آلرژی حیوانات خانگی

آلرژی حیوانات خانگی یک واکنش آلرژیک به پروتئین های موجود در سلول های پوست ، بزاق و یا ادرار حیوانات است. علائم آلرژی حیوانات خانگی شامل مواردی است که معمولا برای حساسیت تب یونجه وجود دارد مانند عطسه و آبریزش بینی. برخی افراد ممکن است علائم آسم را نیز تجربه کنند، مانند خس خس سینه و مشکلات تنفسی.
در اغلب موارد، آلرژی حیوانات خانگی، در اثر قرار گرفتن در معرض سلول های فلسی مرده پوست (شوره) حیوانات خانگی ایجاد می شود. هر حیواناتی که دارای موی و کرک می باشد،می تواند منبع و منشا ایجاد آلرژی حیوانات خانگی باشد، اما آلرژی های حیوانات خانگی، عمدتا به گربه ها و سگ ها مربوط می شوند.
اگر شما آلرژی حیوانات خانگی دارید، بهترین شیوه این است که تا حد ممکن از تماس با حیوانات پیشگیری و یا آن را تا حد ممکن کاهش دهید.احتمال دارد که برای کاهش علائم و مدیریت آسم،استفاده از داروها یا سایر روش های درمانی مورد نیاز باشد.

 

آلرژی حیوانات خانگی

علائم
علائم و نشانه های آلرژی حیوانات ناشی از التهاب مجاری بینی بوده و عبارتند از:
• عطسه کردن
•آبریزش بینی
• چشم های خارش دار، قرمز و آبکی
•گرفتگی بینی
• سوزش بینی، سقف دهان یا گلو
• ترشحات پشت بینی
•سرفه کردن
• فشار و درد در ناحیه سر وصورت
• بیدار شدن های مکرر
• پوست متورم، آبی رنگ زیر چشمان شما
• بالا کشیدن های مکرر بینی در یک کودک
اگر آلرژی حیوانات خانگی همزمان با آسم باشد، ممکن است که علایم زیر را هم داشته باشید:
• تنفس دشوار
• تنگی نفس یا درد در ناحیه قفسه سینه
• صدای سوت و خس خس در هنگام بازدم
• مشکلات خواب که ناشی از تنگی نفس، سرفه و یا خفگی است
علائم پوستی
برخی از افراد مبتلا به آلرژی حیوانات ممکن است که علائم پوستی را نیز تجربه کنند، که الگوی شناخته شده آن تحت عنوان درماتیت آلرژیک نامیده می شود. این نوع درماتیت، در واقع یک نوع واکنش سیستم ایمنی است که باعث التهاب پوست می شود. تماس مستقیم با یک حیوانات خانگی موجد آلرژی،ممکن است که درماتیت آلرژیک را ایجاد کند و باعث نشانه ها و علائمی مانند موارد زیر گردد:
• لکه های قرمز و برجسته بر روی پوست (کهیر)
• اگزما
• پوست خارش دار 

 

آلرژی حیوانات خانگی
چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه کرد؟
بعضی علائم و نشانه های آلرژی حیوانات خانگی، مانند آبریزش بینی یا عطسه، شبیه به علایم سرماخوردگی هستند. گاهی اوقات تشخیص اینکه بدانید شما سرما خورده اید و یا اینکه آلرژی دارید ،دشوار است. اگر علائم بیش از دو هفته ادامه داشته باشد، ممکن است که حساسیت داشته باشید.
اگر علائم و نشانه های شما شدید باشد - و احساس کنید که بینی تان به طور کامل بسته شده و دارای مشکلات خواب و یا خفگی شده اید- با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خس خس سینه یا تنگی نفس به سرعت در حال افزایش است و یا اگر شما با حداقل فعالیت بدنی دچار کمبود نفس شده باشید، با اورژانس تماس بگیرید. 

 

آلرژی حیوانات خانگی
علل
آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده خارجی مانند گرده، قارچ یا حیوانات خانگی واکنش نشان می دهد.
سیستم ایمنی بدن شما پروتئین های شناخته شده ای تحت عنوان آنتی بادی ها را تولید می کند.این پادتن ها شما را از مهاجمان ناخواسته به بدنتان محافظت می کند که می توانند شما را بیمار ساخته و یا دچار عفونت نمایند. هنگامی که آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی را ایجاد می کند که آلرژن های خاصی را بعنوان مواد مضر شناسایی می کند و البته چه بسا که اصلا اینگونه هم نباشند.
هنگامی که شما ماده آلرژن را استنشاق می کنید و یا با آن تماس می گیرید، سیستم ایمنی بدن شما واکنش التهابی را در مجاری بینی ویا ریه ها ایجاد می کند. قرار گرفتن طولانی مدت و یا به صورت منظم در معرض آلرژن ها، می تواند باعث التهاب دائمی (مزمن)در مجاری هوایی شده که مکانیسم بیماری آسم نیز در همین رابطه می باشد.
گربه ها و سگ ها
مواد آلرژن گربه ها و سگ ها در سلول های پوستی فلسی مرده(شوره)، در بزاق، ادرار، عرق، موی و کرک آنان یافت می شود. شوره ها یک مشکل اساسی و خاص هستند، زیرا آنان بسیار کوچک بوده و می توانند برای مدت طولانی و با کمترین حجم ذرات، به شکل معلق درجریان هوا باقی بمانند. همچنین به راحتی از مبلمان و اثاثیه و یا لوازم داخلی منزل، جذب لباس های شما می شوند.
بزاق پت(حیوانات خانگی) می تواند به فرش، ملحفه، مبلمان و لباس بچسبد. بزاق خشک شده می تواند به هوا منتقل شده و ذرات هوا زای را تشکیل دهند.
برخی نژاد های سگ و گربه که به اصطلاح هیپوآلرژنیک(کمتر حساسیت زا) نامیده می شوند ممکن است شوره کمتری را نسبت به انواع دیگر تولید و انتشار دهند، اما اصولا هیچ نوع نژادی واقعا هیپوآلرژنیک نیست. 

 

آلرژی حیوانات خانگی
جوندگان و خرگوش ها
جوندگان خانگی شامل موش، موش صحرایی، همستر و خوکچه هندی می شوند.مواد آلرژن از جوندگان معمولا در مو، شوره، بزاق و ادرار آنان وجود دارد. گرد و غبار ناشی از خاک اره و یا بستر آنان در کف قفس، ممکن است که درایجاد آلرژن های هوا زای ناشی از جوندگان نقش داشته باشد.آلرژن های خرگوش نیز در شوره، مو و بزاقش وجود دارد.
حیوانات خانگی دیگر
ایجاد آلرژی حیوانات خانگی توسط حیواناتی که موی و کرک ندارند، مانند ماهی و خزندگان بسیار نادر است.
عوامل خطر
آلرژی های حیوانات خانگی شایع و معمول هستند.با این حال، اگر در افراد خانواده شما آلرژی و یا آسم وجود داشته باشد، احتمال بیشتری برای ایجاد حساسیت به حیوانات خانگی دارید.
در معرض تماس قرارگرفتن با حیوانات خانگی در سنین اولیه، ممکن است که در امر پیشگیری از آلرژی های حیوانات خانگی در آینده کمک کند. برخي مطالعات نشان داده اند كودكاني كه در طول سال اول زندگی شان در مجاورت با سگ بوده و با آن تماس نزدیک داشته اند، ممكن است در دوران طفولیت نسبت به كودكاني كه سگی را در آن سن نداشته اند، از مقاومت بيشتري در مقابل عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني برخوردار باشند. 

 

آلرژی حیوانات خانگی
عوارض جانبی
عفونت سینوس
التهاب دائمی (مزمن) بافت های موجود در مجاری بینی ناشی از آلرژی حیوانات، می تواند حفره های توخالی را که به مجاری بینی شما متصل می باشند را مسدود سازد (سینوس ها).این وضعیت مسدود شدگی و به اصطلاح کیپ شدن مجاری بینی، ممکن است که باعث ایجاد عفونت های باکتریایی در ناحیه سینوس های شما گشته و نهایتا موجب سینوزیت شود. 

 

آلرژی حیوانات خانگی
آسم
افرادی که به طور همزمان به آسم و همچنین آلرژی حیوانات مبتلا هستند، اغلب در خصوص کنترل و مدیریت علایم ناشی از آسم دچار مشکل می شوند.اینگونه افراد ممکن است که در معرض خطر حملات آسم باشند که انجام اقدامات درمانی فوری پزشکی و یا مراقبت های اورژانسی در مورد این دسته از افراد توصیه می شود.
پیشگیری
اگر شما یک حیوانات خانگی ندارید اما در نظردارید که یکی از این نوع حیوانات را بگیرید و یا بخرید، قبل از انجام این موضوع، اطمینان حاصل نمایید که آلرژی حیوانات خانگی را نداشته باشید.

 

آلرژی حیوانات خانگی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

درمان های خانگی برای خشکی چشم

حیوانات مزرعه

آلرژی به تخم مرغ

آلرژی به گرد و غبار آلوده به جرب

آلرژی غذایی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد