آیا تلخی دهان یک بیماری است؟

آیا تلخی دهان یک بیماری است؟
اکثر ما برای یک بار هم که شده احساس تغییر مزه دهان خود را به تلخی داشته ایم. این حالت بیشتر در صبح ها و بعد از برخواستن از یک خواب طولانی ایجاد می شود. در بیشتر موارد این احساس همیشگی نبوده و پس از مدت زمان کوتاهی از بین می رود. اما در برخی از موارد که متاسفانه نادر هم نیست این احساس به یک مشکل دائمی تبدیل می شود و فرد در هان خود احساس مزه تلخ یا مزه بد دیگری مانند مزه خون، زنگ آهن و... می کند.
اکثر بیماران برای رهایی از این مزه بد دست به هر کاری می زنند از خوردن مداوم خوراکی های شیرین گرفته تا شستشوی مداوم با انواع خمیردندان ها و دهان شویه ها. برخی از بیماران نیز از داروها و گیاهان طبی مانند عرق کاسنی، عرق شاهتره و گیاهان و سبزیجات معطر استفاده می کنند. برخی نیز به خوردن مداوم آدامس روی می آورند. ممکن است برای مدت کوتاهی پس از این نوع تلاش ها مزه دهان تغییر اندکی کند، اما پس از آن، مزه بد دهان همچنان به قوت خود باقی است.
نحوه کار حس چشایی
همه ما انسانها چهار طعم شور، شیرین، ترش و تلخ را با قسمت های مختلف زبان خود حس می کنیم. نوک زبان مسئول تشخیص طعم شیرین، دو طرف آن مسئول تشخیص طعم ترش، کناره های زبان طعم شور و نهایتا انتهای زبان طعم تلخ را تشخیص می دهد. این تشخیص ها توسط جوانه های چشایی صورت می گیرد.
زبان انسان پوشیده از پرزهایی به نام جوانه های چشایی است، هر کدام از جوانه ها خود دارای تعداد زیادی سلول گیرنده حسی هستند که کار تشخیص مزه ها را بر عهده دارند. نکته مهم آن است علاوه بر آنها حس بویایی نیز در تشخیص و احساس مزه ها تاثیر فراوان دارد. همچنین جوانه های چشایی به طور مکرر در حال جایگزینی هستند و تغییرات بسیاری مانند بیماری ها، تغییر در تغذیه، استفاده از داروها و افزایش سن می توانند بر کارایی آنها تاثیرگذار باشند.

آیا تلخی دهان یک بیماری است؟
علل احساس طعم تلخ و یا نامطلوب در دهان
احساس تلخی در دهان علل بسیاری دارد که در اینجا به ذکر چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت:
1- بیماری های دهان و دندان
اولین و در مواردی مهمترین علل احساس طعم نامطلوب در دهان، بیماری های دهان و دندان می باشد، که این خود ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. بیماری های دهان و دندان مانند بیماری های لثه و یا عفونت و التهاب لثه و دندان ها نقش بسزایی در ایجاد طعم نامطلوب در دهان خواهند داشت. حتی در مواردی درمانهایی که روی دندان انجام می شود و استفاده از مواد بیحسی و یا موادی که با آنها دندان پر می شود نیز موجب ایجاد حس تلخی دهان می شوند.
بنابراین برای برطرف کردن این احساس اولین گزینه اطمینان از سلامت و بهداشت دهان و دندان است.
2- مصرف داروها
مصرف برخی از داروها موجب تغییر در طعم دهان می شوند. این داروها از داروهای ساده مانند آنتی بیوتیک ها گرفته تا داروهای بسیار قوی که در شیمی درمانی استفاده می شوند، همگی موجب تغییر در حس چشایی شده و احساس طعم نامطلوب در دهان را موجب می شوند.
3- عفونت
وجود عفونت در بدن یکی از علل ایجاد احساس طعم تلخ در دهان است. مخصوصا اگر این عفونت مربوط به دستگاه تنفسی باشد، مشکل دو چندان می شود.
4- بارداری و اختلالات هورمونی
در برخی از زنان بارداری موجب تغییر در حس چشایی و بویایی آنها می شود. این دسته از زنان احساس رضایت از خوردن و بوییدن را مثل قبل ندارند و در بیشتر مواقع طعم نامطلوبی در دهان خود حس می کنند.
برخی از زنان نیز که دارای مشکل و اختلالات هورمونی هستند به خاطر سطح پایین استروژن ممکن است طعم تلخی را دهان خود تجربه کنند.
اغلب زنانی که نزدیک به زمان یائسگی خود هستند به دلیل تغییر در سطح هورمون های بدن خود، طعم نامطلوبی را دهان خود حس می کنند.
5- ابتلا به برخی از بیماری ها
ابتلا به برخی از بیماری ها مانند دیابت، کم کاری یا پرکاری تیروئید، ام اس و بیماری های کبدی معمولا با تغییر در مزه دهان همراه هستند.
یکی از شایع ترین علل تغییر مزه دهان مشکلات گوارشی است. در این مورد که با عنوان رفلاکس معده شناخته می شود، اسید معده به مری برگشته و موجب احساس سوزش و طعم نامطلوب در دهان می شوند.
6- افزایش سن
در برخی از افراد با افزایش سن طعم دهان تغییر می کند.

آیا تلخی دهان یک بیماری است؟
7- جراحی
برخی از افراد بعد از انجام عمل های جراحی به خاطر استفاده از داروهای بیهوشی مزه تلخ یا نامطلوب دیگری را دهان خود حس می کنند. مخصوصا اگر جراحی در ناحیه بینی یا حلق انجام شده باشد مشکل دو چندان می شود و در این دسته از بیماران ممکن است با وارد شدن آسیب به غدد بزاق و یا جوانه های چشایی احساس نارضایتی بیشتری داشته باشند.
8- مسمومیت
مسمومیت با سرب یا جیوه نیز موجب تغییر در طعم دهان می شود.
9- زمان نادرست مصرف غذا یا خوراکی ها
انتخاب زمان نامناسب برای خوردن نیز می تواند در تغییر طعم دهان موثر باشد.
10- تنفس با دهان
یکی از شایع ترین علل احساس طعم تلخ در دهان، تنفس با دهان است.
11- وجود بیماری های خود ایمنی
بیماری های خودایمنی مانند لوپوس می تواند موجب خشکی دهان و کاهش ترشح بزاق شود و همین امر در تغییر طعم دهان تاثیرگذار است.
12- اختلال در غدد بزاقی
هر چند این بیماری نادر است اما اختلال در ترشح بزاق و کمبود آن می تواند یکی از دلایل اصلی در تغییر طعم دهان به تلخی باشد.
13- مصرف سیگار
سیگار کشیدن با کاهش بهداشت و سلامت دهان و دندان رابطه مستقیم دارد و در بسیاری از موارد طعم طبیعی دهان را تغییر می دهد.
14- کمبود مواد مغذی و ویتامین ها در بدن
کمبود برخی از مواد مغذی و ویتامین ها می تواند در تغییر طعم دهان موثر باشد. برای این منظور انجام یک آزمایش خون همه چیز را مشخص می کند.

آیا تلخی دهان یک بیماری است؟
درمان تلخی دهان
برای درمان این بیماری، ابتدا باید علت به وجود آورنده آن مشخص شود. برای این منظور پزشک معاینات فیزیکی لازم را انجام داده و به بررسی سایر شرایط بیمار، اعم از سابقه خانوادگی، سابقه بیماری های فرد و داروهایی که بیمار مصرف می کند، می پردازد. در مواردی نیز برای تست برخی از شرایط و بیماری ها آزمایش خون درخواست می کند.
به هر حال پس از مشخص شدن علت تغییر مزه دهان، درمان با تمرکز بر روی همان مشکل آغاز می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

9 پیشنهاد برای یک رژیم غذایی سالم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد