آیا بوتاکس میگرن مزمن را درمان می‌کند؟

آیا بوتاکس میگرن مزمن را درمان می‌کند؟
امروزه بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک پوست به کار نمی‌رود،‌ بلکه از آن به عنوان روشی درمانی برای بهبود سردردها استفاده می شود. اما این سوال پیش می آید که آیا واقعا تزریق منظم ماده‌ای سمی به اطراف سر و گردن،‌ بیماران مبتلا به میگرن مزمن را درمان می‌کند؟ در این مطلب به این مساله می پردازیم.
در واقع این ماجرا به ده سال پیش بر می گردد. متخصصین جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در آن زمان اعلام کردند که بعد از استفاده از بوتاکس، برخی افراد که قبلا دچار میگرن بودند؛ الان هیچ مشکلی ندارند. به دنبال این ادعا، برخی پزشکان قبل از این که تاییدی رسمی وجود داشته باشد،‌ شروع به استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن کردند.

آیا بوتاکس میگرن مزمن را درمان می‌کند؟
بعد از آن شرکت دارویی آلرژن که تولیدکننده بوتاکس بود،‌ شروع به فروختن بوتاکس به عنوان داروی برای درمان سردردهای میگرنی کرد و با فروش آن سود بسیاری به جیب زد. البته همه پزشکان موافق این قضیه نبودند و برخی مدعی شدند که استفاده از بوتاکس،‌ هیچ تاثیری در کاهش درد یا درمان میگرن معمولی و یا سردردهای تنشی ندارد. به هر حال، میگرن مزمن با میگرن معمولی و سردردهای تنشی فرق دارد. در میگرن‌های مزمن، فرد 15 روز از هر ماه را از سردرد رنج می‌برد و حداقل 8 روز از این مدت، مربوط به میگرن است. سرانجام آزمایش هایی را بین دو گروه انجام دادند. در این آزمایش، به افراد مبتلا به میگرن مزمن،‌ در دو گروه،‌ طی 5 دوره 12 هفته‌ای، بوتاکس یا دارونما تزریق ‌شد. هر بار به قسمت‌های خاصی از سر و گردن یک فرد، 31 تزریق انجام میشد.

آیا بوتاکس میگرن مزمن را درمان می‌کند؟
در مطالعه اول،‌ محققین اعلام کردند که از تعداد روزهای سردرد کم نشده،‌ اما سردردهایی که با میگرن مرتبط بودند،‌ کم‌تر شدند. اما در مطالعه دومی که همان گروه اجرا کردند، 10 درصد کاهش در روزهای سردرد در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف کرده بودند، گزارش شد. جس اولسن،‌ عصب‌شناس دانشگاه کپنهاگ و مدیر مرکز سردرد دانمارک،‌ لیستی از خطاها را در مورد این دو آزمایش تهیه کرده و بیان کرد که نتایج این مطالعات را نمی‌پذیرد. یکی از این ایرادها،‌ مصرف بالای مسکن‌های دیگر در بین بیماران است که نتیجه مطالعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه، بوتاکس و دارونما از نظر تاثیری که روی حالات چهره می‌گذارند، قابل تمایزند و نمی‌توان گفت بیمار از ماده تزریقی خبر نداشته است. هنوز محققین رابطه ای بین بوتاکس و کاهش سر درد پیدا نکردند ولی با این حال،‌ سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا این درمان را به عنوان درمانی مناسب برای میگرن مزمن پذیرفته ‌است. در واقع ‌میگرن مزمن واقعا فلج‌کننده است و درمان آن بسیار دشوار است،‌ بنابراین باید هر فرصتی برای درمان را مهم دانست.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

میخک را بهتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر