آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند

در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از عجیب ترین و با مزه ترین موجودات جهان آشنا کنیم. آلپاکا از جانوران بومی ارتفاعات آند پرو که در زمان حگومت اینکاها به وجود آمدند. گونه ای عجیب و بامزه که ترکیبی از نژاد شتر و گوسفند است. به طول متداول به این حیوانات شترچه نیز گفته می شود. این گونه از حیوانات از قدیمی ترین گونه حیوانات اهلی در جهان هستند و از نظر ظاهری شباهت هایی با لاما ها دارند؛ البته این گونه های بامزه با لاماها تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. این گونه از حیوانات از گونه های لاماسانان و از دسته پستانداران هستند و حدود 4 هزار تا 5 هزار سال پیش در ارتفاعات آند پرو اهلی شدند.

آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند

آشنایی بیشتر با آلپاکاها

لاماها و آلپاکاها همگی از دسته شتر سانان هستند. شتر سانان نیز به دسته کوهان دار و بی کوهان دسته بندی می شوند. شتر های بی کوهان همان لاماسان ها هستند که حدود 40 میلیون سال پیش در دشت های مرکزی آمریکای شمالی می زیستند و پس از آن گونه های دیگری از آن ها در آمریکای جنوبی پراکنده شدند. لاما سانان شامل گونه های لاما، ویکونا، گوآناکو و آلپاکا هستند. آلپاکاها در واقع گونه ای از لاماسانان هستند که از ترکیب نژاد های شتر و گوسفند به وجود آمده اند و از قدیمی ترین حیوانات اهلی آمریکای جنوبی به شمار می روند.

آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند

آلپاکاها در دوران اینکاها رشد و پرورش یافتند. طبق شواهد تاریخی قوم اینکاها از عجیب ترین و قدیمی ترین اقوام قاره آمریکا بوده اند که پیشرفت های باورنکردنی در عرصه های مختلف داشته اند، این پیشرفت ها به حدی بوده است که برخی اعتقاد دارند آن ها با فرازمینی ها در ارتباط بوده اند و به دلیل ارتباط با آن ها به این پیشرفت های باور نکردنی دست یافته اند.

آلپاکاها از جمله موجودات اقتصادی در جهان هستند و از پشم آن ها در نساجی و پارچه بافی استفاده می شود. آلپاکاها شباهت های بسیاری به لاما ها دارند البته گوش آلپاکاها صاف است در حالی که گوش لاماها شبیه موز است. پشم آلپاکاها در ساخا وسایلی از جمله پتو، بافتنی هایی مانند جوراب، روسری و دستکش استفاده می شود. پشم آلپاکاها در کشور های پرو، استرالیا و ایالات متحده در رنگ های طبیعی مختلف دسته بندی می شود.

آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند

از لاماها برای بارکشی نیز می توان استفاده کرد اما از آلپاکاها به دلیل جثه کوچکترشان فقط می توان از الیاف آن ها در نساجی و پارچه بافی استفاده کرد. آلپاکاها مانند سایر شتر سانان زمانی که در شرایط اضطراب قرار گیرند و از کسی بترسند تف می کنند؛ پس تا زمانی که تهدیدی برای این حیوانات با مزه نباشید خطری شما را تهدید نمی کندو با تف کردن و یا گاز گرفتن این حیوانات مواجه نمی شود. این حیوانات در حالت عادی صدایی خفیف و آرام از خود بروز می دهند اما در شرایط خطر صداهای بلند و نعره های گوش خراشی در می آورند. آلپاکاها موجوداتی بسیار کنجکاو و اجتماعی هستند؛ آنها همیشه بر سر رقابت غذا و یا سلطه گری با یکدیگر نزاع می کنند. این گونه های جانوری حداقل 20 سال عمر می کنند و در هر بار تولید مثل حدود یک سال طول می کشد تا فرزند آن به دنیا بیاید. گوشت آلپاکاها در برخی کشورها در پخت غذا استفاده می شود.

آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل رامادا دی ام ای تایلند

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر