آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (3)

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (3)
انتخاب روش درمان سرطان سینه
انتخاب روش درمان بستگی به پیشرفت سرطان سینه دارد و شامل موارد زیر است:
- نوع سرطان پستان
- مرحله سرطان
- حساسیت به هورمون ها
- سن بیمار، سلامت کلی و ترجیحات
گزینه های اصلی درمان عبارتند از:
- پرتو درمانی
- عمل جراحي
- درمان بیولوژیک و یا درمان دارویی هدفمند
- هورمون درمانی
- شیمی درمانی
عوامل موثر بر انتخاب روش درمانی شامل مرحله سرطان، سایر شرایط پزشکی و اولویت فردی است.
درمان به کمک عمل جراحي
اگر برای درمان سرطان سینه، جراحی مورد نیاز است، انتخاب آن به تشخیص پزشک و سایر شرایط بیمار بستگی دارد. در زیر نمونه هایی از جراحی را بررسی می کنیم.
لامپکتومی: حذف تومور و حاشیه کوچک بافت سالم اطراف آن، می تواند به جلوگیری از گسترش سرطان سینه کمک کند. این شیوه درمان در مواقعی که تومور کوچک است و احتمالا جدا کردن آن از بافت اطرافش ساده است؛ امکان پذیر می باشد.
Mastectomy: ماستکتومی ساده شامل حذف لوبول ها، کانال ها، بافت چربی، نوک پستان، Areola، و مقداری از پوست سینه می باشد.
ماستکتومی رادیکال عضله را از دیواره قفسه سینه و گره های لنفاوی موجود در زیر بغل، جدا می کند.
بیوپسی گره Sentinel: حذف یک گره لنفاوی می تواند گسترش سرطان را به دیگر بافت های بدن متوقف کند؛ زیرا اگر سرطان سینه به گره لنفاوی برسد، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.
انهدام گره لنفاوی زیر بغل: اگر سلول های سرطانی در یک گره به نام گره نگهبان وجود داشته باشد، ممکن است جراح برای جلوگیری از گسترش سرطان سینه، انهدام گره های لنفاوی موجود در زیر بغل را، توصیه کند.
بازسازی: پس از انجام جراحی و برداشتن قسمت و یا کل یک سینه، برای بازسازی می توان اقدام کرد. جراح ممکن است برای بازسازی سینه جراحی شده، از ایمپلنت پستان یا بافتی از بخش دیگری از بدن بیمار استفاده کند. این بازسازی به گونه ای انجام می شود که سینه معیوب شبیه سینه سالم گردد.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (3)
درمان به کمک پرتو درمانی
از شش ماه پس از عمل جراحی، پرتودرمانی همراه با شیمی درمانی، می تواند هر سلول سرطانی باقی مانده ای را از بین ببرد.
هر جلسه پرتودرمانی چند دقیقه طول می کشد و بسته به نوع و درجه سختی سرطان، ممکن است بیمار سه تا پنج جلسه در هفته، به مدت 3 تا 6 هفته نیاز داشته باشد.
عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، لنفادم، تیره شدن پوست سینه و سوزش پوست سینه می باشد.
درمان به کمک شیمی درمانی
اگر خطر عود و گسترش سرطان سینه وجود داشته باشد؛ داروهایی که به عنوان داروهای سیتوتوکسی شناخته می شوند، می توانند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرند. این شیمی درمانی adjuvant نامیده می شود.
اگر تومور بزرگ باشد، ممکن است قبل از عمل جراحی شیمی درمانی انجام شود تا تومور را مختل کرده و سپس برداشته شود. این شیمی درمانی نئو-adjuvant نامیده می شود.
همچنین در برخی موارد، برای درمان سرطان می توان از شیمی درمانی استفاده کرد؛ که در این روش، احتمال گسترش خطر به قسمت های دیگر بدن و بروز برخی از علائم را به ویژه در مراحل بعدی کاهش می دهد.
ممکن است، این روش درمان برای کاهش تولید استروژن مورد استفاده قرار گیرد، زیرا افزایش هورمون استروژن می تواند رشد برخی از سلول های سرطان پستان را تشدید کند.
عوارض جانبی شیمی درمانی شامل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، خستگی، دهان درد، ریزش مو و حساسیت کم نسبت به عفونت می باشد. مصرف برخی از داروها می تواند بسیاری از این موارد را کنترل کند.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (3)
هورمون درمانی مسدود کننده
Hormone blocking therapy برای جلوگیری از عود بیماری در سرطان های حساس به هورمون این روش درمانی استفاده می شود.
هورمون درمانی مسدود کننده معمولا بعد از جراحی استفاده می شود، اما ممکن است گاهی اوقات برای کاهش تومورها نیز استفاده شود.
این روش درمان ممکن است تنها گزینه برای بیمارانی باشد، که به خاطر داشتن شرایط خاص، نمی توانند تحت عمل جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گیرند.
اثرات این نوع درمان معمولا تا 5 سال پس از جراحی ادامه می یابد. این درمان بر سرطان هایی که حساس به هورمون ها نیستند، تاثیری نمی گذارد.
هورمون درمانی مسدود کننده، ممکن است بر باروری آینده زن تاثیر بگذارد.
درمان بیولوژیک
داروهای هدفمند انواع خاصی از سرطان پستان را از بین می برند. نمونه هایی از جمله تروستوزوماب (Herceptin)، لیپاتینیب (تیکرب) و بویازیوزامب (آواستین) هستند. این داروها برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
درمان سرطان سینه و دیگر موارد مشابه می تواند، عوارض جانبی شدیدی به همراه داشته باشد.
بیمار باید با پزشک در مورد خطرات درگیر شده و راه های به حداقل رساندن اثرات منفی درمان مورد نظر، صحبت کند.
چشم انداز
با درمان به موقع، زمانی که فردی در مراحل اولیه سرطان سینه قرار دارد، تقریبا 100 درصد احتمال زنده ماندن، حداقل تا 5 سال آینده را خواهد داشت.
اگر تشخیص در مراحل آخر بیماری صورت گیرد و زمانی که سرطان به قسمت های دیگر بدن گسترش یافته است، شانس زنده ماندن تا 5 سال آینده، حدود 22 درصد می باشد.
بررسی های منظم و غربالگری می تواند به تشخیص زود هنگام علائم ناشی از سرطان سینه کمک کند.

آنچه باید درباره سرطان سینه بدانید (3)
پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه
راه مطمئنی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری ها و تغییر شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهد.
این تغییرات شامل موارد زیر می باشد:
- اجتناب از مصرف الکل زیاد
- استفاده از رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
- ورزش کافی
- حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)
زنان باید به دقت در مورد تصمیمات خود برای تغذیه با شیر مادر و استفاده از HRT پس از یائسگی دقت کنند؛ زیرا اتخاذ این تصمیمات می تواند بر میزان احتمال خطر تاثیرگذار باشد. همچنین جراحی پیشگیری، یکی از گزینه هایی است که برای زنان در معرض خطر، استفاده می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات GPSدار، نانودکننده سلول های بنیادی سرطان

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

قصه های من و خواهرم (3)