آیا خون دماغ شدن، نشانه بیماری است؟ (1)

اکثر ما خون دماغ شدن را حداقل برای یک بار در زندگی خود تجربه کرده ایم. این عارضه دلایل گوناگونی دارد؛ که بسته به این دلایل می توان خون دماغ شدن را نادیده یا جدی گرفت. یکی از شایع ترین این دلایل وارد شدن ضربه یا دستکاری بینی است که موجب آسیب رسیدن به مویرگ های موجود در این عضو می شود. البته اگر خونریزی از بینی فقط برای یک یا چند بار، آن هم به صورت محدود اتفاق افتاده است؛ جای نگرانی نیست، اما خونریزی های مکرر و شدید، شاید دلیل بر وجود بیماری دیگری باشد؛ که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.آیا خون دماغ شدن، نشانه بیماری است؟ (1)انواع خونریزی از بینی
خونریزی هایی که از بینی اتفاق می افتد، عمدتا به دو دسته اصلی تقسیم می شود:
1- خونریزی هایی که علت اصلی آن خود بینی است.
2- خونریزی هایی که علت اصلی آن بینی نیست و وجود برخی بیماری های دیگر، علت اصلی این عارضه می باشد.
البته از یک دیدگاه دیگر می توان انواع خونریزی از بینی را به موارد زیر تقسیم بندی کرد:
1- خونریزی از ناحیه جلویی بینی: این نوع خونریزی معمولا در اثر ورود آسیب به مویرگ های موجود در بینی اتفاق می افتد و در اکثر موارد در منزل قابل کنترل است.
2- خونریزی از ناحیه پشت بینی: در اغلب موارد بیمار متوجه این دسته از خونریزی ها نمی شود؛ چرا که خون حاصل از این خونریزی وارد حلق شده و توسط بیمار بلعیده می شود و فقط در صورت استفراغ، بیمار متوجه وجود خون در محتویات معده خود می گردد.
علل خونریزی از ناحیه جلویی بینی
1- تخلیه شدید ترشحات موجود در بینی
تخلیه شدید ترشحات موجود در بینی، یکی از علل شایع ایجاد خون دماغ شدن است، که البته بیشتر در میان کودکان و افرادی که بینی خود را مکرر دستکاری می کنند؛ شایع تر است. در این موارد، در اثر ورود فشار شدید به ناحیه داخلی بینی، مویرگ های موجود در این ناحیه پاره می شود و فرد دچار خونریزی از بینی می گردد. همچنین در برخی از موارد نیز کنده شدن خون لخته شده ای که بر روی مویرگ های آسیب دیده، تشکیل شده است؛ موجب خون دماغ شدن مجدد فرد می گردد.
علاوه بر این، سرماخوردگی، آبریزش بینی و تجمع ترشحات زیاد در بینی، فرد را مجبور می کند؛ برای باز شدن راه تنفس، محتویات بینی را به شدت تخلیه نماید؛ که این نیز یکی از علل اصلی خونریزی از بینی است.
2- مصرف برخی از داروها
برخی از داروهای ضد حساسیت مانند آنتی هیستامین، موجب خشک شدن ناحیه داخلی بینی می شوند و همین امر موجب پارگی مویرگ های این عضو شده و خونریزی از بینی اتفاق می افتد.البته هر تغییری که موجب خشکی بینی می شود؛ مانند هوای گرم یا سرد نیز می تواند دلیلی بر خونریزی بینی باشد.
همچنین بیماری هایی مانند سینوزیت نیز می تواند یکی از علل خونریزی بینی در نظر گرفت؛ هر چند در این مورد مصرف داروهای ضدالتهاب مهمترین دلیل این عارضه است.آیا خون دماغ شدن، نشانه بیماری است؟ (1)3- حساسیت
وجود برخی از حساسیت ها موجب تحریک و خارش بینی می شود؛ که در نتیجه بیمار برای رهایی از حساسیت خود بایستی از داروهای ضد احتقان استفاده کند؛ که خود این داروها موجب خشکی ناحیه داخلی بینی شده و به دنبال آن خونریزی از بینی اتفاق می افتد.
4- انحراف بینی
این موضوع یکی از دلایل بارز خونریزی از بینی است. به کج شدن تیغه بین دو مجرای بینی یا خارج شدن آن از محل مخصوص به خود، به اصطلاح انحراف بینی گویند. در اثر این عارضه کانال های بینی مسدود شده و حتی در مواردی مواد خارجی می توانند وارد بینی شده و موجب بروز آسیب و عفونت در درون این عضو گردد؛ که همین امر موجب خونریزی بینی خواهد شد.
5- وجود برخی از بیماری ها
وجود برخی از بیماری ها مانند بیماری کبدی، می تواند زمینه ای برای عدم انعقاد سریع خون باشد و در نتیجه به مشکلاتی مانند خونریزی بینی دامن خواهد زد.
6- مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر
مصرف الکل موجب گشاد شدن عروق خونی می شود و یکی از دلایل جلوگیری از انعقاد خون است. همچنین اعتیاد به مواد مخدر نیز می تواند موجب خونریزی از بینی گردد. آیا خون دماغ شدن، نشانه بیماری است؟ (1)چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟
اگر خونریزی بینی در اثر عوامل گفته شده در بالا باشد، معمولا نیازی به مراجعه به پزشک نیست و با تغییر داروهای مصرفی و یا تغییر عملکرد و شیوه زندگی خود می توان تا حدود زیادی آن را کنترل نمود. اما در صورتی که مکررا دچار خونریزی بینی می شوید و مقدار خون خارج شده نیز زیاد است؛ حتما به پزشک مراجعه نموده تا با انجام آزمایش خون مشکل شناسایی و برطرف شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ روسیه

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

سالم ترین روغن برای آشپزی کدام است؟

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها