آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (2)


علل ابتلا به سرطان سینه
پس از بلوغ، پستان زن شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک است که توانایی تولید شیر برای شیردهی را به دست می آورد. لوله های کوچک یا کانال ها نیز، شیر را به سمت نوک پستان حمل می کنند.
در سرطان، سلول های بدن غیرقابل کنترل می شوند و رشد ناهنجار سلول ها موجب بروز سرطان می شود.
سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی لوله های شیر یا لوبول هایی که شیر را وارد آنها می کنند، شروع می شود و از آنجا، می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (2)
عوامل خطر
علت دقیق ابتلا به سرطان سینه مشخص نشده است؛ اما بعضی از عوامل، احتمال بروز خطر را بیشتر می کند که خوشبختانه برخی از این ها قابل پیشگیری هستند.
1. سن
خطر ابتلا به سرطان سینه با بالا رفتن سن، افزایش می یابد. برای مثال در 20 سالگی، احتمال ایجاد سرطان پستان در دهه آینده زندگی، 0.6 درصد است و این در حالی است که در سن 70 سالگی، این رقم به 3.84 درصد می رسد.
2. ژنتیک
اگر در بستگان نزدیک فردی مانند مادر یا خواهر سرطان سینه وجود داشته است، احتمال خطر برای این فرد بیشتر خواهد بود.
زنانی که ژن BRCA1 و BRCA2 را حمل می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان تخمدان و یا ابتلا به هر دو سرطان در آنها، به مراتب بیشتر از زنان دیگر است. TP53 ژن دیگری است که با خطر بروز سرطان پستان مرتبط است.
3. سابقه سرطان سینه
زناني كه قبلا سرطان پستان داشته اند و در حال حاضر درمان شده اند، احتمال بيشتري وجود دارد كه دوباره مبتلا شوند.
وجود برخی از انواع تومورهای خوش خیم یا غدد سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. نمونه هایی از آن عبارتند از: هیپرپلازی مجاری غیرطبیعی یا کارسینوم لوبولار در محل.
4. بافت پستان ضعیف
زنانی که سینه هایی با بافت ضعیف دارند، احتمال بروز سرطان پستان در آنها بیشتر است.
5. تغییر سطح هورمون استروژن برای مدت طولانی
به نظر می رسد بالا رفتن سطح هورمون استروژن برای مدت طولانی، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. این مورد می تواند به دلیل شروع دوره های اولیه یا وارد شدن به دوره یائسگی باشد.
اما در مقابل به نظر می رسد، شیردهی، به خصوص برای مدت بیش از 1 سال، احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد؛ دلیل این امر به درستی مشخص نیست اما احتمالا به دلیل آن که بارداری و شیردهی سطح هورمون های بدن را در وضعیت نرمالی قرار می دهند، این اتفاق می افتد.
6. وزن بدن
خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، احتمالا به دلیل افزایش سطح استروژن پس از یائسگی، ممکن است افزایش یابد.
7. مصرف الکل
طبق تحقیقات انجام گرفته، به نظر می رسد نرخ بالای مصرف الکل، نقش مهمی در ابتلا به سرطان سینه ایفا می کند. مطالعات نشان می دهد، زنانی که بیش از 3 واحد نوشیدنی الکلی در روز مصرف می کنند، 1.5 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (2)
همچنین مصرف زیاد شکر نیز یکی از عوامل خطر عنوان شده است.
8. قرار گرفتن در معرض تابش
استفاده از پرتودرمانی، برای درمان سرطان های دیگر، خطر ابتلا به سرطان سینه را در مراحل بعدی زندگی، افزایش می دهد.
9. هورمون درمانی
استفاده از داروهای جایگزین هورمونی (HRT) و قرص های کنترل خوراکی، به علت افزایش سطح استروژن، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
10. خطرات شغلی
در سال 2012، محققان دریافتند؛ که قرار گرفتن در معرض برخی مواد سرطان زا و نارسایی های غدد درون ریز، به عنوان مثال در محل کار، می تواند به سرطان سینه مرتبط شود.
در سال 2007، دانشمندان بیان کردند، زنانی که شغل شبانه دارند، خطر ابتلا به سرطان سینه، در آنها بیشتر است؛ اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که ابتلا به سرطان سینه و شب کاری، ارتباطی به یکدیگر ندارند.
11. ایمپلنت های زیبایی و بقای سرطان سینه
زنان دارای ایمپلنت های زیبایی که با سرطان سینه تشخیص داده می شوند، خطر ابتلا به این بیماری را بالا می برند و در مقایسه با زنان بدون ایمپلنت، احتمال ابتلا به این بیماری در این دسته از زنان، 25 درصد بیشتر است.
این امر می تواند به علت این که ایمپلنت در طی غربالگری سرطان پنهان شده است؛ یا به دلیل ایجاد تغییرات توسط ایمپلنت در بافت پستان، مرتبط باشد. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است، انجام شود.
انواع سرطان پستان
کارسینوم داکتال: این نوع سرطان سینه از کانال شیر شروع می شود و شایع ترین نوع آن است.
کارسینوم لوبولار: این نوع سرطان سینه در لوبول شروع می شود.
سرطان پستان مهاجم: این نوع سرطان زمانی اتفاق می افتد، که سلول های سرطانی از داخل لوبول ها یا کانال ها خارج می شوند و به بافت های نزدیک حمله می کنند و احتمال گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن را افزایش می دهد.
سرطان پستان غیر تهاجمی: نوعی از سرطان سینه است، که سلول های سرطانی هنوز در محل منشاء آن قرار دارند و احتمال دارد در همان محل نیز از بین بروند. با این حال، این سلول ها می توانند به سرطان مهاجم پستان تبدیل شوند.
تشخیص سرطان پستان
تشخیص سرطان سینه اغلب با غربالگری صورت می گیرد؛ البته در برخی موارد نیز هنگامی که فردی پس از بروز علائم به پزشک خود مراجعه می کند، سرطان تشخیص داده می شود.
روش های تشخیص سرطان سینه عبارتند از:
1. معاینه فیزیکی پستان
پزشک سینه های بیمار را از لحاظ وجود توده ها و سایر علائم بیماری بررسی می کند.
از بیمار خواسته می شود که در موقعیت های مختلف قرار گیرد و سپس پزشک سینه های او را به صورت فیزیکی بررسی می نماید.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (2)
2. آزمایشات تصویربرداری
ماموگرافی نوعی اشعه ایکس است، که معمولا برای غربالگری سرطان اولیه استفاده می شود. این آزمایش، تصاویری از سینه ایجاد می کند که به تشخیص هر گونه توده یا ناهنجاری های درون آن، کمک می نماید.
نتیجه مشکوک حاصل از ماموگرافی را می توان با آزمایشات بیشتر دنبال کرد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است، ماموگرافی ناحیه ای مشکوک را درون سینه نشان دهد؛ که سرطانی نیست.
اسکن اولتراسوند و MRI نیز برای تشخیص سرطان سینه به کار می روند؛ که تفاوت هایی با ماموگرافی دارند.
3. بیوپسی یا نمونه برداری از بافت سینه
در این روش، نمونه ای از بافت سینه، برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی برداشته می شود. این نمونه می تواند نشان دهد، آیا سلول های مشکوک، سرطانی هستند یا خیر، و اگر چنین باشد، نوع سرطان آن کدام است؛ از جمله اینکه آیا سرطان حساس به هورمون است یا خیر.
همچنین برای تشخیص سرطان سینه موارد دیگری نیز در نظر گرفته می شود؛ که عبارتند از:
- اندازه تومور چه قدر است؟
- تا چه حد گسترش یافته است؟
- تهاجمی است یا غیر تهاجمی؟
- آیا سلول های سرطانی در محل خود باقی مانده اند یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات GPSدار، نانودکننده سلول های بنیادی سرطان

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

قصه های من و خواهرم (2)