آلرژی به قارچ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آلرژی به قارچ (کپک)

اگر شما به قارچ یا کپک آلرژی داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما هنگامی که اسپورهای قارچ را استنشاق می کنید بدان واکنش نشان خواهد داد.آلرژی قارچ در شما ایجاد سرفه می کند، چشم های شما را خارش دار می سازد و یکسری علایم دیگری که باعث ناراحتی شما می شود را ، ایجاد خواهد کرد. در برخی افراد، آلرژی قارچی با آسم مرتبط بوده و لذا با در معرض قرار گرفتن با قارچ ، مشکلات تنفسی و سایر نشانه ها در مجاری هوایی پدیدار خواهند شد. اگر شما به قارچ آلرژی دارید، بهترین اقدام دفاعی و پیشگیرانه آن است که در معرض قرار گرفتن خودتان با انواع قارچ هایی که باعث ایجاد واکنش در شما می شوند را به حداقل برسانید. برخی داروها نیز می توانند به کنترل واکنش های آلرژیک قارچ ها کمک نمایند. 

 

آلرژی به قارچ

علائم آلرژی به قارچ باعث ایجاد علائم و نشانه های مشابهی با سایر انواع آلرژی های ناحیه فوقانی دستگاه تنفسی می شود. علائم و نشانه های رینیت آلرژیک ناشی از آلرژی قارچی می تواند شامل موارد زیر باشد:

• عطسه کردن

• آبریزش یا گرفتگی بینی

• سرفه و ترشحات پشت بینی

• خارش درچشم ها، بینی و گلو

• چشمان اشک آلود

• پوست خشک و فلسی

علائم آلرژی از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و از خفیف تا شدید متغیر می باشد. ممکن است که علائم را در طول سال داشته باشید و یا اینکه فقط در مواقع خاصی در سال آنها را نشان بدهید. شما ممکن است که علائم را در مواقعی که وضعیت آب و هوا مرطوب می باشد و یا زمانی که شما در فضاهای داخلی و یا در فضاهای بازی که مقادیر و غلظت قارچ در آنها بالاست بسر می برید،نشان دهید. آلرژی قارچ و آسم اگر آلرژی به قارچ و آسم داشته باشید، علائم آسم ممکن است با قرار گرفتن در معرض اسپورهای قارچ شروع شوند. در بعضی از افراد قرار گرفتن در معرض انواع قارچ ها می تواند یک حمله شدید آسم ایجاد کند. 

 

آلرژی به قارچ

علائم و نشانه های آسم عبارتند از:

• سرفه

• خستگی

• تنفس کوتاه

• تنگی قفسه سینه

چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟

اگر دچار بینی کیپ، عطسه، چشم های آبدار، تنفس کوتاه، خس خس سینه یا سایر نشانه های آزاردهنده هستید، به پزشک خود مراجعه کنید.

علل

مانند هر گونه آلرژی دیگر، علائم آلرژی قارچ به وسیله پاسخ سیستم ایمنی بیش از حد حساس شده ایجاد می شود. هنگامی که شما اسپور های کوچک قارچی موجود در هوا را استنشاق می کنید ، بدن آنها را به عنوان مهاجمان خارجی تشخیص داده و آنتی بادی هایی علیه آنان ایجاد می کند تا با آنها مبارزه کند. پس از در معرض قرار گرفتن ، بدن شما هنوز هم آنتی بادی هایی را تولید می کند که این ذرات مهاجم را به یاد داشته باشد، به طوری که هر گونه تماس بعدی با قارچ موجب واکنش سیستم ایمنی بدن شما می گردد. این واکنش باعث آزاد شدن موادی مانند هیستامین می شود که سبب خارش، آبریزش چشم، آبریزش بینی، عطسه و سایر علائم آلرژی می شود. قارچها انواع مختلفی دارند که هم در داخل محیط خانه و هم در خارج از خانه وجود دارند، اما صرفا انواع خاصی از آنها باعث آلرژی می شوند. حساسیت به یک نوع قارچ، لزوما به معنای حساسیت به نوع دیگری نیست. بعضی از رایج ترین قارچ هایی که باعث آلرژی می شوند عبارتند از: آلترناریا،آسپرژیلوس،کلادوسپوریوم و پنیسیلیوم

عوامل خطر

تعدادی از عوامل می توانند احتمال ابتلا شما به آلرژی قارچی و یا بدتر شدن علائم آلرژی در هنگام مبتلا شدن را افزایش دهند. این موارد عبارتند از:

• داشتن سابقه خانوادگی آلرژی ها. اگر در خانواده شما سابقه آلرژی و آسم بوده باشد ،شما هم احتمال بیشتری برای ابتلا به آلرژی قارچ دارید.

• شغلی که شما را بیشتر در معرض تماس با قارچ قرار می دهد. شامل: کشاورزی، دامداری، چوبکاری، آشپزی، نجاری، کار گلخانه ای، تولید شراب و مرمت مبلمان. 

 

آلرژی به قارچ

• زندگی در یک خانه با رطوبت بالا. اگر رطوبت درون خانه شما بیش از 50 درصد است، ممکن است به احتمال بیشتری در معرض قارچ درمحیط خانه قرار داشته باشید. قارچ اگر شرایط مناسب باشد، می تواند در هر جایی رشد کند. در زیرزمین، پشت دیوارها ، روی دیواره های صابون و دیگر سطوح مرطوب، بر روی روکش فرش و در خود فرش، قارچ می تواند رشد کند. قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از قارچ های خانگی ممکن است علایم آلرژی را ایجاد کند.

• کار یا زندگی در یک ساختمان که در معرض رطوبت بیش از حد است. در این خصوص می توان به مواردی از جمله لوله های آب دارای نشتی، نفوذ آب در هنگام بارندگی و آسیب های سیل اشاره کرد. می شود گفت که تقریبا هر ساختمانی دارای مقداری رطوبت بیش از اندازه است. این رطوبت می تواند به قارچ ها امکان رشد و تکثیر را بدهد.

• زندگی در یک خانه با تهویه نامناسب. درب و پنجره های کیپ و بسته ، ممکن است موجب افزایش رطوبت در داخل خانه گردیده و از تهویه مناسب نیز جلوگیری کنند،و نهایتا شرایط ایده آلی را برای رشد قارچ ایجاد کنند . مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و زیرزمین ، بیشتر آسیب پذیر هستند. پیشگیری برای کاهش رشد قارچ در خانه، این نکات را در نظر بگیرید:

• از بین بردن منابع مرطوب در زیرزمین، از جمله نشت لوله ها و یا نفوذ آب زیرزمینی.

• از یک رطوبت گیر در هر منطقه از خانه خود استفاده کنید که رطوبت را جذب نماید. میزان رطوبت خانه خود را کمتر از 50 درصد حفظ کنید. • از یک سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید و در نصب سیستم تهویه مطبوع مرکزی از فیلتر تصفیه هوای "هپا" (HEPA) با راندمان بالا استفاده کنید. فیلتر HEPA می تواند اسپورهای قارچ موجود در هوای آزاد را قبل از اینکه در داخل خانه شما پخش شوند، را از بین ببرد.

• فیلترها را در سیستم تهویه مطبوع خود به طور منظم تعویض نمایید. کانال های هوایی را بازرسی کرده و در صورت لزوم تمیزکنید.

• اطمینان حاصل کنید که تمام حمام ها به درستی تهویه می شوند و هواکش حمام را در حین استحمام و بعد از آن روشن نگاه دارید تا هوا بلافاصله خشک شود. اگردستگاه تهویه ندارید، پنجره یا درب حمام را باز کنید.

• کتابها و روزنامه های قدیمی را دور بریزید. اگر آنها را در مکان های مرطوب مانند زیرزمین نگهداری می کنید، سریعا می توانند دچار کپک زدگی شوند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

تلاش فیزیکدان ها برای انجام آزمایشی غیرممکن تبدیل نور به ماد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد