آوای زمین، هشت جستار در تاریخ موسیقی

وقتی هر یک از متافیزیسین های یونان باستان نظریه ای در مورد کنه وجود هستی می دادند و یکی اتم، دیگری عناصر چهاگانه ی آب و خاک و هوا و آتش، فیلسوفی دیگر روح و گروهی دیگر ریاضیات را پایه ی اساسی همه چیز می دانستند، فیثاغورثیان معتقد بودند مقام اساس همه چیز را باید به موسیقی داد. آن ها موسیقی را اصل اساسی هر چیز می دانستند و برای اولین بار قواعد موسیقی را پایه گذاری کردند. بعد از دوران فیثاغورث، موسیقی به مرور شکل استاندارد پیدا کرد و به صورت های فولکلر در نقاط مختلف جهان وجود داشت. البته قدمت موسیقی و ابزار آن بسیار بیش از فیثاغورث بود اما هیچ گاه اهمیتی که او برای موسیقی قائل شد سابقه نداشت. اما شکوفایی موسیقی در دوران اواخر کلیسا و رنسانس به بعد به وجود آمد و آثار موسیقی معنایی فلسفی و شگرف پیدا کردند. جایگاه موسیقی در بین هنرها در این دوران بالاتر می رود و تا امروز به جزو لاینفک زندگی ما بدل می شود.

آوای زمین، هشت جستار در تاریخ موسیقی

بابک احمدی نویسنده و پژوهشگر هنر است که آثار زیادی در مورد فلسفه ی هنر و ادبیات و هرمنوتیک از خود به جای گذشته است. او متولد 1327 در تهران است و تاکنون آثار زیادی مانند آفرینش و آزادی، سارتر که می نوشت، از نشانه های تصویری تا متن، کتاب تردید، امید بازیافته، مارکس و سیاست مدرن، باد هرجا بخواهد می وزد، مدرنیته و اندیشه ی انتقادی، تصویر دنیای خیالی، معمای مدرنیته، حقیقت و زیبایی، هایدگر و پرسش بنیادی از هستی، خاطرات ظلمت، هایدگر و تاریخ هستی و آثاری دیگر از خود به جای گذاشته است. او یکی از پیشروان فلسفه ی پسامدرن و زیبایی شناسی در ایران است و آثارش به منابع مهمی در این زمینه بدل شده است.

کتاب آوای زمین شامل هشت جستار در تاریخ موسیقی است که شامل روح مطلق: مِس در سی مینور اثر یوهان زباستین باخ، جادوی زندگی: آثار یوهان زباستین باخ برای تک نوازی سازهای زهی، دوران قهرمانی: سمفونی شماره 3 اروئیکا اثر لودویگ وان بتهوون، نگاه آخر: واپسین کوارتت های زهی لودویگ وان بتهوون، مرگ عاشقانه: اپرای تریستان و ایزولده اثر ریشارد واگنر، یاد رفتگان: یک ریکوییم آلمانی اثر یوهانس برماس، بازگشت ابدی: سمفونی شماره ی 2 اثر گوستاف مالر و مرگ و خاطره: کنسرتوی به یاد یک فرشته برای ویلون و ارکستر اثر آلبان برگ می باشد. این اثر در مقالات متعدد به موشکافی آثار موسیقی موسیقی دانان بزرگ می پردازد و از تاریخ و تاثیر آن ها صحبت می کند. بی شک دانشجویان رشته ی موسیقی و هنر سطح آگاهی خود نسبت به موسیقی را با خواندن این کتاب افزایش می دهند تا به جای شنیدن آواهای صرف از روح موسیقی خبردار شوند.

آوای زمین، هشت جستار در تاریخ موسیقی

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: آوای زمین، هشت جستار در تاریخ موسیقی

نویسنده: بابک احمدی

انتشارات: نشر مرکز

تعداد صفحات: 328

قیمت: 35900 تومان

آوای زمین، هشت جستار در تاریخ موسیقی

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر