آنچه باید در مورد آفتاب گرفتن بدانید

آنچه باید در مورد آفتاب گرفتن بدانید
اولین بار زیاد آفتاب نگیرید
اگر برای اولین بار می خواهید حمام آفتاب بگیرید، توصیه میکنیم  مدت زمان آن زیاد نباشد، زیرا پوست باید رنگدانه‌های محافظی را تولید کند که باعث تغییر اندک رنگ پوست می‌شوند ولی برای محافظت از شما لازم هستند. بهتر است اولین آفتاب گرفتن شما در حد چند دقیقه باشد. اگر آفتاب شدید نباشد و پوست شما نیز تیره باشد، آفتاب گرفتن در حد ۳۰ دقیقه نیز برای اولین بار مشکلی ایجاد نمی‌کند. دقت کنید که هیچ وقت نباید دچار آفتاب سوختگی شوید.
از صورت و چشم خود محافظت کنید
پوست اطراف چشم نازک‌تر از بقیه‌ی نواحی بدن می باشد و بهتر است جلوی آفتاب خوردن آن را بگیرید. قرار گرفتن پوست اطراف چشم زیر آفتاب باعث چروکیدگی  پوست این ناحیه می شود. پیشنهاد می کنیم برای محافظت از این ناحیه از کلاه یا دستمال استفاده کنید.
اگر زمان آفتاب گرفتن مناسب نباشد ممکن است جواب معکوس بگیرید

آنچه باید در مورد آفتاب گرفتن بدانید
نور خورشید اشعه‌ی ماورای بنفش A و B را به طور همزمان دارد و هر دوی این‌ها به پوست برخورد می‌کنند. اشعه‌ی ماورای بنفش A موجب تیرگی پوست شده و خطرناک است و در ساخت ویتامین نیز نقشی ندارد. اما بدن ما به اشعه‌ی ماورای بنفش B نیاز دارد ولی در صورتی جذب می شود که آفتاب شدید نباشد و زاویه تابش آن کم باشد. پس باید در زمان‌هایی آفتاب گرفت که هوا غیر ابری و زاویه‌ی آفتاب به اندازه‌ی کافی بالا باشد. زاویه‌ی مناسب خورشید برای آفتاب گرفتن باید بالای ۵۰ درجه باشد. البته نگران زاویه‌ی خورشید برای آفتاب گرفتن نباشید. برای فهمیدن این موضوع کافی است که به سایت‌هایی که زاویه‌ی آفتاب در روزهای مختلف سال و در ساعات مختلف روز را به شما می دهند، مراجعه کنید. مثلا زاویه‌ی آفتاب در این روز بین ساعات ۱۰:۱۵ صبح تا ۴ بعدازظهر بیش از ۵۰ درجه است. یعنی زمان مناسب برای آفتاب گرفتن در این تاریخ بین این ساعات است و تقریباً ۶ ساعت از روز برای آفتاب گرفتن مناسب است. توجه شود که در فصل‌های دیگر این محدوده‌ی زمانی کمتر می‌شود.
چند دقیقه آفتاب گرفتن کافی است؟

آنچه باید در مورد آفتاب گرفتن بدانید
زمان کافی برای آفتاب گرفتن بستگی به رنگ پوست شما و شدت آفتاب دارد. اگر پوست شما روشن است به زمان کمتری برای آفتاب گرفتن احتیاج خواهید داشت و پوست‌های تیره ‌تر لازم است بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرند.  پیشنهاد می کنیم روزانه به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آفتاب بگیرید.
از تابش مستقیم آفتاب بهره بگیرید
آفتاب گرفتن از پشت پنجره می‌تواند خطر سرطان پوست را افزایش دهد. اشعه‌ی ماورای بنفش A که طول موج بلندتری دارد راحت‌تر از اتمسفر و پنجره رد می‌شود و برخورد آن با پوست می‌تواند باعث تخریب ویتامین D شود. هم چنین این اشعه  یکی از عوامل اصلی سرطان پوست به شمار می آید و موجب پیر شدن پوست شما می شود. اشعه‌ی ماورای بنفش B که عامل ساخت ویتامین D است، رنگدانه‌ی ملانین را تحریک نمی‌کند و پوست تغییر رنگ نمی‌دهد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آفتاب شرق كيش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر