آنچه در مورد واریس باید بدانید

آنچه در مورد واریس باید بدانید
واریس یکی از  مشکلات رایج  بین خانم‌‌هاست؛ البته این مشکل فقط مخصوص خانم‌ها نبوده و در آقایان نیز دیده می شود. این مشکل، زیبایی شما را به ‌هم می‌ریزد و ممکن است دردناک هم باشد، یعنی واریس نه تنها از لحاظ زیبایی، بلکه از لحاظ سلامت مشکلاتی برای‌ شما به وجود می آورد.
چگونه واریس ایجاد می شود؟
سرخرگ‌‌ها و مویرگ‌ها، خون مملو از اکسیژن را از قلب به سایر قسمت‌‌های بدن می‌‌رسانند و سیاهرگ‌‌ها خون را به قلب برمی‌گردانند. رگ‌های پا برای این کار باید تلاش بیشتری انجام دهند، چون خون را برخلاف جهت جاذبه زمین پمپاژ می‌کنند، یعنی خون را به سمت بالا می‌رانند در‌حالی که جاذبه زمین به سمت پایین است، بنابراین اگر دریچه‌های قلب ضعیف شده یا آسیب ببینند، خون به سمت عکس حرکت خواهد کرد و این مسئله باعث ایجاد تورمی می‌شود که در واریس می‌‌بینید.
عوارض و خطرات بی توجهی به واریس

آنچه در مورد واریس باید بدانید
ممکن است ابتدا، رگ‌های واریسی عامل اصلی نگرانی نباشند، اما هنگامی که درمان نشده باقی بمانند، منجر به ایجاد عوارض دیگری می‌شوند. در موارد پیشرفته، اختلال پوست موجب خونریزی رگ واریسی می‌شود و واریکوسیتی‌های بزرگ باعث ایجاد لخته‌های خون می‌شوند، که این عارضه التهاب ورید یا ترومبوفلبیت سطحی نامیده می‌شود. بسیاری از مشکلات رگ‌ها، مربوط به وریدهای واریسی مانند تلانژکتازی، رگ‌های عنکبوتی و واریکوسل است. عوارض و خطرات بی توجهی به درمان واریس، درد، تغییر رنگ پوست، تورم پا، پوست و بافت زیر پوستی سفت شده (لیپودرماتوسلرز) و اگزما می‌باشد
راهی برای جلوگیری از تشکیل سیاهرگ های واریسی وجود ندارد، ولی با انجام برخی کارها می توان احتمال ابتلا به این مشکل را کاهش داد:
- به طور منظم ورزش کنید

آنچه در مورد واریس باید بدانید
پیاده روی و آهسته دویدن، جریان خون را در پاها بهبود می دهد و جریان خون مناسب، از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگ های واریسی جلوگیری می کند. همچنین ورزش، فشار خون بالا را کاهش می دهد و سیستم گردش خون کل بدن را تقویت می کند.
- از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید
ایستادن طولانی مدت در یک جا باعث می شود به سیاهرگ پاها فشار وارد شود. این فشار وارده منجر به ضعیف شدن دیواره رگ های خونی می شود. در برخی از مشاغل، فرد مجبور است مدت طولانی در یک جا سر پا بایستد. در این گونه مواقع سعی کنید هر چند وقت یک بار وضعیت بدنی خود را تغییر دهید و حداقل هر نیم ساعت یک بار کمی قدم بزنید تا خیلی یک جا نایستید.
اگر امکان دارد در حالت نشسته، کار خودتان را انجام دهید، سعی کنید، مدتی هم بنشینید. صندلی های بلندی وجود دارند که در برخی موارد می توانید به جای ایستاده کار کردن، از آنها برای انجام کار خود استفاده کنید.
- به طور صحیح بنشینید
روی صندلی، صاف و راست بنشینید و پاهایتان را روی هم نیندازید. نشستن صحیح و مناسب، گردش خون را در پاها بهبود می بخشد، در حالی که انداختن پاها روی هم، جریان خون را در پاها دچار مشکل می کند.
- جوراب سفت و مخصوص واریس بپوشید

آنچه در مورد واریس باید بدانید
اگر واریس پای شما روز به روز بدتر می شود، از جوراب های  مخصوص واریس استفاده کنید. این جوراب ها را می توانید از داروخانه و یا مراکز فروش لوازم پزشکی تهیه کنید. به این نکته توجه کنید که قبل از خرید جوراب مخصوص واریس، درباره اندازه و میزان فشردگی جوراب که مناسب شرایط شما باشد، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد