آنچه باید راجع به تنبلی چشم بدانیم

آنچه باید راجع به تنبلی چشم بدانیم
حقایق کوتاه راجع به تنبلی چشم:
- علائم تنبلی چشم شامل  تاری دید، عمق دید ضعیف می باشد.
- تنبلی چشم مربوط به چشم نیست، بلکه مربوط به مغز است.
- تنبلی چشم می تواند توسط عوامل زیادی به وجود  بیاید، شامل بیماری های  چشمی و عدم تعادل ماهیچه های چشم
- درمان زمانی مفید خواهد بود که زودتر اغاز شود.
علائم تنبلی چشم شامل موارد زیر است:
- انحراف یک چشم به خارج یا داخل
-  عدم گردش هماهنگ چشم ها
- تشخیص ضعیف عمق
اگرچه معمولاً یک چشم دچار تنبلی می شود اما گاهی ممکن است هر دو چشم را درگیر نماید. همچنین گاهی تنبلی چشم از طریق معاینه چشم قابل تشخیص نیست.
درمان تنبلی چشم:

آنچه باید راجع به تنبلی چشم بدانیم
در سنین کودکی این درمان موثر تر خواهد بود. بعد از 8 سالگی احتمال بهبود دید به طور چشمگیری کاهش می یابد. درمان هم تا حدودی می تواند موثر باشد.
دو رویکرد در درمان تنبلی چشم  وجود دارد:
- درمان مشکل چشمی
- به کار گرفتن چشم تنبل تا دید بهتری پیدا کند.
درمان مشکل چشمی
بسیاری  از کودکان که دید نابرابر دارند از  این  مشکل خود آگاه نیستند. زیرا چشم  قوی تر و بهتر جبران دید چشم  ضعیف تر انجام می دهد و چشم ضعیف تر به مرور بدتر می شود و تنبلی پیشرفت می کند. کودک باید عینک خود را استفاده کند. بسیاری از کودکان ممکن است  بگویند، بدون عینک دید آنها بهتر است، این مساله بسیار شایع  است و بهانه ای است تا عینک خود را نپوشند.
گزینه های درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:
- عینک های اصلاحی:  در صورتی که کودک دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم باشد، لازم است که از عینک های طبی و یا لنز طبی استفاده کند. گاهی تمام آنچه کودک نیاز دارد تنها یک عینک طبی است.
- پچ(محافظ) چشم:  به منظور تحریک چشم ضعیف تر یک محافظ روی چشم قوی تر قرار می دهند. استفاده از پچ های چشمی به مدت 3 تا 6 ساعت در روز می تواند برای بیشتر کودکان بالای 4 سال مفید باشد. این کار به مغز نیز این فرصت را می دهد تا بخش بینایی مربوط به چشم ضعیف تر را بهبود بخشد.
- قطرۀ چشمی:  استفاده روزانه از قطرۀ آتروپین به مدت دو هفته می تواند بینایی چشم قوی تر را به طور موقت تارتر نماید. این امر سبب تحریک و استفاده بیشتر چشم ضعیف تر می شود. استفاده از قطره چشمی زمانی که چشم قوی تر دچار نزدیک بینی باشد، مفید نیست.
- جراحی:  در صورتی که چشم کودک بر اثر ماهیچه های آن دچار انحراف شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی باشد. همچنین در موارد وجود افتادگی پلک و یا کاتارکت خردسالی نیز ممکن است جراحی از اقدامات درمانی باشد.
به کار گرفتن چشم تنبل

آنچه باید راجع به تنبلی چشم بدانیم
 چشم بهتر و قوی تر با پچ بسته می شود تا مغز فقط اطلاعات  را از چشم ضعیف تر دریافت کند. البته بستن چشم باعث بهبود انحراف چشم نمی شود  فقط تنبلی چشم را کاهش می دهد.
طول مدت درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل، سن کودک، شدت تنبلی. پچ معمولا چند ساعت در روز توصیه می شود و در این زمان کودک تشویق می شود تا فعالیت های نزدیک مثل مطالعه، رنگ آمیزی کردن را انجام دهد.
تمرینات:
تمریناتی که برای تصحیح دید  به کار برده می شود، ارتوپتیک نامیده می شود. گرچه هیچ تمرین خاصی برای کاهش تنبلی چشم  وجود ندارد. چشم قوی تر بسته می شود و چشم ضعیف تر توسط  فعالیت های خاصی  تحریک می شود.
علت تنبلی چشم
 چیزی که باعث مسدود شدن دید در دوران  کودکی می شود، می تواند سبب تنبلی چشم شود. اگر دلایل  واضح نباشند، مغز تصاویری که از چشم ضعیف تر می آید را حذف می کند.
چه هنگام به پزشک مراجعه نمائیم؟

آنچه باید راجع به تنبلی چشم بدانیم
معمولاً پزشک خانواده از کودکان، معاینه چشم به عمل می آورد به خصوص اگر فرد دارای سابقه خانوادگی انحراف چشم، آب مروارید دوره خردسالی و یا مشکلات چشمی باشد. در صورتی که در هفته اول زندگی کودکتان متوجه انحراف چشم او شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمائید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر