آناتومی چشم(2) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آناتومی چشم(2)

آناتومی چشم(2)
قرنیه
لایه ای شفاف که روی مردمک، عنبیه و اتاقک قدامی( ناحیه ای پر از مایع بین قرنیه و عنبیه) را می پوشاند و مسئولیت اکثر  قدرت فوکوس چشمی مربوط به این لایه است. نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می‌رسد تا در آنجا تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی، اطلاعات این تصویر به صورت امواج الکتریکی عصبی به مغز منتقل گردد و فعل بینایی کامل گردد.
مایع وتیره:

واقع در بخش پشتی چشم است که ژل مانند می باشد. این مایع باعث حفظ شکل کروی چشم می‌شود و همراه با زلالیه فشار درون چشم را ثابت نگاه می‌دارد. به علاوه، مایع وتیره لایه ی نازک شبکیه را بر روی مشیمیه فشار می‌دهد و آن را در جای خود ثابت می‌کند. همچنین، با جذب بخشی از پرتوهای فرابنفش، از شبکیه محافظت می‌کند.
بافت حساس به نور
شبکیه داخلی ترین لایه چشم است و حاوی 120 میلیون فتورسپتور حساس به نور است. این فتورسپتور ها، نور را تشخیص داده و به سیگنال  های الکتریکی  تبدیل می کنند. این سیگنال ها برای بررسی به مغز  فرستاده می شوند. فتورسپتور های شبکیه حاوی مولکول های پروتئین هستند که اپسین نامیده می شوند و به نور حساس هستند.
بافت حمایتی
صلبیه:

آناتومی چشم(2)
بخش سفید چشم، بافتی فیبری می باشد که از کره چشم حمایت کرده و شکل آن را حفظ می کند. بافت محکم صلبیه فشار داخل چشم را نگاه می‌دارد و چشم را از ضربات احتمالی حفظ می‌کند.
ملحتمه:
غشای شفاف و نازک که اکثر بخش سفید چشم و داخل پلک ها را پوشانده است و به مرطوب نگه داشتن چشم و حفاظت از آن در برابر میکروب ها کمک می کند. ملتحمه پشت پلک‌ها و قسمت جلوی صلبیه (سفیدی چشم) را پوشانده و در لبه پلک به پوست و در وسط به قرنیه متصل می‌شود.
مشیمیه:

آناتومی چشم(2)
یک لایه بافت پیوندی بین شبکیه و صلیبیه که شامل رگ های خونی می باشد، حدد 0.5 میلی متر ضخامت دارد. دارای پیگمان های جذب نور است که انعکاس نور از شبکیه را کاهش می دهد. اين پرده تعداد زيادي رگ هاي خوني دارد كه مواد غذايي را به عنبیه و سلول‌های گیرنده نور شبکیه می رساند. پوشش آن بسیار پر رگ است و دارای یک بافت همبند در بین عروق خونی‌اش می‌باشد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)