می نمایند.

هر دو قسمت تخم مرغ، یعنی هم زرده و هم سفیده،حاوی پروتئین هایی هستند که می توانند باعث آلرژی شوند، اما آلرژی به سفیده آن، بسیار شایع تر است. ممکن است در نوزادان شیرخوار در صورتی که مادر تخم مرغ مصرف نماید، واکنش های آلرژیک نسبت به پروتئین های تخم مرغ  از طریق مصرف شیر مادر ایجاد شود،

عوامل خطر

برخی عوامل احتمال ابتلا به آلرژی تخم مرغ را افزایش می دهند:

درماتیت آتوپیک(اگزما). احتمال ایجادآلرژی غذایی درکودکان مبتلا به این نوع واکنش پوستی نسبت به کودکان فاقد این بیماری، بالاتر است.

سابقه خانوادگی. احتمال ابتلا به آلرژی غذایی در شما افزایش خواهد یافت در صورتیکه یک یا هر دو والدین شما آسم، آلرژی غذایی یا انواع دیگری از آلرژی مانند تب یونجه، کهیر یا اگزما را داشته باشند.

سن. آلرژی به تخم مرغ بیشتر در کودکان دیده می شود. با افزایش سن، سیستم گوارشی تکامل یافته و لذا واکنش های غذایی آلرژیک کمتر رخ می دهند.

پیشگیری

در این بخش، برخی از چیزهایی که برای پیشگیری از بروز واکنش های آلرژیک و یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت آن در صورت وقوع، شما می توانید انجام دهید توضیح داده شده است:

برچسب غذا را با دقت بخوانید. بعضی از افراد نسبت به مواد غذایی حتی حاوی مقدار کمی تخم مرغ واکنش نشان می دهند.

هنگام غذا خوردن احتیاط کنید. تهیه کننده غذای شما ممکن است کاملا از اینکه آیا غذا حاوی پروتئین های تخم مرغ است یا خیر،آگاهی نداشته باشد.

از دستبند یا گردنبند نشانگرآلرژی استفاده کنید. در حالتی که شما یا فرزندتان واکنش شدید داشته باشید و نمی توانید به مراقبین و  یا دیگران بگویید چه اتفاقی رخ خواهد داد، این امر می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

به مراقب یا پرستارکودک خود در مورد آلرژی به تخم مرغ اطلاع دهید. با اطفال، معلمان، بستگان یا سایر مراقبان خود در مورد آلرژی تخم مرغ صحبت کنید، تا آنان به طور تصادفی محصولات غذایی حاوی تخم مرغ را به فرزندتان ندهند. اطمینان حاصل کنید که آنها متوجه شده اند که در شرایط اضطراری چه کارهایی را بایستی انجام دهند.

اگر به فرزندشیرخوارتان شیر مادر می دهید، از مصرف تخم مرغ اجتناب کنید. اگر کودک شما حساسیت به  تخم مرغ داشته باشد، ممکن است به پروتئین هایی که از طریق شیر شما به بدن وی منتقل می شود واکنش نشان دهد.

 

آلرژی به تخم مرغ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

هتل تخم مرغی پکن چین

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد