آنچه درباره سوئد باید بدانید - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آنچه درباره سوئد باید بدانید

سوئد کشوری بسیار پیشرفته و زیبا می باشد. این کشور می تواند مقصد گردشگری بسیار مناسبی برای مسافرت باشد. چنانچه به اینجا می روید، می بایست حتما اطلاعاتی در مورد آداب و رسوم، فرهنگ و غذاهای این کشور داشته باشید. اینجا یک کشور بسیار امن و ساکت است. حقوق شهروندی و انسانی، بسیار در این کشور حائز اهمیت است. بیشتر جمعیت بومی در سوئد را سوئدی ها و اقلیت را فنلاندی و سامی تشکیل می دهند. علاوه بر این ها مهاجرانی از کشورهای فنلاند، دانمارک، نروژ، یونان و ترکیه نیز در این کشور زندگی می کنند.

آنچه درباره سوئد باید بدانید

شاید در تصور شما سوئدی ها، آدم های بسیار محتاط و خودداری به نظر بیایند اما در عین حال بسیار خوش مشرب و مهربان هستند. آنها بسیار تمایل دارند به سوالات شما پاسخ بدهند و کاری کنند شما در شهر آنها بهترین ها را تجربه کنید. اگر می خواهید با مردم سوئد بیشتر آشنا شوید کافیست به بارها، کلوپ ها، گروهها و سازمان های غیرانتفاعی سوئد سر بزنید. اگر زبان سوئدی را یاد بگیرید که برقراری ارتباط به آنان بسیار راحت تر می شود. ویژگی بارز این کشور، عشق و حب نسبت به طبیعت می باشد. چیزی که در وجود آنها نهادینه شده است. به طوریکه آنها وقت آزاد خود را بیشتر در کنار دریا و در جنگل ها سپری می کنند. جالب است بدانید که در این کشور، حق استفاده از دشت، جنگل، ساحل و دریاچه های سراسر کشور برای همه محفوظ و رایگان می باشد. این یک اصل بسیار مهمی است که در کشور سوئد به آن پرداخته شده است و فرهنگ سازی های موفقی در این زمینه انجام شده است.

غذاهای سوئدی

آنچه درباره سوئد باید بدانید 

یکی از معروف ترین غذاها و خوشمزه ترین غذاها در این کشور، کوفته (Meatball) است که با سیب زمینی و لینگن بری (Lingonberry) درست می شود. کوفته غذای اصلی این کشور است که در همه جای آن سرو می شود. از دیگر غذاهای این کشور می توان به ترشی شاه ماهی (Pickled herring) اشاره کرد که در مراسم ها از کریسمس گرفته تا عید پاک و جشن وسط تابستان به مصرف می رسد. غذاهای این کشور بسیار مغذی و سالم است و مطمئنا از خوردن آنها بسیار راضی خواهید بود. غذاهای دریایی این کشور نیز همچون شاه ماهی، خرچنگ، سالمون و مارماهی نیز به صورت تازه، دودی و ترشی سرو می شود که طعم بسیار خوشمزه و لذیذی دارند. حتما در سفرهای خود این غذاهای محلی و خوشمزه را تست بکنید.

فرهنگ

آنچه درباره سوئد باید بدانید

این روزها همه کشور سوئد را با فرهنگ غنی و همه گیر آن می شناسند. یکی از ویژگی های اصلی این فرهنگ غنی طرفداری مردم این کشور از حقوق انسان ها است. آنها از همان کودکی به کودکان خود یاد می دهند که رقابت با دیگران اهمیت ندارد و کودک را طوری تربیت می کنند که خود را برتر از دیگران نپندارد. مردم این مرزوبوم به دقت به حرف مردم گوش می دهند تا مطمئن شوند که حرف های آنها نیز شنیده می شود. به این کشور سفر کنید، احتمال دارد در طول سفر خود ترشرویی و عصبانیت یک سوئدی را به چشم نبینید. مردمی که به ندرت عصبی می شوند و ناسزا می گویند. آنها هیچ گاه احساسات خود را در محل عمومی نشان نمی دهند. از نظر آنها فخرفروشی، تظاهر و افراط کار پسندیده ای نیست و در همه حال جانب اعتدال را رعایت می کنند. این جا اهل کار و تفریح خیلی زیاد نیستند، همه چیزشان در اعتدال است. بسیار مراقب باشید در جاهای عمومی، بانک ها و صف های انتظار باید به حقوق شهروندی احترام بگذاید. این مردم بسیار بر روی این مسائل حساس هستند. اماکن زیادی نیز سیستم نوبت دهی دارند و هنگام ورود نوبت می گیرید و منتظر می مانید تا شماره شما را اعلام کنند.

خانواده

آنچه درباره سوئد باید بدانید

جایگاه خانواده در سوئد را هیچ ارگان و نهاد دیگری پر نمی کند. مهمترین بخش فرهنگی این کشور را خانواده تشکیل می دهد. نیاز به گفتن ما نیست، این کشور در زمینه ی اهمیت دادن به حقوق کودکان و نوجونان در دنیا حرف اول را می زند. بدین صورت که پدر و مادر می توانند تا 18 ماهگی فرزند خود سرکار نروند. هر کدام از آنها حق دارد تا 8 سالگی و زمان رفتن کودکانشان به مدرسه تا 25 درصد از کار خود کم کنند. به والدین کودک کمک هزینه ی 480 روز پرداخت می شود. و در طی دوران مراقب از کودک والدین می توانند تا 60 روز مرخصی بگیرند. به سوئد سفر کنید تا متوجه جو صمیمی و دوستانه ی خانواده ها در رستوران ها و مکان هایی از این دست بشوید. حتی در قطارها هم وسایل و محیطی برای بازی و وقت گذرانی کودکان تدارک دیده شده است.

آداب معاشرت

آنچه درباره سوئد باید بدانید

مهمان نوازی در این کشور حالتی اپیدمی و رسمی دارد. احتمال دارد حتی شما را به صرق یک قهوه و کیک به منزل خودشان دعوت کنند. اگر چنانچه برای غذا خوردن به خانه ای دعوت شدید، سر وقت بروید چرا که بسیار از بی نظمی متنفر هستند و آن را دور از ادب می دانند. جالب است بدانید در این کشور، مردم در ماشین های خود و یا در محوطه ی میزبان پرسه می زنند تا زمان مهمانی فرا برسد. بعنی کار آنها از آن تایم بودن گذشته و این تایم (In time) هستند یعنی مقداری زودتر از زمان مقرر. درد هنگام ورود خود به خانه ای در سوئد کفش های خود را دربیاورید. لباس مناسب و آراسته بپوشید. چنانچه برای شام  و غذا دعوت شده اید هدیه ای کوچک برای صاحب خانه ببرید. دست های خود را روی میز غذاخوری بگذارید تا دیده شود. طبق آداب غذای اروپایی، چاقو را در دست راست و چنگال را در دست چپ نگه دارید. قبل از میزبان خوردن غذای خود را شروع نکنید و سعی کنید تمام غذای خود را میل کنید. اصطلاحی که در این مواقع می توانید به کار ببرید این است که به میزبان بگویید «Tack for senast» یعنی «بابت مهمانی تشکر می کنم».

زبان

آنچه درباره سوئد باید بدانید

زبان رسمی این کشور سوئدی است و اکثر مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. زبان سامی در مناطق شمالی سوئد رواج دارد. زبان دوم اینجا نیز فنلاندی می باشد. جالب است بدانید 90 درصد مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند. تا جایی که بعضی شرکت ها، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب می کنند و بازدیدکنندگان بین المللی بشدت از این قضیه استقبال می کنند. یکی از مواردی که در سوئد اجباری است، تدریس زبان انگلیسی می باشد.

در سفرهای خود به این کشور می توانید از جاذبه های دیدنی اینجا نیز از موزه ها و گالری ها گرفته تا محله ها و بافت های قدیمی شهرهای آن مخصوصا استکهلم که پایتخت آن می باشد دیدن کنید.

آنچه درباره سوئد باید بدانید

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

درباره ما

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

از مزیت های انگور بیشتر بدانید

۱۰ شهری که در سال ۲۰۱۸ باید سفر کنید

۶ کارآفرین موفق زن ایرانی که شما باید آنها را بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر