آمادگی برای مادر شدن

آمادگی برای مادر شدن
سه ماه اول
بلاتکلیفی: در هفته های اول، زن از بارداری خود مطمئن نیست و به دنبال نشانه ای از تغییرات بارداری در بدن خود است. واکنش زنان به این وضعیت متفاوت است.
تردید و دودلی: تقریبا تمامی زنان هنگامی که از بارداری خود مطمئن می شوند، دچار تردید می گردند. برخی از آنها زمان بارداری را مناسب نمی دانند، برخی فکر می کنند که آمادگی ندارند و یا نگران تغییراتی هستند که ممکن است در روابط آنها با همسر و فرزندانشان ایجاد شود.
توجه به خود: در  سه ماه اول، توجه زن بیشتر به خودش است. واکنش زن باردار نشان می دهد  که در بدن تغییری اتفاق افتاده ولی وجود جنین هنوز نامعلوم است. زنان باردار می گوید: من باردارم به جای آنکه بگوید من بچه دار می شوم. تغییرات جسمی و هورمونی ممکن است سبب تغییرات خلق و خوی، بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا شود. عصبانیت، خواب آلودگی یا خستگی شدید از تظاهرات این تغییرات است. ممکن است زن باردار بدون علت گریه کند و تحریک پذیر شود. این تغییرات موجب سر درگمی همسر می شود.
سه ماه دوم

آمادگی برای مادر شدن
تغییرات جسمی: تغییراتی مانند بزرگ شدن پستان ها و رحم، افزایش وزن و از همه مهم تر حرکت جنین، به وجود جنین واقعیت می بخشد. زن باردار جنین را به صورت موجودی جدا ولی وابسته به خود احساس می کند. ممکن است زن باردار بگوید من بچه دار می شوم.
توجه به جنین: در این زمان، زن باردار حال عمومی بهتری دارد و به جنین بیشتر توجه می کند. مایل است در مورد تغذیه و نحوه رشد و نمو جنین بداند.
خود شیفتگی و درون گرایی: زن باردار به توانمندی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند است که گاهی به صورت خود شیفتگی بروز می کند. به خوراک و پوشاکش بیشتر از گذشته اهمیت می دهد. برخی از زنان باردار شاغل ممکن است نسبت به شغل خود یا وقایع روزمره بی علاقه شوند.
سه ماه سوم
آسیب پذیری: زن باردار در این زمان و مشخصا در ماه هفتم، احساس می کند، آسیب پذیر است و ممکن است به بچه آسیب برسد یا از بین برود. به همین دلیل از حضور در محیط های شلوغ خودداری می کند.
افزایش وابستگی: اغلب در هفته های آخر بارداری، به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می کند. ممکن است مرتبا با محل کار همسر خود تماس بگیرد تا از دسترس بودن وی مطمئن شود. زن باردار خود را برای زایمان و مادر شدن آماده می کند و به محبت و توجه همسر خود بیشتر نیاز دارد.
نگرانی: معمولا او نگران است که اگر درد زایمان شروع شود، چه باید بکند. برای کاهش نگرانی، بهتر است زن باردار در مورد همراه خود هنگام زایمان، یا فردی که در صورت نیاز باید از فرزند دیگرش مراقبت کند و مسایل دیگر برنامه ریزی کند.

آمادگی برای مادر شدن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

مجسمه مادر تفلیس گرجستان

12 فایده انار برای سلامتی

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر