آکشاردام در هند

آکشاردام در هند

آکشاردام در هند، معبدی باشکوه در قلب پایتخت هند، یعنی دهلی نو که سالانه تعداد عظیمی گردشگر از آن دیدن می کنند. به محض ورود به این معبد، شکوه و ظرافت معبد تمام وجودت را دربرمی گیرد. قریب به 70 درصد بازدیدکنندگان به دهلی به قصد رفتن به این معبد به اینجا می آیند. هند یک کشور پر رمز و راز، رنگارنگ و دارای تاریخی جذاب می باشد. همین مساله در بسیاری از بناهای قدیمی آن نیز به نمایش درآمده است. از نظر بزرگی، معبد آکشاردام سومین معبد بزرگ در هندوستان می باشد. ساخت معبد آکشاردام را در سال 2000 شروع کرده اند و در سال 2005 به طور رسمی گشایش یافت. معنای لغوی کلمه ی آکشاردام، جایگاه مقدس خدایان می باشد.

آکشاردام در هند

اینجا معبد مقدس هندوها می باشد. مکانی روحانی  مقدس که در ساخت و طراحی آن سعی شده چهره ای از معماری سنتی و بومی هند به نمایش درآید. برای همین تحقیقات گسترده ای بر روی معماری بناهای هندی در بین قرن های 8 تا 12 میلادی انجام گرفت. در سال 1968 طرح و نقشه ی معبد توسط ماهاراج یوگیجی در نظر گرفته شده بود.  یوگیجی در نظر داشت که در کنار رودخانه ی یامونا، معبدی بسازد. چند بار برای ساخت این معبد تلاش شد اما موفق نشدند تا اینکه در سال 1971 یوگیجی از دنیا رفت. بعدها در سال 1982 ماهاراج پراموخ سووآمی تلاش کرد طرح وی را عملی کند. این طرح به سازمان رشد و توسعه ی دهلی داده شد. در جلسات برگزار شده، مناطق مختلفی برای معبد پیشنهاد می شد اما اصرار بر این بود که مکان آن همان حاشیه ی رود یامونا باشد.

آکشاردام در هند

سال شروع ساخت این پروژه، 2000 بود و در طی مرحله ی ساخت گروهی از 8 راهب هندو بر پروژه نظارت می کردند. خاک اطراف رودخانه بستری مناسب برای پی ریزی و فونداسیون نبود. فلذا حدود 4.6 متر شن و ماسه ا میلگرد ترکیب شد و 1.5 متر بتن بر روی آنها ریخته شد. تعداد 5 میلیون آجر پخته شده نیز ارتفاع ساختمان را تا 6.6 متر بالا برد و با مقداری بتن دوباره روی آن پوشانده شد. این فرایند زمین زیربنای معبد بود. ارتفاع معبد آکشاردام 43 متر است و طول و عرض آن به ترتیب 109 و 96 متر می باشد. طرح های بسیار زیبا و استادانه ای بر روی این بنا حک شده اند. تصاویری همچون اشکال مختلف گل ها، جانوران، رقصندگان، نوازندگان و خدایان. یکی از سبک های معماری هندی که «ماهارایشی واتسو» می باشد در ساخت این معبد به کار رفته است.

آکشاردام در هند

مصالح به کار رفته در نما ماسه سنگ صورتی راجستانی و مرمر کاررا ایتالیایی می باشد. گفته شده است برای افزایش طول عمر ساختمان معبد آکشاردام، هیچ گونه سازه آهنی در این بنا بکار نرفته است. در این معبد تعداد 234 ستون با حکاکی های زیبا، 9 گنبد و 20000 پیکره از افراد مقدس دین هندو وجود دارند که در نوع خود آمار و حجم بالایی می باشد. در قسمت های مختلف معبد، پیکره های فیل به ابعاد واقعی دیده می شود که نشانگر احترام و نقش پررنگ فیل در تاریخ هندوستان می باشد. به طور کلی 148 فیل به وزن 3000 تن در ساخت معبد به کار گرفته شده اند.  توجه داشته باشید که در زیر گنبد اصلی یک پیکره ی 3.5 متری قرار دارد که متعلق به « سوآمیناران» می باشد کسی که معبد به او اختصاص دارد. تمام پیکره ها در این معبد با استفاده از پنج فلز و مطابق با آیین و سنن هندوها ساخته شده اند.

آکشاردام در هند

در پروسه ی ساخت این بنا، حدود 11 هزار استادکار و کارگر بر روی بنا کار کرده اند. علاوه بر اینها، تعداد بسیار زیادی از کشاورزها و بانوان محلی در ساخت این پروژه همکاری کرده اند و به ازای آن دستمزد کسب کرده اند. در این پروژه بیش از 6000 تن سنگ رس از راجستان به این محل آورده اند. برش های اولیه سنگ ها توسط ماشین ها انجام شد و بعد حجاری و کنده کاری ها را با دست انجام داده اند. در نهایت، نمای معبد از ماسه سنگ صورتی است و تمام مجسمه های داخل بنا از طلا و روکش طلا ساخته شده اند.

آکشاردام در هند

بخش های دیدنی و مهم این معبد، سوآگاتام، معبد، آبیشک مندپ، نمایشگاههای هنری، آبنمای آهنگین و باغ های موضوعی می باشد. برای رفتن به این معبد می توانید از ایستگاه مترو، فرودگاه و قطار استفاده کنید. اگر از مترو خارج شدید به سمت راست حرکت کنید، پس از 100 متر، به سمت راست بپیچید و پس از 250 متر از ورودی شماره یک آکشاردام وارد معبد شوید. از فرودگاه نیز با استفاده از خط نارنجی به ایستگاه دهلی نو بروید. بعد در این ایستگاه خط خود را عوض کرده و سوار خط زرد شوید. سپس در ایستگاه راجیو چوک پیاده شوید و دوباره خط خود را عوض کنید. سوار خط آبی مترو شوید و در ایستگاه آکشاردام پیاده شوید. با قطار نیز در ظرف 40 یا 45 دقیقه می توانید به این معبد برسید. آدرس دقیق این معبد، هند، دهلی نو، نویدا مور می باشد. ساعات بازدید از بنا، سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 9:30 تا 18:30 می باشد. به یاد داشته باشید دوشنبه ها معبد تعطیل است. هزینه ی ورود به معبد رایگان است اما برای ورود به نمایشگاهها 170 روپیه و برای ورود به آبنما باید 30 روپیه پرداخت کنید. تلفن تماس نیز +91 11 43 44 2344 می باشد.

فراموش نکنید! قبل از مسافرت های خود به هر کشوری حتما از قبل لیست جاذبه های دیدنی، محل های اقامت و غذا خوردن را چک کنید.

آکشاردام در هند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور هند

تور هند نوروز 94

تور هند ویژه شهریور 94

تور هند ویژه تعطیلات شهریور 94

تور هند لحظه آخری شهریور 94

تور هند ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر