آموزش پنیر زیره تبریزی

پنیر از محصولات لبنی پر طرفدار بوده که بسیار برای بدن نیز مفید و پر خاصیت است. در این مطلب می خواهیم آموزش سنتی ترین پنیر در شهر تبریز به نام پنیر زیره را آموزش دهیم که علاوه بر خواصی که دارد بسیار مقوی و خوشمزه نیز می باشد. و برای کودکان یک صبحانه جذاب و لذیذ بوده و در عصرانه نیز از آن می توان استفاده کرد.

 

آموزش پنیر زیره تبریزی
مواد لازم برای تهیه پنیر زیره تبریزی
شیر چهار لیتر
سرکه سفید نصف فنجان
سیر له شده یک قاشق غذاخوری
زیره دو قاضق غذا خوری
نمک به مقدار کافی

 

آموزش پنیر زیره تبریزی
طرز تهیه پنیر زیره تبریزی
ابتدا شیر را گذاشته تا خوب و به مقدار کافی بجوشد ( ترجیحا برای خوشمزه تر شدن پنیر از شیر محلی استفاده شود ). بعد از آن که خوب شیر جوشید دقایقی قبل از برداشتن شیر از روی حرارت زیره را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خوب مخلوط شیر گردد. سپس سرکه سفید را درون شیر ریخته، یا برای بریدن شیر می توان از یک فنجان ماست به همراه نمک استفاده کرده و یا مایه پنیر آماده را به شیر اضافه کنیم. که در اینجا ما از سرکه استفاده می کنیم.

 

آموزش پنیر زیره تبریزی
وقتی که سرکه سفید را ریختیم شیر کم کم می برد، که در آن موقع نمک را به میزانی که می خواهیم مزه شوری پنیر ما بدهد به آن می افزاییم ( اگر خواستید پنیر تان شور تر باشد نمک بیشتری اضافه می کنید). سپس سیر له شده را به اندازه یک قاشق غذا خوری اضافه کرده و خوب هم می زنیم. از سیر برای خوشمزه تر کردن پنیر استفاده می کنیم. در غیر اینصورت الزامی نیست که آن را اضافه کنید.
بعد از آنکه شیر به خوبی بریده شد و یا به اصطلاح آب آن یک طرف و مایه پنیر در طرف دیگر بود. آن را از روی حرارت برداشته و می گذاریم تا کمی ولرم شود. سپس در کیسه پارچه نخی شیربریده شده یا مایه پنیر آماده شده را ریخته و در کیسه را بسته و آن را درون سبدی قرار داده که زیر آن ظرفی باشد تا آب اضافی مایه درون آن رود. روی کیسه را نیز وزنه ای قرارداده تا کاملا مایه پنیر خشک شده و به حالت قالبی در بیاید. آن را در جای خنک و ترجیحا یخچال گذاشته و بعد از مدتی که خوب قالب گرفت و سفت شد، آن را بیرون آورده و به قطعات مساوی و به شکلهای مختلف برش می دهیم. قطعات پنیر را در آب نمک گذاشته تا هر زمانی که خواستیم از آنها استفاده کنیم.

 

آموزش پنیر زیره تبریزی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

۱۱ سیستم برتر آموزش در دنیا

کوفته تبریزی

کوفته سیب زمینی با پنیر پیتزا

رابطه بین آموزش پیش از ازدواج و موفقیت و تداوم زندگی زناشویی

دمنوش زیره و بابونه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر