آلرژی سخت پوستان دریایی

آلرژی سخت پوستان دریایی، پاسخ غیر طبیعی ایجاد شده توسط سیستم ایمنی بدن به پروتئین هایی در گونه های خاصی از جانداران دریایی است.سخت پوستان دریایی شامل حیوانات دریایی دارای پوسته سخت، مانند میگو، خرچنگ، صدف دریایی و لابستر، و همچنین هشت پا، ماهی مرکب و انواعی از حلزون ها هستند.
برخی از افراد مبتلا به این نوع آلرژی به تمام سخت پوستان دریایی واکنش نشان می دهند؛ ودر مقابل، برخی دیگرصرفا به نوع خاصی از آنها واکنش های آلرژیک را نشان می دهند. طیف واکنش ها، می توانند علائم خفیفی مانند کهیر یا احتقان بینی تا علایم شدید و حتی تهدید کننده حیات باشند.
اگر فکر می کنید حساسیت سخت پوستان دریایی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. انجام برخی آزمایشات می توانند به تشخیص آلرژی سخت پوستان دریایی کمک کنند، بنابراین می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از بروز واکنشهای بعدی انجام دهید.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی

علائم
علائم آلرژی سخت پوستان دریایی، به طور کلی در عرض چند دقیقه تا یک ساعت پس از خوردن سخت پوستان ظاهر می شوند و ممکن است که شامل موارد زیر باشند:
• کهیر، خارش یا اگزما (درماتیت آتوپیک)
• تورم لب ها، صورت، زبان و گلو و سایر قسمت های بدن
• احساس خفگی، احتقان بینی یا مشکلات تنفسی
• درد شکمی، اسهال، تهوع یا استفراغ
• سرگیجه، عدم تعادل و یا خستگی
• احساس مور مور شدن در دهان
آلرژی می تواند یک واکنش شدید و به طور بالقوه تهدید کننده حیات به نام آنافیلاکسی را ایجاد نماید. یک واکنش آنافیلاکتیک به سخت پوستان و یا هر چیز دیگری یک مورد اورژانس در پزشکی بوده که نیاز به درمان فوری با تزریق اپی نفرین (آدرنالین) و مراجعه به بخش اورژانس دارد.
علائم و نشانه های آنافیلاکسی عبارتند از:
•وجود یک گلوی متورم و یا یک توده در گلو (انقباض راه های تنفسی) که باعث ایجاد مشکل در تنفس طبیعی شما می شود.
• شوک، در اثر افت شدید فشار خون
• نبض سریع
• سرگیجه، عدم تعادل و یا از دست دادن هوشیاری
چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه کنید؟
اگر دارای علائم آلرژی غذایی در مدت کوتاهی پس از صرف غذا هستید، به پزشک یا متخصص آلرژی مراجعه نمایید.اگر علایم شدیدتر شده و یا نشانه هایی از آنافیلاکسی وجود داشته باشد،هرچه سریعتر اقدامات درمانی اورژانسی را شروع کنید.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی

علل
همه آلرژی های غذایی ناشی از یک واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن شما، پروتئین خاصی را در سخت پوستان به عنوان ماده ای مضر تشخیص می دهد و متعاقبا باعث تولید آنتی بادی هایی علیه این نوع پروتئین می شود (آلرژن). دفعه بعد که در تماس با آلرژن قرار می گیرید، سیستم ایمنی بدن شما هیستامین و دیگر مواد شیمیایی را که باعث علائم آلرژی می شوند، را تولید و آزاد می کند.
انواع سخت پوستان
انواع مختلفی از سخت پوستان وجود دارند که هرکدامشان حاوی پروتئین های مختلفی هستند:
• خرچنگ سانان شامل خرچنگ ها، لابستر، خرچنگ آب شیرین، میگو و شاه میگو هستند.
• ماهی سانان عبارتند از ماهی مرکب، حلزون های آب شیرین و دریایی، هشت پا، خرچنگ ها و صدف دریایی.
بعضی از افراد فقط به یک نوع سخت پوست آلرژی دارند اما می توانند سایر سخت پوستان را بخورند. افرادی که به همه سخت پوستان آلرژی دارند بایستی از خوردن همه آنان اجتناب نمایند.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی
عوامل خطر
اگر هر نوعی از آلرژی در خانواده شما رایج است، احتمال خطر ابتلا به آلرژی به سخت پوستان در شما افزایش می یابد.
اگرچه افراد در سنین مختلف ممکن است حساسیت سخت پوستان دریایی را تجربه کنند، ولیکن این نوع حساسیت در بزرگسالان شایع تر است، و در میان بزرگسالان نیز حساسیت به سخت پوستان دریایی در بین زنان بیشتر است. در میان کودکان، این آلرژی در بین پسران بیشتر شایع است.
عوارض جانبی
در موارد شدید، آلرژی به سخت پوستان می تواند منجر به بروز آنافیلاکسی شود. یک واکنش خطرناک آلرژیک که با تورم در ناحیه گلو (تنگی مجرای هوایی)، نبض سریع، شوک، و سرگیجه یا عدم تعادل مشخص می گردد. آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده حیات باشد.
وقتی شما آلرژی به سخت پوستان دریایی دارید، احتمال بروز آنافیلاکسی در شما افزایش خواهد یافت اگر:
• شما آسم دارید.
• واکنش های آلرژیک به مقادیر بسیار کمی از سخت پوستان دریایی دارید(حساسیت شدید).
• شما سابقه ای از آنافیلاکسی ناشی از غذا دارید.
آنافیلاکسی را می توان با تزریق اضطراری اپی نفرین (آدرنالین) درمان کرد. اگر شما در معرض خطر بروز واکنش های شدید آلرژیک به سخت پوستان هستید، همیشه باید اپی نفرین تزریقی را به همراه خود داشته باشید.
پیشگیری
اگر شماحساسیت به سخت پوستان دریایی دارید، تنها راه جلوگیری از بروز واکنش های آلرژیک، اجتناب از خوردن تمام سخت پوستان دریایی و همچنین محصولات حاوی آنها، است. مصرف حتی مقادیر کمی از سخت پوستان دریایی، می تواند موجب ایجاد واکنش های شدید در برخی افراد شود.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی

اجتناب از خوردن سخت پوستان
هنگامی که در بیرون از منزل غدا می خورید محتاط باشید. موقعیکه در یک رستوران غذا می خورید، همیشه مطمئن شوید که ماهیتابه، روغن یا سایرظروف مورد استفاده برای طبخ سخت پوستان، برای تهیه غذاهای دیگر استفاده نمی شوند که باعث ایجاد آلودگی متقاطع گردند. ممکن است لازم گردد که از غذا خوردن در رستوران هایی که غذاهای دریایی سرو می کنند و بالطبع خطر آلودگی متقاطع زیاد است، اجتناب شود.
• برچسب ها را بخوانید. آلودگی متقاطع می تواند در محل هایی که مواد غذایی دیگری را طبخ می کنند و یا در نزدیکی مراکز عرضه سخت پوستان دریایی واقع شده اند و در طول پروسه تولید، رخ دهد. پس حتما برچسب غذا هارا با دقت بخوانید.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی
سخت پوستان دریایی به ندرت جزء پنهان غذاها هستند، اما ممکن است در ماهی های انباری و یا طعم دهنده های غذاهای دریایی به شکل پنهانی وجود داشته باشند. شرکت ها ملزم به الصاق برچسب بر روی هر محصول غذایی که حاوی سخت پوستان دریایی و یا هر نوع غذایی که اغلب باعث واکنش های آلرژیک می شوند، هستند اما این مقررات شامل حلزون سانان منجمله مانند حلزون های آب شیرین و شور و صدف ها، نمی گردد.

 

آلرژی سخت پوستان دریایی
•فاصله خود را حفظ کنید. شما ممکن است نیاز به اجتناب کامل از رفت و آمد به مکان هایی که سخت پوستان دریایی در آنجاها تهیه و یا پروسس و بسته بندی می شوتد، داشته باشید. بعضی افراد پس از لمس کردن سخت پوستان دریایی و یا استنشاق بخارات حاصله از طبخ آنان واکنش نشان می دهند.
اگر شماجزو افرادی هستید که به سخت پوستان دریایی آلرژی دارند، با پزشک خود در مورد حمل سرنگ تزریق اتوماتیک داروی اپی نفرین جهت موارد اورژانسی صحبت کنید. همچنین استفاده از دستبند ها و یا گردنبندهای هشدار پزشکی را که به دیگران اجازه می دهد متوجه شوند که شما آلرژی غذایی دارند،را مد نظر داشته باشید.
این موضوع که افرادی که دارای آلرژی به سخت پوستان دریایی هستند، به ید یا رنگهای رادیوکنتراست که در بعضی از آزمایشگاه ها از آنها استفاده می شود نیز حساسیت خواهند داشت، واقعیت ندارد. واکنش به مواد رادیوکنتراست و یا ید ارتباطی به این موضوع ندارد. 

 

آلرژی سخت پوستان دریایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

کلیسای جامع نیروی دریایی کرونشتات روسیه

پارک دریایی تانکو عبدالرحمن کوتاکینابالو مالزی

آلرژی به تخم مرغ

آلرژی به گرد و غبار آلوده به جرب

آلرژی غذایی

آلرژی لاتکس

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد