آنفولانزای خوکی در بارداری

آنفولانزای خوکی در بارداری

دوران بارداری دوران حساسی برای خانم باردار محسوب می شود به این دلیل که خانم باردار به غیر از اینکه باید نگران سلامتی خود باشد باید مراقب جنین داخل رحم خود نیز باشد و حیات جنین به مراقبت های او بستگی دارد، بنابراین باید در مورد تمامی عواملی که باعث ایجاد خطر برای جنین آنها می شود اطلاعات کسب کنند. یکی از این عوامل خطرها ویروس هایی هستند که ممکن است وارد بدن خانم های باردار شود و باعث ایجاد خطراتی برای جنین و خانم باردار بشود، یکی از این ویروس های خطرناک ویروس آنفولانزا خوکی است، ویروس های آنفولانزای مختلفی داریم اما ویروس H1N1 است که باعث بروز بیماری آنفولانزای خوکی در بدن انسان میشود. و این موضوع باعث شده است که میزان شیوع آنفولانزای خوکی در سراسر جهان امری نگران کننده بشود، در ادامه اطلاعاتی راجع به این ویروس به شما خواهیم داد تا در مورد این ویروس و تأثیرش بر روند بارداری بیشتر بدانید.

خطرات آنفولانزای خوکی برای خانم های باردار

از آنجایی که آنفولانزای خوکی بیماری خطرناک برای خانم باردار و جنین داخل رحم او محسوب می شود. و کارشناسان هنوز نمی دانند که چرا این ویروس H1N1 تا این میزان بر روی خانم باردار و همچنین جنين تأثیر گذار می باشد. البته تحقیقات حاکی از آن است که استرس اضافی خانم باردار، سیستم تنفسی آنها را ضعیف می کند. بنابراین در این وضعیت اگر آنفولانزا به سیستم تنفسی خانم باردار حمله کند بیماری با شدت بیشتری خودش را نشان می دهد. و احتمال ابتلا به ذات الریه در بدن خانم های باردار بیشتر می شود و به همین منظور است که این بیماری برای خانم های باردار و جنین داخل رحمشان خطرناک محسوب می شود، و احتما فوت خانم باردار در اثر بیماری آنفولانزای خوکی در سه ماه آخر بارداری بسیار زیاد است.

علائم بیماری آنفولانزای خوکی:

آنفولانزای خوکی در بارداری

تمامی علائم آنفولانزای خوکی شباهت بسیار زیادی به علائم آنفلوانزا عادی دارند از مهم¬ترين اين علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1.تب بالای 39 درجه
2.احساس خستگی بسیار
3. سرفه های شدید
4.سردرد شديد
5.درد زیاد در اکثر نقاط بدن
6.اسهال
7. استفراغ
البته ممکن است فردی این علائم را داشته باشد و فقط مبتلا به آنفلوآنزای معمولی و یا سرماخوردگی شده باشد، زیرا علائم بیماری آنفولانزای خوکی و معمولی بسیار شبیه بهم می باشد. بنابراین در صورت مشاهده برای بررسی های لازم سریعا به پزشک مراجعه کنید و این نکته را بهتر است بدانید که تب 39 درجه نشان دهنده آنفولانزای معمولی می باشد و تب آنفولانزای خوکی بسیار بیشتر از اینها است.

انتقال آنفولانزای خوکی از خانم باردار به جنین داخل رحم او چگونه صورت می گیرد؟

آنفولانزای خوکی در بارداری

همانطور که می دانید تمام مواد غذایی از طریق جفت به جنین می رسد، و جفت مانند یک رابط بین مادر و جنین می باشد زمانی که مادر به ویروس آنفولانزای خوکی مبتلا می شود، ویروس H1N1 باعث آلوده شدن جفت خانم باردار می شود و همچنین میتواند تأثیر بر روند رشد جنین بگذارد.

مبتلا شدن خانم باردار به ویروس آنفولانزای خوکی چه عوارضی خواهد داشت؟

مبتلا شدن خانم های باردار به ویروس آنفولانزای خوکی عوارضی را در پی دارد ازجمله:
1. زایمان زودرس وتولد زودهنگام نوزادان که در این صورت نوزاد نارس متولد می شود.
2. باعث افزایش سقط جنین می شود.
3. آنفولانزای خوکی در بدن خانم های باردار باعث ایجاد تب بسیار بالا می شود. که این تب بالا در سه ماه اول بارداری باعث نقص لوله عصبی در جنین می شود و نوزاد با نقص لوله عصبی متولد می شود.

درمان بیماری آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی در بارداری

در صورت مشاهده علائم بیماری آنفولانزای خوکی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید، زمانی که به پزشک مراجعه می کنید پزشک برای شماداروهای ضد ویروسی تجویز خواهد کرد، فراموش نکنید که زمان مراجعه به پزشک حتما او را از بارداری خود باخبر کنید تا پزشک بتواند داروهایی که مصرف آنها در بارداری امن است را برای شما تجویز کند از جمله داروهایی که مصرف آنها توسط خانم باردار در بارداری مجاز می باشد و می تواند با ویروس مرگبار HiN1 مبارزه کند، داروهایی مانند رلنزا و تامیفلو می باشند که برای درمان آنفولانزای خوکی بسیار مفید می باشند. و این داروها خطری را برای شما و جنین داخل رحم شما نخواهند داشت. همچنین به غیر برخی عوارض جانبی جزئی، مصرف داروی تامی فلو برای خانم های باردار و جنین خطری را نخواهد داشت. در کنار داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی بسیاری هستند که مصرف آنها برای بهبود این بیماری موثر می باشد البته این نکته را فراموش نکنید که در صورت مصرف داروهای گیاهی هم باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی دارو های گیاهی عوارض خطرناکی را برای جنین خواهند داشت بنابراین سر خود این دارو ها را مصرف نکنید. و نکات زیر را حتما در مواجه با بیماری انجام دهید. البته اکثر افرادی که مبتلا به این بیماری شده اند با رعایت نکات به بهبودی کامل دست یافته اند.

1.مصرف مایعات زیاد:
از آنجایی که افراد مبتلا به بیماری آنفولانزای خوکی تب بسیار بالایی دارند، می توانند با مصرف زیاد مایعات درجه حرارت بدن خود را پایین بیاورند. بنابراین نوشیدن مایعات به میزان زیاد فراموش نشود.

آنفولانزای خوکی در بارداری

2. استراحت کافی:
از آنجایی که سیستم ایمنی بدن خانم های باردار در مواجه با بیماری ضعیف می شود. بهترین گزینه برای تقویت سیستم ایمنی استراحت کردن به میزان کافی در طول روز است. زیرا استراحت کردن سیستم ایمنی را تقویت کرده و بنابراین بدن می تواند با ویروس آنفنولانزا مبارزه کند.

راه های پیشگیری از بیماری آنفولانزای خوکی در دوران بارداری برای خانم های باردار

آنفولانزای خوکی در بارداری

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است و خانم های باردار می توانند با پیشگیری از این بیماری از عوارض بعدی آن جلوگیری کنند یکی از راهای پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آنفلوآنزای خوکی در دوران بارداری است، اما به غیر از تزریق واکسن راههای ساده تری هم وجود دارد تا از این ویروس خطرناک در امان بمانیم:
خانم های باردار از بودن در مکانهای شلوغ دوری کنند
شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون
جلوگیری از دست زدن به چشمها، بینی و دهان
اگر در شرایطی هستید که مجبورید در مناطق آلوده به ویروس بمانید از ماسک استفاده کنید.
و این نکته را فراموش نکنید که در صورت مشاهده علائم به درمان خانگی مشغول نشوید و سریعا به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم برای شما صورت گیرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر