آکروپلیس آتن - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آکروپلیس آتن

آکروپلیس آتن

آکروپلیس آتن نامی آشنا برای تمام مردم جهان می باشد. تقریبا همه با این گنجینه ی بسیار غغی و با ارزش از عهد یونان باستان آشنایی دارند. در مورد آکروپلیس چه می دانید؟ با ما همراه باشید تا با حقایق و اطلاعات کامل این مجموعه ی بسیار زیبا آشنا شوید. این گونه بناها که از گذشته ی دور به جا مانده اند و به زیبایی حفظ شده اند و در امان بوده اند برای همه جالب توجه می باشد. همه با هر نوع سلیقه ای مشتاق رفتن به این نوع مکان هاست چرا که روحی تاریخ و هنر با تمام وجود می توانید در اینجا احساس کنید. آکروپلیس در شمال شرقی پارتنون در شهر بسیار زیبای آتن که پایتخت یونان می باشد قرار دارد. این بنا در مرتفع ترین نقطه ی دشت و 150 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این مجموعه ی تاریخی به نمادی برای کشور یونان تبدیل شده است و در قلب مردم این کشور جای همیشگی خود را حفظ کرده است. در ساخت و طراحی این مجموعه تناسب های بسیار ظریف هنری و قواعد هندسی و ریاضی رعایت شده است.

آکروپلیس آتن

البته که کلمه ی آکروپلیس به معنای شهر بلند و صخره ی مرتفع معنی شده است. این نوع فضاها در تمام جهان وجود دارند. اگرچه آکروپلیس های دیگری در یونان وجود دارند اما اهمیت و زیبایی و ارزش این مجموعه به حدی زیاد است که آن را با همین عنوان می شناسند. این بنا بر روی تپه ای سنگی قرار دارد که 150 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در داخل شهر آتن قرار گرفته است. آکروپلیس آتن در تاریخ 26 مارس 2007 به ثبت اثار جهانی یونسکو درآمده است.

نام دیگر این بنا در گذشته «سکروپیا» بود که مشتقی از نام افسانه ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس است که اولین پادشاه آتن بوده است. قسمت زیادی از این مجموعه بین سال های 461 تا 429 پیش از میلاد بر روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. از ن به بعد قسمت هایی از آکروپلیس به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل پیدا کرد. این روزها بازسازی و نوسازی آکروپلیس رو به اتمام است و معبد ارختئوم مورد بازسازی زیادی قرار گرفته است. اگرچه بخش های زیادی مورد بازسازی قرار گرفته اند اما هیچی از شکوه و اقتدار این مجموعه کم نشده است و تاریخ و هنر آن در تمام دلها روشن خواهد شد.

آکروپلیس آتن

در مورد تاریخچه ی این مجموعه و اینکه از کدام مقطع تاریخی شروع شده است، می توان گفت شواهدی در دست است که نشان می دهد ساکنینی در بنای آتیک (اتاق کوچک زیر شیروانی) وجود داشته اند که تاریخ آن به آغاز دوره ی نوسنگی، هزاره ی ششم پیش از میلاد برمی گردد. دیواره ای به قطر 4.5 تا 6 متر اطراف این مجموعه را در برگرفته است. در قسمت شمالی نیز دو راه پله ی تنگ با شیب زیادی قرار داشته که در بین صخره ها قرار گرفته اند. از ظرفی نیز هومر، تاریخ دان و تاریخ نویس معروف یونانی، این نوع محکم سازی را به نام " خانه ای قوی ارچ توس" نام نهاده است.

گفته می شود مجموعه ی معروف آکروپلیس متاثر از انهدام قصرهای مای سنی ها باشد. چرا که هیچ اثری از تخریب و آتش سوزی در این بنا وجود ندارد که به آن زمان برگردد. مردم آتن بر این اعتقاد هستند که آکروپلیس در برابر هجوم «دوریان ها» با موفقیت تمام عمل کرده است. این بنا تقریبا در طول حیات خود از تخریب های عمده و یا نابودی در امان بوده است و اکنون بخش های زیادی از آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آکروپلیس آتنآکروپلیس آتن

در این مجموعه معبدی مقدس و باستانی در سده ی ششم قبل از میلاد بنا شد که «آنتا پولیاس» به معنای بانوی محافظ شهر نام داشت. آثار ارزنده و بسیار زیبای زیادی از این معبد سنگ آهکی دوریسی به جای مانده است. البته این مکان به معبد ریش آبی نیز شهرت داشت و دلیل این شهرت نیز وجود ستون مجسمه ی سه گانه ی انسان و مار بوده است که ریش های رنگی آبی سیری داشته اند. معبد دیگری نیز به نام آرکایوس نائوس (معبد قدیمی) در 6 قرن قبل از میلاد نیز ساخته شد که برای سر و سامان دادن به آن بخش جنوبی را از دیگر بقایای قدیمی تر پاکسازی کردند.

نظریه ای که در مورد پارتنون وجود دارد این است که با حمله ی ایرانی ها در 480 سال قبل از میلاد، این ساختمان ناتمام مانده، در این جنگ مورد تخریب و آتش سوزی واقع شده است و هر آنچه در ان بوده است را دزدیده و چپاول کرده اند. اما این حقیقت ندارد. بعد از جنگ های ایران؛ آتنی ها اشیای مقدس و هنری که باقی مانده بود را دفن کردند. بعدها همین آثار و اشیای دفن شده به با ارزش ترین گنجینه ی باستانی در یونان تبدیل شد که از دل خاک بیرون کشیده شدند.

آکروپلیس آتن

در حدود 500 سال قبل از میلاد، آکروپلیس شکل و ظاهر نهایی خود را پیدا کرد. در طی سال های 430 تا 460 قبل از میلاد که عصر طلایی آتن نام دارد، بیشتر معابد بزرگ با مدیریت پریکلس بازسازی و ترمیم شدند. «سیمون» و «تمیستوکلز» در سال 468 قبل از میلاد مسئولیت بازسازی دیوارهای جنوبی  وشمالی را بر عهده گرفتند. بعدها در سال 437 بود که «منیکلز» ساخت ساختمان «پروپیلاآ» را آغاز کرد. پروسه ی ساخت این ساختمان در بین سال های 421 و 415 قبل از میلاد به اتمام رسید. ساخت معابد و مجسمه ها در همین روال تا سال های 450 قبل از میلاد ادامه داشت.

آکروپلیس آتن

ورودی به مجموعه ی آکروپلیس دورازه ای است که «پروپیل آ» نام دارد. در سمت جنوبی ورودی در قسمت انتهایی معبدی کوچک از «آتنانایک» قرار دارد. در مرکز نیز مجسمه ای برنزی از آتنا که توسط «فی دیاس» ساخته شده است نصب شده است. پارتنون یا معبد «آتنا پارتنوس» قرار دارد. در سمت شمال  و شرق پارتنون نیز معبدی به نام «ارکتیوم» واقع شده است. در سمت جنوبی نیز سکوی فرم دهندی آکروپلیس است آمفی تئاتری روباز به نام « تئاتر دیونی سوس» ساخته سده است. این درحالی است که چند صد متر جلوتر « تئاتر هرودس آتیکوس» قرار دارد که امروزه بخشی از آن را ترمیم و مرمت کرده اند.

آکروپلیس آتن

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر